Mosengo-Omba o'z bayonotida o'z faoliyati davrida duch kelgan bahslarga ishora qilib, "Endi meni ayblashga urinishlarni bartaraf etdim, shuning uchun tinch va erkin ravishda iste'foga chiqishim mumkin, CAFni hech qachon bo'lmagandek farovon holatda qoldirib", dedi. Uning so'zlariga qaramay, 66 yoshli rahbar tashkilotning majburiy nafaqaga chiqish yoshi 63 bo'lishiga qaramay lavozimda qolgani uchun tanqidlarga uchragan. Bundan tashqari, ba'zi xodimlar uni ish joyida salbiy muhit yaratganlikda ayblagan, ammo xodimlarning shikoyatlaridan keyin o'tkazilgan tergov uni aybsiz deb topgan.
Kongo Demokratik Respublikasida tug'ilgan va Shveytsariya fuqaroligiga ham ega bo'lgan Mosengo-Omba 2021-yil mart oyida Bosh kotib etib tayinlangan edi. Reuters axborot agentligining xabar berishicha, CAFning musobaqalar direktori Samson Adamu vaqtinchalik Bosh kotib vazifasini bajaradi. Tashkilot, shuningdek, Sport arbitraj sudining (CAS) Senegalning AFCON chempionligidan mahrum qilinishiga qarshi bergan shikoyati bo'yicha qarorini kutmoqda.
Senegal CAFning apellyatsiya organi tomonidan 2025-yilgi AFCON finalida Marokashga qarshi 1:0 hisobida g'alaba qozongan o'yinini bekor qilganligiga e'tiroz bildirmoqda. O'yin davomida, hisob 0:0 bo'lganida, mezbon Marokashga qo'shimcha vaqtda penalti berilishi munosabati bilan Senegal futbolchilari maydondan chiqib ketishgan. Taxminan 17 daqiqalik kechikishdan so'ng ular qaytganida, Marokash penaltini amalga oshira olmagan va Senegal qo'shimcha vaqtda g'alaba golini urgan. Marokash Futbol Federatsiyasining (FRMF) shikoyatidan so'ng, CAF keyinchalik Senegal o'yinni tark etgan deb hisoblab, Marokashga 3:0 hisobida g'alaba berilganini e'lon qilgan.

Генеральный секретарь Конфедерации африканского футбола (КАФ) Верон Мосенго-Омба объявил о своей отставке. Его уход происходит в период кризиса доверия к руководящему органу африканского футбола, вызванного спорными решениями о лишении Сенегала титула чемпиона Кубка африканских наций (КАН) 2025 года и переносе женского турнира в последний момент.
В своем заявлении в воскресенье Мосенго-Омба намекнул на противоречия, с которыми он столкнулся во время своего пребывания в должности, заявив: «Теперь, когда мне удалось развеять подозрения, которые некоторые люди приложили большие усилия, чтобы навязать мне, я могу уйти на покой со спокойной душой и без ограничений, оставив КАФ более процветающей, чем когда-либо». Несмотря на эти слова, 66-летний чиновник подвергался критике за то, что оставался на посту генерального секретаря после обязательного пенсионного возраста организации в 63 года. Кроме того, некоторые сотрудники обвиняли его в создании токсичной атмосферы на рабочем месте, хотя расследование после жалоб персонала признало его невиновным.
Мосенго-Омба, уроженец Демократической Республики Конго, также имеющий швейцарское гражданство, был назначен генеральным секретарем в марте 2021 года. По данным информационного агентства Reuters, и.о. генерального секретаря станет директор по соревнованиям КАФ Самсон Адаму. Тем временем руководящий орган ожидает решения Спортивного арбитражного суда (CAS) по апелляции Сенегала против лишения титула КАН.
Сенегал оспаривает решение апелляционного органа КАФ, отменившего их победу со счетом 1:0 над хозяевами Марокко в финале КАН в январе. Во время матча игроки Сенегала покинули поле в знак протеста, когда при счете 0:0 хозяевам была назначена пенальти в добавленное время. После задержки примерно в 17 минут они вернулись, Марокко не реализовало пенальти, и Сенегал забил победный гол в дополнительное время. После апелляции Марокканской футбольной федерации (FRMF) КАФ позже постановил, что Сенегал проиграл матч, и Марокко была присуждена победа со счетом 3:0.