Braziliya sudi Rio-de-Janeyrodagi mashhur Sugarloaf tog'iga qurilayotgan zipline loyihasini to'xtatdi
Braziliyaning Rio-de-Janeyro shahridagi sudya, mashhur Sugarloaf tog'ini yaqin atrofdagi Morro da Urca tepaligiga bog'laydigan zipline qurilish loyihasini blokladi. Loyiha to'rt ta zipline orqali 755 metr masofani qamrab olgan holda, sayyohlarni soatiga 100 km tezlikda Sugarloaf tog'idan tushirishni rejalashtirgan edi.
To'rt yil oldan boshlangan ushbu loyiha mahalliy aholi va ekologlarning noroziligiga sabab bo'ldi. Ularning ta'kidlashicha, qurilish ishlari YuNESKOning Jahon merosi obyekti hisoblangan bu hududga tiklanmas zarar yetkazmoqda. Faollar, zipline platformalarini qurish uchun Sugarloaf tog'ining tepasidagi toshni qazish kerak bo'lishini va bu ekotizimga jiddiy ta'sir ko'rsatishini aytishdi.
Loyihani boshqaruvchi kompaniya, qazish ishlarini mavjud qurilish joylaridan foydalanib minimal darajada saqlashni va'da qilgan bo'lsa-da, sudya buni rad etdi. Sud qarorida, loyiha Rio shahar kengashi va Milliy tarixiy va badiiy meros instituti (IPHAN) tomonidan tasdiqlanganiga qaramay, bu obyektning "Braziliyaliklar uchun emas, balki butun dunyo uchun beqiyos qadri"ni himoya qilish zarurligi ta'kidlandi.
Sud, IPHAN va loyiha ishlab chiquvchisiga 30 million real (taxminan 5,77 million dollar) miqdorida tovon to'lashni buyurdi. Loyiha yillar davomida sud jarayonlarida davom etgan va qurilish bir necha marta to'xtatilgan. Yanvar oyida oliy sudning qarori bilan qurilish qayta boshlangan edi, chunki loyiha 95% tugallangan va uni to'xtatish tugatishdan ko'ra ko'proq zarar keltirishi mumkin edi.
Biroq, o'tgan seshanba kuni chiqarilgan yangi qaror bu ilgari qabul qilingan qarorni bekor qildi. Loyiha ortidagi kompaniya apellyatsiya berishni rejalashtirmoqda, bu esa huquqiy kurashning davom etishini anglatadi. Faollardan biri Gricel Osorio Hor-Meyll bu qarorni "katta g'alaba" deb baholadi.

Суд в Бразилии заблокировал проект строительства зиплайна на знаменитой горе Сахарная Голова в Рио-де-Жанейро
Судья в Бразилии вынес решение о блокировке проекта по строительству зиплайна, который должен был соединить знаменитую гору Сахарная Голова в Рио-де-Жанейро с близлежащим холмом Морро-да-Урка. По замыслу разработчиков, аттракцион позволил бы посетителям спускаться с горы Сахарная Голова со скоростью почти 100 км/ч по четырём зиплайнам, покрывающим расстояние в 755 метров.
Проект, начатый четыре года назад, вызвал протесты местных жителей и экологов, которые утверждали, что строительные работы наносят непоправимый ущерб объекту Всемирного наследия ЮНЕСКО. Противники аттракциона указывали, что для строительства платформ, необходимых для доступа к зиплайну, потребуется выемка скальной породы на вершине горы Сахарная Голова, что угрожает экосистеме.
Компания, управляющая объектом, заявляла, что выемка будет сведена к минимуму за счёт использования участков с существующей застройкой, однако суд отклонил эти доводы. В решении подчёркивается "неоценимая ценность горы Сахарная Голова не только для бразильцев, но и для людей во всём мире". Проект был одобрен как городским советом Рио, так и Национальным институтом исторического и художественного наследия (IPHAN), но это не помешало суду вынести запрет.
В рамках решения суд обязал IPHAN и разработчика проекта выплатить 30 миллионов реалов (около 5,77 млн долларов) в качестве компенсации ущерба. Проект уже несколько лет находится в центре судебных разбирательств, и строительство неоднократно приостанавливалось. В январе этого года работы возобновились после решения вышестоящего суда, который постановил, что остановка проекта на поздней стадии (95% завершённости) нанесёт больше вреда, чем его завершение.
Однако новое решение, вынесенное во вторник, отменило предыдущее постановление. Юридическая сага, вероятно, продолжится, поскольку компания, стоящая за проектом, намерена подать апелляцию. Активистка Грисель Осорио Хор-Мейлл, возглавлявшая кампанию против зиплайна, назвала решение суда "огромной победой".