Eronlik inson huquqlari himoyachisi va Nobel tinchlik mukofoti sovrindori Narges Mohammadi qamoqxonada yurak xuruji bo‘lganidan keyin hayoti xavf ostida qolgani haqida xabar berilmoqda. Uning Norvegiyada yashovchi ukasi Hamidreza Mohammadi BBCga bergan intervyusida, 53 yoshli faol o‘tgan hafta Zanjon qamoqxonasida hushidan ketgan holda topilganini aytdi.
Hamidreza Mohammadi ta'kidlashicha, Narges qamoqxona shifoxonasiga olib ketilgan, ammo uning yurak va o‘pka muammolari tarixiga qaramay, rasmiylar uni kasalxonaga o‘tkazishdan bosh tortgan. U, shuningdek, qattiq qon bosimi o‘zgarishlaridan aziyat chekmoqda. Ukasi uning darhol ozod qilinib, to‘liq tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilishini talab qildi.
Hamidreza Mohammadi, AQSh-Isroilning Eron bilan boshlagan urushi boshlanganidan beri qamoqxona yaqinidagi zarbalar va portlashlar uning stressini yanada oshirganini ta'kiddadi. U: "Bu urush Erondagi mahbuslarga dahshatli ta'sir ko‘rsatdi. Agar qamoqxonaga zarba bersa, agar mahbuslar darhol tibbiy yordamga muhtoj bo‘lsa, ular hech narsa olmaydi va ularning hayoti xavf ostida", deb izoh berdi.
Narges Mohammadi 2023 yilda Eranda ayollarga nisbatan zulmga qarshi kurashi va inson huquqlarini targ‘ib qilgani uchun Nobel tinchlik mukofotiga sazovor bo‘lgan. U hayotining o‘n yildan ko‘proq qismini qamoqda o‘tkazgan va 2021 yilda "davlatga qarshi targ‘ibot faoliyati" va "davlat xavfsizligiga qarshi fitna" ayblovlari bilan 13 yillik qamoq jazosiga hukm qilingan, buni u rad etgan.
2024 yil dekabr oyida u tibbiy sabablarga ko‘ra Tehronning mashhur Evin qamoqxonasidan vaqtincha ozod qilingan, ammo davolanish davrida kampaniya olib borishda davom etgan va o‘tgan yil dekabr oyida boshqa inson huquqlari faoli xotirasiga bag‘ishlangan marosimda nutq so‘zlaganidan keyin Mashhad shahrida qo‘lga olingan. Uning oilasi aytishicha, u qo‘lga olinish paytida bosh va bo‘yin qismidan urilganidan keyin kasalxonaga olib ketilgan.
Erondagi diniy tuzumga qarshi norozilik namoyishlari tarqalgach, 2025 yil fevral oyida Mohammadi Mashhaddagi Inqilobiy sud tomonidan "yig‘ilish va fitna" va "targ‘ibot faoliyati" uchun qo‘shimcha yetti yarim yil qamoq jazosiga hukm qilingan. U keyingi hafta ogohsiz holda Zanjon qamoqxonasiga o‘tkazilgan va shundan beri oilasi bilan cheklangan aloqaga ruxsat berilgan.
"Nargesni Ozod Qiling" Koalitsiyasi o‘tgan seshanba kuni chiqargan bayonotida, uning umumiy sog‘lig‘i juda yomon bo‘lgani, rangi oqargan va zaif ko‘rinishda bo‘lgani, sezilarli darajada vazn yo‘qotgani haqida xabar berdi. Koalitsiya, uning kamera do‘stlarining so‘zlariga ko‘ra, 24 mart kuni u "ko‘zlari orqaga qaytgan holda hushidan ketgan" va bu bir soatdan ko‘proq davom etganini qayd etdi.
Hamidreza Mohammadi, Eron qonuniga ko‘ra, urush davrida, rasmiylar mahbuslarning, ayniqsa jamiyat uchun xavfli bo‘lmagan mahbuslarning xavfsizligini kafolatlaya olmaganda, ularga urush tugaguncha qamoqxonani tark etishga ruxsat berilishi kerakligini ta'kiddi. U: "Ammo ular nafaqat buni qilmadilar, balki barcha siyosiy mahbuslarga tibbiy yordam ko‘rsatishdan bosh tortdilar va ularning bahonasi 'bu urush davri' edi. Shuning uchun bizning talabimiz shuki, u darhol ozod qilinib, to‘liq tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilsin", dedi.

Иранская правозащитница и лауреат Нобелевской премии мира Наргес Мохаммади находится в опасности для жизни после подозрения на сердечный приступ в тюрьме. Её брат Хамидреза Мохаммади, проживающий в Норвегии, в интервью BBC заявил, что 53-летняя активистка была найдена без сознания в своей камере в тюрьме Зенджан на прошлой неделе.
Хамидреза Мохаммади подчеркнул, что Наргес была доставлена в тюремный лазарет, но власти отказались перевести её в больницу, несмотря на её историю проблем с сердцем и лёгкими. Она также страдает от сильных колебаний артериального давления. Брат потребовал её немедленного освобождения для полного медицинского обследования.
Хамидреза Мохаммади отметил, что удары и взрывы возле тюрьмы с начала войны США и Израиля с Ираном месяц назад только усилили её стресс. Он заявил: "Эта война оказала ужасное воздействие на заключённых в Иране. Если тюрьма будет поражена, если заключённым потребуется срочная медицинская помощь, они ничего не получат, и их жизни будут в опасности".
Наргес Мохаммади получила Нобелевскую премию мира в 2023 году за свою борьбу против угнетения женщин в Иране и продвижение прав человека. Она провела более десяти лет жизни в тюрьме и в 2021 году была приговорена к 13 годам лишения свободы по обвинениям в "пропагандистской деятельности против государства" и "сговоре против государственной безопасности", которые она отрицала.
В декабре 2024 года она была временно освобождена из печально известной тюрьмы Эвин в Тегеране по медицинским показаниям, но продолжала кампанию во время лечения и была арестована в городе Мешхед в декабре прошлого года после выступления на поминальной церемонии другого правозащитника. Её семья сообщила, что её избили по голове и шее во время ареста, после чего она была доставлена в больницу.
После протестов против иранского духовного установления в феврале 2025 года Мохаммади была приговорена Революционным судом в Мешхеде к дополнительным семи с половиной годам тюрьмы за "собрание и сговор" и "пропагандистскую деятельность". На следующей неделе её без предупреждения перевели в тюрьму Зенджан, и с тех пор ей разрешено лишь ограниченное общение с семьёй.
Коалиция "Освободите Наргес" во вторник заявила, что её общее состояние здоровья было крайне плохим, и она выглядела бледной и слабой со значительной потерей веса. Коалиция также сослалась на сокамерников, которые сообщили, что 24 марта она "была найдена без сознания в своей постели, с закатившимися глазами", и это длилось более часа.
Хамидреза Мохаммади подчеркнул, что согласно иранскому закону, во время войны, когда власти не могут гарантировать безопасность заключённых, особенно тех, кто не опасен для общества, им должно быть разрешено покинуть тюрьму до окончания войны. Он заявил: "Но они не только не сделали этого, но и отказали всем политическим заключённым в медицинской помощи, и их оправдание - 'это военное время'. Поэтому наше требование - немедленно освободить её для полного медицинского обследования".