Italiya qirgʻogʻi xavfsizligi xizmati vakili Roberto D’Arrigo AFP agentligiga bergan maʼlumotga koʻra, Lampedusa orolining janubida suzib yurgan qayiqqa oʻrnatilgan shinam qayiqda 19 kishining jasadi topilgan. Qutqaruv ishlari chogʻida, shuningdek, besh nafar bolani oʻz ichiga olgan 58 kishi tirik holda topilib, Lampedusaga olib ketilgan.
Lampedusa shahri meri Filippo Mannino aytishicha, ikkita bola ham boʻlgan etti kishi kasalxonaga "gipotermiya va uglevodorod bugʻlari bilan zaharlanish" tashxisi bilan yotqizilgan. Qutqaruv operatsiyasi Liviya qidiruv-qutqaruv suvlarida, Italiya orolidan taxminan 85 mil uzoqlikda amalga oshirilgan.
D’Arrigo taʼkidlaganidek, qayiq Italiya razvedka samolyoti tomonidan seshanba kuni koʻrilgan, ammo hududda yordam berish uchun Liviya qirgʻogʻi xavfsizligi yoki fuqarolik kemalari boʻlmagan. Shundan soʻng, Lampedusadan Italiya qirgʻogʻi xavfsizligi kemasini yuborishga qaror qilingan. Uning soʻzlariga koʻra, baʼzi odamlar Lampedusaga qaytish yoʻlida, toʻlqinlari etti metrgacha boʻlgan juda qattiq ob-havo sharoitida vafot etgan boʻlishi mumkin.
Lampedusa Shimoliy Afrikadan Oʻrta dengizni kesib oʻtayotgan odamlar uchun asosiy qoʻnish nuqtasi hisoblanadi. Koʻplab odamlar bu xavfli safarda halok boʻlmoqda. BMTning Xalqaro Migratsiya Tashkiloti maʼlumotlariga koʻra, yil boshidan beri markaziy Oʻrta dengizda 624 kishi vafot etgan yoki bedarak yoʻqolgan. Lampedusadagi oxirgi gumanitar falokat avgust oyida, qirgʻoq yaqinida ikki kemaning halokatga uchraganda 27 kishi vafot etganida sodir boʻlgan.
Ichki ishlar vazirligi maʼlumotlariga koʻra, yil boshidan beri Italiya qirgʻoqlariga 6,117 muhojir qoʻngan. Bu voqea mintaqada davom etayotgan migratsiya inqirozining yana bir qaygʻuli namunasidir.

Представитель береговой охраны Италии Роберто Д’Арриго сообщил агентству AFP, что тела 19 человек были обнаружены в надувной лодке к югу от острова Лампедуза. Во время спасательной операции в ранние часы среды также были найдены живыми 58 человек, включая пятерых детей, которые были доставлены на Лампедузу береговой охраной.
Мэр Лампедузы Филиппо Маннино заявил, что семеро человек, в том числе двое детей, были госпитализированы с диагнозами «гипотермия и отравление парами углеводородов». Спасательная операция береговой охраны проводилась примерно в 85 милях от итальянского острова в водах поисково-спасательной ответственности Ливии.
Д’Арриго отметил, что лодка была замечена итальянским разведывательным самолётом во вторник, но в районе не было ливийской береговой охраны или гражданских судов для оказания помощи. После этого было принято решение отправить судно итальянской береговой охраны с Лампедузы. По его словам, некоторые люди могли умереть во время транспортировки обратно на Лампедузу в особенно суровых погодных условиях, с волнами высотой до семи метров.
Лампедуза является ключевой точкой высадки для людей, пересекающих Средиземное море из Северной Африки. Многие гибнут, пытаясь совершить это опасное путешествие. По данным Международной организации по миграции ООН, с начала этого года в центральной части Средиземного моря погибли или пропали без вести 624 человека. Последняя гуманитарная катастрофа на Лампедузе произошла в августе, когда 27 человек погибли в двух кораблекрушениях у побережья.
Согласно данным министерства внутренних дел, с начала года на берега Италии высадились 6 117 мигрантов. Этот инцидент подчёркивает продолжающийся миграционный кризис в регионе, усугубляемый неспособностью европейского режима эффективно решать проблемы безопасности и гуманитарные вызовы.