Isroil politsiyasi Quddusdagi Muqaddas Qabr cherkovida Palm Sunday (Xurmo yakshanbasi) marosimini o‘tkazishga ruxsat bermadi, bu harakat cherkov rahbarlari tomonidan “asrlar davomida birinchi marta” sodir bo‘lgan voqea deb ta’riflandi. Politsiya bu qarorni Eron bilan urush boshlanganidan beri katta yig‘ilishlarni taqiqlash siyosati va xavfsizlik tashvishlari bilan izohladi, ammo cherkov vakillari buni “o‘ta noo‘rin va mutanosib emas” deb baholadi.
Katolik cherkovining yuqori martabali rahbarlari, jumladan Kardinal Pierbattista Pizzaballa va Muqaddas Yerning boshqaruvchisi, marosim o‘tkazish uchun cherkovga borishga urinishgan, biroq ularning yo‘li to‘sib qo‘yilgan va qaytarib yuborilgan. Latin Patriarxligi va Muqaddas Yer boshqarmasining qo‘shma bayonotida bu voqea “jiddiy presedent” va “dunyoning milliardlab odamlarining hissiyotlariga e‘tiborsizlik” sifatida qayd etildi, chunki bu hafta davomida mo‘minlar Quddusga qaraydi.
Isroil politsiyasi bayonotida Quddusning Eski shahri va muqaddas joylarining murakkab tuzilishi tufayli yirik favqulodda va qutqaruv transport vositalarining kirishi qiyinligi, bu esa ommaviy halokat holatlarida javob berish qobiliyatini sezilarli darajada cheklaydi va inson hayotiga real xavf tug‘diradi, deb ta’kidladi. Biroq, Latin Patriarxligining matbuot kotibi Farid Jubran ta’kidlashicha, Muqaddas Qabr cherkovi urush boshlanganidan beri omma uchun ochiq bo‘lmagan marosimlarni o‘tkazib kelgan va bunday qaror uchun hech qanday asos yo‘q.
Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxuning idorasi bu qarorning orqasida “yomon niyat” yo‘qligini ta’kidladi va politsiya Kardinal Pizzaballaning xavfsizligi uchun maxsus tashvish tufayli harakat qilganini aytdi. Idora, shuningdek, cherkov rahbarlariga kelgusi kunlarda muqaddas joyda ibodat qilish imkoniyatini yaratish uchun reja tuzilayotganini qo‘shimcha qildi.
Italiya Bosh vaziri Jorja Meloni politsiyaning harakatini “nofaqlarga nafaqat, balki ibodat erkinligini tan olgan har bir hamjamiyatga haqorat” deb baholadi, chunki Pizzaballa va boshqaruvchi Italiya fuqarolaridir. Italiya tashqi ishlar vaziri Antonio Tajani Isroilning Italiyadagi elchisini bu qarorni tushuntirish uchun dushanba kuni chaqirishini ma’lum qildi, bu xalqaro keskinlikni kuchaytirdi.

Израильская полиция запретила проведение мессы в честь Вербного воскресенья в церкви Гроба Господня в Иерусалиме, что церковные официальные лица назвали “первым случаем за столетия”. Власти ссылаются на соображения безопасности и запрет на массовые собрания с начала войны с Ираном, однако представители церкви охарактеризовали это решение как “явно неразумную и грубо непропорциональную меру”.
Высшие религиозные лидеры церкви, включая кардинала Пьербаттисту Пиззабаллу и главу Кустодии Святой Земли, были остановлены при попытке провести службу в месте, где, по христианскому верованию, был распят и воскрес Иисус Христос. В совместном заявлении Латинского патриархата Иерусалима и Кустодии Святой Земли отмечается, что лидеры двигались частным порядком, без какой-либо церемониальной процессии, и “были вынуждены повернуть назад”.
В заявлении подчёркивается, что этот инцидент создаёт “серьёзный прецедент” и “игнорирует чувства миллиардов людей по всему миру, которые в течение этой недели обращают свой взор на Иерусалим”. Израильская полиция, в свою очередь, заявила, что все святые места в Старом городе Иерусалима закрыты для верующих с начала войны США и Израиля с Ираном, ссылаясь на сложную инфраструктуру, затрудняющую доступ крупных аварийно-спасательных транспортных средств.
Офис премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху отрицал наличие “злого умысла” в решении заблокировать доступ католических лидеров, утверждая, что полиция действовала “из особой заботы о его безопасности”. Власти пообещали разработать план, позволяющий церковным лидерам совершать богослужения на святом месте в ближайшие дни, но это не смягчило критику.
Премьер-министр Италии Джорджа Мелони осудила действия полиции против Пиззабаллы и главы Кустодии, которые являются гражданами Италии, назвав это “оскорблением не только верующих, но и каждого сообщества, признающего свободу вероисповедания”. Министр иностранных дел Италии Антонио Таяни заявил, что израильский посол в Италии будет вызван в понедельник для объяснений, что усилило международную напряжённость вокруг этого дела.