Fransiyaning terrorizmga qarshi prokuraturasi ma’lumotlariga ko‘ra, Parijda joylashgan Bank of America bosh qarorgohiga qilingan portlash hujumi rejasi fosh qilinib, bu ish bilan bog‘liq holda uch kishi hibsga olindi. Hodisa shaharning 8-okrugida, Champs-Élysées ko‘chasiga yaqin joyda, mahalliy vaqt bilan ertalab soat 03:30 da sodir bo‘lgan.
Politsiya manbalari xabar berishicha, dastlabki gumonlanuvchi bank yaqinida besh litr suyuqlik (yoqilg‘i deb ishoniladi) va yoqish tizimini o‘z ichiga olgan qurilmani joylashtirganidan so‘ng, joyda hibsga olingan. Uning yonida ikkinchi shaxs ham bo‘lib, u mobil telefon bilan fotosuratlar va videolar olayotgandek ko‘rinib, politsiya kelganda qochib ketgan.
Fransiya Ichki ishlar vaziri Laurent Nuñez bu urinish AQSh-Isroilning Eron bilan urushi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligini aytdi. U: "Bunday mojaroda, Eron xizmatlari orqali vositachilar orqali bunday harakatlarni amalga oshirish mumkin", deb ta’kidladi va "Muhum gumon bor, lekin bu tergovga bog‘liq", deb qo‘shimcha qildi. Eronning Fransiyadagi elchixonasi bu bayonotlarga hozircha izoh bermadi.
Prokuratura yakshanba kuni e’lon qilishicha, 2026-yil 28-martda Bank of America’ga qarshi qilingan jinoyatlar bo‘yicha boshlangan tergov doirasida kechasi yana ikkita shaxs politsiya nazoratiga olingan. Birinchi gumonlanuvchi, yosh bola bo‘lib, uning nazorati uzaytirilgan. Fransiya qonunlariga ko‘ra, terrorizm ishlarida gumonlanuvchilar 96 soatgacha ushlab turilishi mumkin, bu muddat sud tomonidan uzaytirilishi mumkin.
Nuñez shuningdek, Fransiya, Niderlandiya, Britaniya va Norvegiya kabi boshqa Yevropa davlatlarida ham shunga o‘xshash hujumlar fosh qilinganligini da’vo qildi. U xavfsizlik xizmatlarini "qo‘shimcha hushyor" bo‘lishga va mamlakat bo‘ylab transport markazlari va boshqa joylarda o‘z mavjudligini oshirishga chaqirdi. Terrorizmga qarshi prokuratura tergovni darhol o‘z qo‘liga olganligini va u "terroristik tadbir bilan bog‘liq holda olov yoki boshqa xavfli vositalar orqali zarar yetkazishga urinish" va "terroristik jinoyatchilik fitnasi"ni o‘rganayotganini aytdi.

По данным антитеррористической прокуратуры Франции, в Париже была предотвращена попытка взрыва у штаб-квартиры Bank of America, в связи с чем задержаны три человека. Инцидент произошел в 8-м округе города, недалеко от Елисейских полей, около 03:30 по местному времени в субботу.
Источники в полиции сообщили, что первоначальный подозреваемый был задержан на месте после того, как разместил устройство, содержащее пять литров жидкости (предположительно топлива) и систему зажигания, рядом с банком. Его сопровождал второй человек, который, по-видимому, фотографировал и снимал видео на мобильный телефон, но сбежал при прибытии офицеров.
Министр внутренних дел Франции Лоран Нуньес заявил, что эта попытка может быть связана с войной США и Израиля против Ирана. Он сказал: "В такого рода конфликтах ряд иранских служб могут осуществлять подобные действия через посредников", добавив: "Есть серьезное подозрение, но это предстоит определить следствию". Посольство Ирана во Франции пока не прокомментировало эти заявления.
В воскресенье прокуратура сообщила, что в рамках расследования, начатого 28 марта 2026 года по преступлениям против Bank of America, были взяты под стражу еще два человека. Первый подозреваемый, несовершеннолетний, остался под стражей. По французскому законодательству, подозреваемые в терроризме могут содержаться под стражей до 96 часов, срок может быть продлен судом.
Нуньес также утверждал, что подобные атаки были предотвращены в других европейских странах, включая Францию, Нидерланды, Великобританию и Норвегию. Он призвал службы безопасности быть "особенно бдительными" и усилить присутствие на транспортных узлах и других объектах по всей стране. Антитеррористическая прокуратура заявила, что немедленно взяла расследование под свой контроль, изучая "попытку причинения ущерба огнем или иными опасными средствами в связи с террористическим предприятием" и "террористический преступный сговор".