AQSh immigratsiya rasmiylari Kaliforniyadagi muomalaga olish markazida yana bir muhojirning vafot etganini e'lon qildi. Bu voqea Donald Tramp ma'muriyati davrida immigratsiya qamoqxonalarida o'limlar sonining ortib borayotgani haqidagi tashvishlarni kuchaytirmoqda.
Immigratsiya va Bojxona Boshqarmasi (ICE) dushanba kuni meksikalik muhojir Xose Guadalupe Ramos-Solano o'tgan hafta Kaliforniyadagi muomalaga olish markazida hushsiz holda topilgani va keyinchalik kasalxonada vafot etganini ma'lum qildi. Ramos-Solano bu yil ICE qo'lida vafot etgan 14 ga yaqin qamoqqa olinganlardan biri bo'lib, ular orasida bir nechta meksikalik muhojirlar ham bor.
Meksika Prezidenti Klavdiya Sheynbaum dushanba kuni bu tendentsiyadan xavotir bildirdi. U Reuters axborot agentligiga bergan intervyusida: "Biz endi qo'shimcha choralar ko'ramiz. AQShda yana bir meksikalik fuqaroning o'limiga norozilik bildirish uchun bir qator qadamlar tashlaymiz" dedi. ICE Ramos-Solano o'tgan oy ularning qo'lga olinganligini va diabet va gipertoniya kabi bir qator kasalliklarga chalinganligini aytdi.
ICE vakillari u qo'lga olingan vaqtda doimiy tibbiy yordam olganini, shu jumladan kasalligini davolash uchun kunlik dori-darmonlarni qabul qilganini ta'kidladi. Biroq, huquq himoyachilari ICE muassasalarida muhojirlar oladigan tibbiy yordam haqida savollar qo'yishmoqda, chunki o'limlar soni ortib bormoqda. O'tgan yil ICE qo'lida kamida 32 kishi vafot etgan bo'lsa, Tramp hokimiyatga kelishidan oldingi 2024 yilda bu raqam 11 edi.
Bu oyning boshida 41 yoshli afg'on boshpana izlovchisi Mohommad Nazir Paktyaval ham immigratsiya muassasasida vafot etdi. ICE agentligi uni Texasdagi kasalxonaga "nafas olish qiyinligi va ko'krak og'rig'i" haqida shikoyat qilganidan keyin olib ketganini aytdi. Agentlik, shuningdek, 19 yoshli meksikalik muhojir Royer Perez-Ximenez 16 mart kuni Floridadagi qamoqxonada "o'z joniga qasd qilgan" deb taxmin qilingan holda vafot etganini ma'lum qildi.
ICE ko'pincha o'z muassasalarida vafot etgan muhojirlarni qattiq jinoyatchilar sifatida ko'rsatishga harakat qiladi. Biroq, ba'zi qamoqqa olinganlarning hech qanday jinoyat tarixi yo'q yoki faqat yillar oldin sodir etilgan mayda huquqbuzarliklar bor. Masalan, Ximenez faqat "o'zini boshqasiga o'xshatish va ofitserga qarshilik ko'rsatish uchun yengil firibgarlik"da ayblangan, ammo hukm chiqarilmagan.
Ba'zi o'limlar mustaqil tergovlar chaqiriglarini ham qo'zg'atdi. Kuba muhojiri Geraldo Lunas Kampos yanvar oyida vafot etganida, ICE dastlab u "tibbiy noqulaylik"ni boshdan kechirganini aytgan edi. Biroq, keyinchalik sud-tibbiyot eksperti Kamposning o'limini qotillik deb topdi - bu boshqa shaxs tomonidan qilingan degani, bu esa rasmiylarni voqealarning o'z versiyasini o'zgartirishga majbur qildi. ICEni nazorat qiluvchi AQSh Ichki xavfsizlik departamenti (DHS) Kampos o'z joniga qasd qilishga urinayotganini da'vo qildi.
Tramp 2025 yil yanvar oyida Oq uyga ikkinchi prezidentlik muddati uchun qaytganidan beri hujjatsiz muhojirlarni qamoqqa olish va deportatsiya qilish uchun mamlakat bo'ylab kampaniya boshladi. Bu qattiq choralar, shuningdek, Qozodagi Isroilning genotsidal urushiga qarshi faollik bilan shug'ullanganligi uchun, shu jumladan doimiy rezidentlar bo'lgan, qonuniy ravishda AQShda bo'lgan muhojirlarni ham nishonga oldi. Federal agentlar yanvar oyida Minnesota shtatida ikki kishini o'ldirdi, bu haftalik immigratsiya qonunlarini amalga oshirish operatsiyasi butun mamlakat bo'ylab norozilik va g'azabni qo'zg'atdi.

Власти США объявили о смерти еще одного мигранта в иммиграционном учреждении в Калифорнии, что усиливает опасения по поводу растущего числа смертей мигрантов под стражей на фоне ужесточения политики при администрации Дональда Трампа. Иммиграционная и таможенная полиция (ICE) сообщила в понедельник, что мексиканский мигрант Хосе Гуадалупе Рамос-Солано был обнаружен без сознания в центре обработки на прошлой неделе и позже скончался в больнице.
Рамос-Солано стал одним из примерно 14 задержанных, включая нескольких мексиканских мигрантов, умерших в этом году под стражей ICE. Президент Мексики Клаудия Шейнбаум выразила обеспокоенность этой тенденцией в понедельник. По данным агентства Reuters, она заявила журналистам: «Сейчас мы предпримем дальнейшие действия. Мы примем ряд шагов, чтобы выразить протест в связи со смертью еще одного мексиканского гражданина в США». ICE сообщила, что Рамос-Солано, взятый под стражей в прошлом месяце, страдал несколькими заболеваниями, включая диабет и гипертонию.
Ведомство утверждает, что он получал постоянную медицинскую помощь во время содержания под стражей, включая ежедневные лекарства для лечения его болезней. Однако правозащитники ставят под сомнение качество медицинской помощи, которую мигранты получают в учреждениях ICE, поскольку число смертей продолжает расти. В прошлом году под стражей ICE умерло по меньшей мере 32 человека, по сравнению с 11 в 2024 году, до прихода Трампа к власти.
В начале этого месяца 41-летний афганский проситель убежища Мохаммад Назир Пактявал также умер в иммиграционном учреждении. ICE заявила, что агентство доставило его в больницу в Техасе после того, как он пожаловался на «одышку и боль в груди». Агентство также сообщило, что 19-летний мексиканский мигрант Ройер Перес-Хименес умер 16 марта в центре содержания во Флориде в результате «предполагаемого самоубийства».
ICE часто пытается изобразить мигрантов, умирающих в ее учреждениях, как закоренелых преступников. Однако у некоторых задержанных не было уголовного прошлого или были лишь незначительные правонарушения, совершенные годы назад. Например, Хименес был только обвинен – но не осужден – в «мелком мошенничестве за выдачу себя за другое лицо и сопротивление офицеру». Некоторые случаи смерти также спровоцировали призывы к независимым расследованиям.
Когда кубинский мигрант Херальдо Лунас Кампос умер в январе, ICE изначально заявила, что он испытал «медицинский дистресс». Однако позже судмедэксперт признал смерть Кампоса убийством – то есть причиненной другим лицом, что заставило власти изменить свою версию событий. Министерство внутренней безопасности США (DHS), курирующее ICE, утверждало, что Кампос пытался покончить с собой. «Кампос яростно сопротивлялся сотрудникам охраны и продолжал пытаться покончить с собой. Во время последовавшей борьбы Кампос перестал дышать и потерял сознание», – заявили в DHS 16 января.
С момента возвращения в Белый дом на второй президентский срок в январе 2025 года Трамп развернул общенациональную кампанию по задержанию и депортации нелегальных мигрантов. Эти репрессии также затронули мигрантов, законно находящихся в США, включая постоянных жителей, за активизм против геноцидальной войны Израиля в Газе. Федеральные агенты убили двух человек в Миннесоте в январе во время многонедельной операции по иммиграционному контролю, которая вызвала протесты и возмущение по всей стране.