Isroil parlamentining o‘ng qanoti tomonidan qabul qilingan yangi qonunga ko‘ra, G‘arbiy Sohilning bosib olingan hududlaridagi harbiy sudlar, faqat Falastinliklarga nisbatan qo‘llaniladigan holda, “terrorizm” deb belgilangan harakatlarda Isroil fuqarolarining noqonuniy o‘ldirilishida aybdor deb topilgan har qanday shaxsga avtomatik ravishda o‘lim jazosini joriy etadi. Bu qonun, asosan, etnik asosga ko‘ra ajratilgan sud tizimini mustahkamlaydi, chunki Isroil fuqarolari G‘arbiy Sohilda sodir etgan jinoyatlar uchun fuqarolik sudlarida, ancha kamroq ayblanish ehtimoli bilan sudlanadi.
Isroil inson huquqlari tashkiloti B’Tselem vakili Yair Dvir Al Jazeeraga bergan intervyusida bu qonunni “aparteyd tizimining bir qismi” deb ta’rifladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, yahudiylar va falastinliklar o‘rtasidagi huquqiy farqlar 1948-yilda Isroil davlati tashkil topganidan beri mavjud bo‘lib, yangi qonun bu tizimning ekstremal namunasi hisoblanadi. Dvir ta’kidlashicha, Falastinliklarning hayot huquqini inkor etish Isroil jamiyatida keng tarqalgan normal holatga aylanib bormoqda.
Arab deputati Aida Touma-Suleiman (Hadash partiyasi) qonun qabul qilinganida parlament zalini jirkanish bilan tark etganini aytdi. U o‘ng qanot siyosatchilari, masalan, Milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben-Gvirning bayram qilishini kutganini, lekin “ommning ham xuddi shunday his qilishini” ko‘rish “alamli” ekanligini ta’kidladi. Touma-Suleiman 2018-yilda qabul qilingan “Yahudiy millat-davlat” qonuni bilan solishtirganda, bu yangi qonun ham aparteydni mustahkamlovchi qadam ekanligini aytdi.
Shifokorlar – Isroil inson huquqlari tashkilotining loyihalar bo‘yicha o‘rinbosari Tirza Leibowitzning fikricha, bu qonun xalqaro huquq va Isroilning o‘z asosiy qonunlarini ochiqdan-ochiq buzishdir. U G‘arbiy Sohilda 2023-yil oktyabridan beri o‘ldirilgan 100 dan ortiq Falastinliklar holatlarining to‘liq tergov qilinmaganligini, shuningdek, 17 yoshli Walid Ahmadning qamoqda ochlikdan o‘limi holatida sudning “aniqlab bo‘lmaydi” degan qarorini misol qilib keltirdi. Leibowitzning ta’kidlashicha, bu holatlar Falastinliklar hayotiga qo‘yilgan cheklangan qadrni ko‘rsatadi.
Qonunning qabul qilinishi Isroil ichida deyarli qarshiliksiz o‘tdi, bu esa Falastinliklarning insoniy qadr-qimmatining chuqur pasayganligini ko‘rsatadi. Touma-Suleiman 2022-yilgi sayolda Ben-Gvirning “Arabga o‘lim” deb qichqirayotgan olomon oldida “Yo‘q. Terroristlarga o‘lim” deb javob berganini esladi va endi qabul qilingan qonun bu ikki iborani bir xil narsaga aylantirganini aytdi. Bu vaziyat, Isroilning demokratik da’volariga qaramay, etnik asosdagi kamsitish tizimining kuchayib borayotganligini anglatadi.

Кнессет Израиля, контролируемый правыми силами, принял закон, позволяющий военным судам на оккупированном Западном берегу автоматически выносить смертные приговоры палестинцам, признанным виновными в «террористических» убийствах израильтян. Этот закон закрепляет этническую дискриминацию в правовой системе, поскольку израильские граждане, обвиняемые в аналогичных преступлениях на Западном берегу, судятся в гражданских судах с гораздо более низкой вероятностью осуждения. По данным правозащитников, это лишь последнее звено в длинной цепи мер, нормализующих «апартеид», где палестинцы подвергаются кодифицированной дискриминации.
Представитель израильской правозащитной организации B’Tselem Яир Двир в интервью Al Jazeera назвал этот закон частью «апартеидного режима». Он отметил, что правовые различия между евреями и палестинцами существуют с основания Израиля в 1948 году, а новый закон является крайним примером, отрицающим право палестинцев на жизнь. Двир подчеркнул, что дегуманизация палестинцев достигла уровня, когда смертная казнь для них не только проходит без серьёзных возражений, но и открыто празднуется депутатами.
Арабский депутат Аида Тума-Сулейман (партия Хадаш) покинула зал заседаний в знак протеста после голосования, заявив, что ожидала ликования со стороны крайне правых политиков, таких как министр национальной безопасности Итамар Бен-Гвир, но особенно «болезненно» было видеть, что «общественность чувствует то же самое». Она провела параллели с законом 2018 года о «еврейском национальном государстве», который, по её словам, также закрепляет апартеид, и вспомнила, как премьер-министр Биньямин Нетаньяху в ответ на её критику улыбнулся и назвал Израиль «единственной демократией на Ближнем Востоке».
Заместитель директора проектов организации «Врачи за права человека – Израиль» Тирца Лейбовиц указала, что новый закон представляет собой вопиющее нарушение международного права и основных законов Израиля. Она привела примеры безнаказанности: более 100 убийств палестинцев на Западном берегу с октября 2023 года остаются нерасследованными, а дело 17-летнего Валида Ахмада, умершего от голода в заключении, было закрыто судом как «неопределимое». Лейбовиц отметила, что это отражает систематическое пренебрежение к жизни палестинцев.
Принятие закона почти без внутреннего сопротивления свидетельствует о глубокой дегуманизации палестинцев в израильском обществе. Тума-Сулейман вспомнила, как во время предвыборной кампании 2022 года Бен-Гвир, слыша крики «Смерть арабам», поправил толпу на «Смерть террористам», а теперь новый закон фактически приравнивает эти понятия. Это подрывает демократические заявления израильского руководства и усиливает критику со стороны международного сообщества, включая ООН, которая назвала закон потенциальным «военным преступлением».