AQShning turli shaharlarida shanba kuni 'No Kings' (Podshohlar yo‘q) deb nomlangan norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi. Namoyishchilar Prezident Donald Trump boshchiligidagi hukumatning avtoritar tendensiyalari va demokratik qadriyatlarning tanazzulga uchrashi haqida norozilik bildirdilar. Tashkilotchilarning ma'lumotiga ko‘ra, butun mamlakat bo‘ylab 3000 dan ortiq namoyishlar o‘tkazildi, ularning maqsadi 9 milliondan ortiq ishtirokchi to‘plash edi.
Poytaxt Vashingtonda namoyishchilar Potomak daryosi ustidagi ko‘prikdan o‘tib, tarixiy fuqarolik huquqlari namoyishlari o‘tkazilgan Linkoln yodgorligiga yurishdi. Ularning qo‘lida 'Trump hozir ketishi kerak!' va 'Fashizmga qarshi kurashing' kabi shiorlar yozilgan bannerlar ko‘rindi. Atlantada, 36 yoshli harbiy faxriy Mark Makkogi AFPga bergan intervyusida, AQSh Konstitutsiyasi 'ko‘plab turli yo‘llar bilan tahdid ostida' ekanligini va 'hech bir mamlakat xalq roziligisiz boshqarolmaydi' deb ta'kidladi.
Namoyishlar nafaqat AQShda, balki Yevropaning yirik shaharlarida ham o‘tkazildi. Germaniyada Gamburg, Myunxen, Frankfurt va Düsseldorf kabi shaharlarda siyosiy va ijtimoiy noroziliklar bildirildi, Berlinda esa bir necha yuz kishi Trumpning antidemokratik tendensiyalari va ICE (Imigratsiya va bojxona boshqarmasi) harakatlariga qarshi chiqdi. Romada namoyishchilar Bosh vazir Jorjiya Meloniga qarshi norozilik bildirib, sud mustaqilligi tahdidlari va 'urushlardan xoli dunyo' talablarini ilgari surdi, bu esa Isroil va AQShning Eron hujumlariga qarshi norozilikni o‘z ichiga oladi.
Oq uy namoyishlarni 'chap qanot moliyaviy tarmoqlari mahsuli' deb baholadi, matbuot kotibi Abigail Jekson ularning haqiqiy jamoatchilik qo‘llab-quvvatlashidan mahrum ekanligini ta'kidladi. Respublikachilar Milliy Kongress qo‘mitasi ham namoyishlarni keskin tanqid qildi. Bu namoyishlar o‘tgan yil iyun va oktyabr oylaridan keyin uchinchi marta bo‘lib o‘tmoqda, oldingi ikki bosqichda bir necha million kishi ishtirok etgan.
Namoyishlar Trumpning immigratsiya, yuqori darajadagi korruptsiya, qimmatlik inqirozi va Eron urushi kabi siyosatlariga qarshi norozilik ortib borayotgan bir paytda sodir bo‘ldi. AQSh-Isroilning Eron hujumi tufayli yoqilg‘i narxlarining oshishi ham fuqarolarni tashvishga solmoqda. Noyabr oyida bo‘lib o‘tadigan oraliq saylovlar oldida Trumpning respublikachilar partiyasi Kongressning ikkala palatasida ham nazoratni yo‘qotishi mumkin, bu esa uning siyosiy bosimi ostida qolishini kuchaytiradi.

В субботу в различных городах США прошли акции протеста под названием 'No Kings' (Нет королям), участники которых выразили недовольство авторитарными тенденциями администрации президента Дональда Трампа и упадком демократических ценностей. По данным организаторов, по всей стране состоялось более 3000 митингов, с целью привлечь свыше 9 миллионов участников.
В столице Вашингтоне демонстранты прошли по мосту через реку Потомак к мемориалу Линкольна, месту исторических выступлений за гражданские права. Они несли плакаты с лозунгами, такими как 'Трамп должен уйти сейчас!' и 'Боритесь с фашизмом'. В Атланте 36-летний ветеран вооруженных сил Марк Маккоги в интервью AFP заявил, что Конституция США 'под угрозой множеством различных способов', подчеркнув, что 'ни одна страна не может управляться без согласия народа'.
Протесты также прошли в крупных городах Европы. В Германии демонстрации состоялись в Гамбурге, Мюнхене, Франкфурте и Дюссельдорфе, где выражались различные политические и социальные протесты, а в Берлине несколько сотен человек выступили против действий ICE и антидемократических тенденций Трампа. В Риме демонстранты направили протестные лозунги в адрес премьер-министра Джорджии Мелони, требуя защиты независимости судебной системы и 'мира без войн', включая протесты против недавних ударов Израиля и США по Ирану.
Белый дом отверг митинги, пресс-секретарь Абигейл Джексон описала их как продукт 'левых финансирующих сетей' с незначительной реальной общественной поддержкой. Национальный республиканский конгресс-комитет также резко раскритиковал акции. Это уже третий раз менее чем за год, когда такие демонстрации проводятся, после первых выступлений в июне и октябре прошлого года, в которых участвовали несколько миллионов человек.
Протесты происходят на фоне растущего сопротивления политике Трампа, включая иммиграцию, воспринимаемую коррупцию на высоком уровне, кризис стоимости жизни и продолжающуюся войну с Ираном. Американцы обеспокоены ростом цен на топливо из-за совместной атаки США и Израиля на Иран. Трамп также сталкивается с усилением давления перед промежуточными выборами в ноябре, когда его Республиканская партия может потерять контроль над обеими палатами Конгресса.