Eron ustidagi urush 32-kunga yetdi, AQSh va Isroilning havo hujumlari mamlakat bo'ylab davom etmoqda. Rasmiy manbalar Tehron va Isfahan shaharlarida kuchli portlashlar sodir bo'lganini xabar qilmoqda, bu esa fuqarolar orasida tashvish va beqarorlikni kuchaytirmoqda. Hujumlar Eronning asosiy shaharlarini nishonga olgan bo'lib, infratuzilma va tinch aholiga jiddiy zarar yetkazilgan.
Al Jazeera telekanaliga bergan eksklyuziv intervyusida AQSh Davlat kotibi Marko Rubio Tehron va Vashington o'rtasidagi aloqalar ko'pchilik vositachilar orqali davom etayotganini aytdi. U, shuningdek, AQShning urush maqsadlari "oylar emas, haftalar ichida" amalga oshirilishini da'vo qildi, ammo bu bayonotlar haqiqiy natijalarga olib kelishi shubhali, chunki Eron qarshilik ko'rsatishda davom etmoqda.
Shu bilan birga, AQSh prezidenti Donald Tramp yaqin kelajakda kelishuvga erishilmasa, Eronning asosiy neft eksport markazi va energetika infratuzilmasini yo'q qilish bilan tahdid qildi. Bu tahdid mintaqaviy iqtisodiyotga jiddiy zarar yetkazishi mumkin bo'lgan urush harakatlarining kengayishidan dalolat beradi, bu esa butun O'rta Sharqda beqarorlikni kuchaytirishi mumkin.

Война против Ирана вступила в 32-й день, при этом авиаудары США и Израиля продолжаются по всей стране. Сообщается о мощных взрывах в Тегеране и Исфахане, что усиливает беспокойство и нестабильность среди гражданского населения. Удары нацелены на ключевые иранские города, нанося серьёзный ущерб инфраструктуре и мирным жителям, что подчёркивает эскалацию конфликта.
В эксклюзивном интервью Al Jazeera государственный секретарь США Марко Рубио заявил, что коммуникация между Тегераном и Вашингтоном продолжается, в основном через посредников, добавив, что цели войны США будут достигнуты «за недели, а не месяцы». Однако эти утверждения вызывают сомнения, учитывая продолжающееся сопротивление Ирана и отсутствие видимого прогресса в переговорах.
Тем временем президент США Дональд Трамп пригрозил уничтожить основной нефтяной экспортный хаб Ирана и энергетическую инфраструктуру, если в ближайшее время не будет достигнута сделка. Эта угроза указывает на возможное расширение военных действий, которое может нанести серьёзный ущерб региональной экономике и усугубить нестабильность на всём Ближнем Востоке.