️ Eron Prezidenti Masud Pezeshkian qo‘shni davlatlarga murojaat qilib, Tehronning "dushmanlari urushni ularning hududlaridan boshqarmasin" degan takroriy ogohlantirishni bildirdi. U X ijtimoiy tarmog‘ida shanba kuni eʼlon qilingan bayonotida: "Biz ko‘p marta aytganmizki, Eron oldindan hujum qilmaydi, lekin agar bizning infratuzilmamiz yoki iqtisodiy markazlarimiz nishonga olinadigan bo‘lsa, biz kuchli javob beramiz", deb taʼkidladi.
️ Pezeshkian mintaqa davlatlariga: "Agar siz rivojlanish va xavfsizlikni xohlasangiz, dushmanlarimizga urushni sizning yerlaringizdan boshqarishga yo‘l qo‘ymang", degan chaqiriqni qo‘shdi. Uning posti Eronning qo‘shni davlatlarga qilgan so‘nggi chaqirig‘i bo‘lib, ularning hududlarini Eron qarshi operatsiyalar uchun foydalanishiga yo‘l qo‘ymaslikni talab qiladi.
️ Eron Tashqi ishlar vaziri Abbos Aroghchi ham chorshanba kuni Eron atrofidagi davlatlarga AQShdan uzoqlashishni taklif qildi. Urush 28-fevralda AQSh va Isroilning Eron bo‘ylab havo hujumlarini boshlashi, Oliy Rahbar Oyatulloh Ali Xomeniyni o‘ldirishi va butun dunyoda zarba berishi bilan boshlandi. Bir oy o‘tgach, mojaro tugash belgisiz, Isroil deyarli har kuni Eron ustidan kuchliroq zarbalar eʼlon qilmoqda, Tehron esa o‘z raqibi va Yaqin Sharqdagi AQSh harbiy aktivlari bo‘lgan davlatlarni nishonga olmoqda.
️ Kuvaytda, davlat axborot agentligi Kuna maʼlumotlariga ko‘ra, mamlakatning xalqaro aeroporti shanba ertalab bir nechta dron hujumlariga uchradi, bu uning radar tizimiga jiddiy zarar yetkazdi, ammo qurbonlar bo‘lmadi. Fuqarolik aviatsiyasi boshqarmasi vakili keyinroq hujumni Eron, uning vositachilari va qo‘llab-quvvatlaydigan qurolli guruhlar amalga oshirganini aytdi.
️ Abu-Dabida, zarbalar Xalifa iqtisodiy zonasida, Xalifa porti yaqinida qoldiqlar tushishiga sabab bo‘ldi, olti kishi jarohatlandi va inshootlar shikastlandi, ammo uchta yong‘in nazorat ostiga olindi. Eron harbiylari, o‘z navbatida, Dubaydagi Ukraina qarshi-dron tizimi omborini urib, uni AQSh kuchlarini qo‘llab-quvvatlagan deb daʼvo qildi, ammo Ukraina Tashqi ishlar vazirligi bu daʼvoni rad etdi.
️ Umonda, Salalah portiga ikki dron hujum qildi, bitta kishi jarohatlandi va kran kichik zarar ko‘rdi. Eron harbiylari vakili Zolfag‘oriy AQSh harbiy yordam kemasini nishonga olganini aytdi. Daniya yuk tashish giganti Maersk Salalahdagi operatsiyalarni 48 soatga to‘xtatganini eʼlon qildi. Bahraynda, hujum ogohlantirish sirenlari bir necha marta ishga tushirildi, ammo qurbonlar yo‘q. Saudiya Arabistoni Mudofaa vazirligi shanba kuni ballistik raketa va bir nechta dron hujumlarini, ularning hammasi havo mudofaasi tomonidan otib tashlanganini xabar qildi.

️ Президент Ирана Масуда Пежешкиан обратился к соседним странам с повторным предупреждением, призвав их не позволять "врагам Тегерана вести войну" с их территории, что стало очередным сигналом для государств, размещающих военные базы США. В своем заявлении на X в субботу он заявил: "Мы много раз говорили, что Иран не проводит упреждающих атак, но мы ответим решительно, если наша инфраструктура или экономические центры будут атакованы".
️ Пежешкиан добавил: "Странам региона: если вы хотите развития и безопасности, не позволяйте нашим врагам вести войну с ваших земель". Его пост стал последним призывом Ирана к соседним государствам не допускать использования их территории для операций против Ирана в продолжающейся войне. Ранее, в среду, министр иностранных дел Ирана Аббас Араги также призвал страны вокруг Ирана дистанцироваться от США.
️ Война началась 28 февраля, когда США и Израиль начали воздушные удары по Ирану, убив Верховного лидера аятоллу Али Хаменеи и вызвав шок по всему миру. Спустя месяц конфликт не показывает признаков завершения: Израиль объявляет о более интенсивных ударах по Ирану почти ежедневно, в то время как Тегеран продолжает нацеливаться на своего заклятого соперника, а также на страны с военными активами США на Ближнем Востоке.
️ В Кувейте, по данным государственного информационного агентства Kuna со ссылкой на Гражданскую авиацию, международный аэропорт страны подвергся множественным атакам дронов рано утром в субботу, что нанесло значительный ущерб его радиолокационной системе, но не привело к жертвам. Позже представитель ведомства заявил, что атака была осуществлена Ираном, его прокси-силами и поддерживаемыми им вооруженными группировками.
️ В Абу-Даби удары привели к падению обломков возле Экономической зоны Халифа, близ порта Халифа, в результате чего шесть человек получили ранения, а объекты были повреждены, но три пожара из-за падения обломков взяты под контроль. Между тем, иранские военные заявили, что нанесли удар по складу украинской системы противодействия дронам в Дубае, утверждая, что она поддерживала силы США, которые также якобы были атакованы, хотя Министерство иностранных дел Украины опровергло это заявление.
️ В Омане два дрона атаковали порт Салала, столицу южной провинции Дофар, в результате чего один человек получил ранения, а кран получил незначительные повреждения. Представитель иранских военных Зафаргари заявил, что иранские силы поразили судно поддержки ВМС США "на значительном расстоянии от порта Салала в Омане". Датский судоходный гигант Maersk приостановил операции в Салале на 48 часов после атаки дронов.
️ В Бахрейне несколько раз включались сирены тревоги для предупреждения о приближающихся ударах, но жертв не сообщалось. Министерство обороны Саудовской Аравии сообщило о баллистической ракете и множественных атаках дронов в субботу, добавив, что ее ПВО сбила их все, без дальнейших подробностей. В пятницу, по сообщениям новостей, не менее 15 американских солдат получили ранения после атаки Ирана на авиабазу в Саудовской Аравии, поскольку конфликт, начатый Израилем и США, вступает во второй месяц, включая не менее шести баллистических ракет и 29 дронов, причем не менее пяти американских военнослужащих якобы находятся в серьезном состоянии.