Isroil politsiyasi Quddusdagi Muqaddas Qabr cherkoviga kirishni taqiqlab, Lotin patriarxi Kardinal Pierbattista Pizzaballa va cherkovning rasmiy qoʻriqchisi Franchesko Ielponi kirishdan mahrum qildi. Bu voqea, katolik cherkovining bayonotiga koʻra, asrlar davomida birinchi marta boʻlib, cherkov rahbarlarini Palm Sunday (Shanba yakshanbasi) marosimini oʻtkazishdan toʻsdi.
Katolik cherkovi bu harakatni "jiddiy misol" deb baholab, bu voqea butun dunyo boʻylab milliardlab odamlarning hissiyotlarini eʼtiborsiz qoldirishini taʼkidladi. Cherkov bayonotida, Isroilning bu qarori "oʻta nooʻrin va haddan tashqari mutanosib boʻlmagan chora" sifatida tavsiflangan, bu erkin ibodat va status-kvoni hurmat qilish tamoyillaridan keskin chetlanishni anglatadi.
Isroil politsiyasi esa, bu qarorni xavfsizlik sabablari bilan izohlab, Quddusdagi barcha muqaddas joylarni yopish zarurati borligini aytdi. Politsiya bayonotida, Qadimgi shahar va muqaddas joylar murakkab hudud boʻlib, yirik favqulodda va qutqaruv transport vositalarining kirishi imkonsiz, bu esa javob berish qobiliyatini sezilarli darajada qiyinlashtiradi va ommaviy halokat holatida inson hayotiga real xavf tugʻdiradi.
Voqea xalqaro miqyosda ham tanqidga uchradi. Italiya Bosh vaziri Jorja Meloni bu voqeani "faqat dindorlarga emas, balki diniy erkinlikni hurmat qiladigan har qanday hamjamiyatga nisbatan haqorat" deb atadi. Italiya tashqi ishlar vaziri Antonio Tajani esa X platformasida Isroil elchisini chaqirganini eʼlon qildi. Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron ham bu qarorni qoralab, Quddusda "barcha dinlar" uchun ibodat kafolatlanishi kerakligini taʼkidladi.
Bu voqea, AQSh va Isroilning Eron bilan urushi fonida sodir boʻldi, bu esa mintaqaviy keskinlikni yanada kuchaytirmoqda. Musulmonlar oyi Ramazon ham urush bilan bir vaqtga toʻgʻri kelganligi sababli, Al-Aqsa masjidi ham namozxonlarga yopilgan, bu esa diniy erkinlik masalalarini yanada murakkablashtirmoqda.

Израильская полиция запретила вход в Храм Гроба Господня в Иерусалиме, не допустив латинского патриарха кардинала Пьербаттисту Пиццабаллу и официального хранителя храма Франческо Иельпо. По заявлению Католической церкви, этот инцидент впервые за столетия помешал главам церкви провести мессу в Вербное воскресенье, что было расценено как "серьезный прецедент", игнорирующий чувства миллиардов людей по всему миру.
Католическая церковь осудила действия израильских властей, назвав их "явно неразумной и грубо непропорциональной мерой". В заявлении подчеркивается, что это решение, "запятнанное неподобающими соображениями", представляет собой крайний отход от основных принципов разумности, свободы вероисповедания и уважения статус-кво, что вызывает серьезную озабоченность в контексте религиозных свобод.
Израильская полиция, в свою очередь, объяснила запрет соображениями безопасности, указав, что все святые места в Иерусалиме закрыты из-за опасений на фоне войны США и Израиля против Ирана. В заявлении полиции отмечается, что Старый город и святые места представляют собой сложную зону, где доступ крупных аварийно-спасательных транспортных средств ограничен, что значительно затрудняет возможности реагирования и создает реальный риск для человеческой жизни в случае массовых инцидентов.
Инцидент вызвал международное осуждение. Премьер-министр Италии Джорджа Мелони заявила, что это "оскорбление не только верующих, но и любого сообщества, уважающего религиозную свободу". Министр иностранных дел Италии Антонио Таяни сообщил в X, что вызвал израильского посла по этому поводу. Президент Франции Эмманюэль Макрон также осудил решение, подчеркнув, что богослужение "для всех религий" должно быть гарантировано в Иерусалиме.
Этот случай происходит на фоне эскалации напряженности в регионе из-за войны США и Израиля против Ирана, что усугубляет проблемы с доступом к святым местам. Одновременное закрытие мечети Аль-Акса во время месяца Рамадан, совпавшего с войной, дополнительно осложняет ситуацию с религиозными свободами, вызывая критику со стороны международного сообщества.