Utah shtatidagi rasmiylar, 51 yillik sovuq ishlovchini yangi DNK texnologiyasidan foydalanib, serial qotil Ted Bundy qurboni bo‘lgan o‘smir qizni aniqlaganidan so‘ng rasman yopdilar. Laura Ann Aime, 17 yoshda, 1974-yil Halloween kechasida partiyadan chiqqanidan keyin g‘oyib bo‘lgan va uning jasadi bir oy o‘tgach, American Fork Canyon hududida piyodalar tomonidan topilgan.
Utah okrugi sherif idorasi chorshanba kuni e’lon qildiki, yangi testlar "Laura jasodan olingan DNK dalillari Bundyga tegishli DNK mavjudligini shubhasiz tasdiqladi". Bundy 1974-yil fevralidan 1978-yil fevraligacha kamida 30 ayolni o‘ldirgan va butun mamlakat bo‘ylab ko‘plab qotilliklar bilan bog‘langan.
1989-yilda Floridada qatl etilishidan oldin, Bundy Laura o‘ldirilishini tan olgan, ammo u o‘zining haqiqiy ishtiroki haqida batafsil ma’lumot bermagani uchun, "Sherif departamenti bu ishlovchini tergovchilar hech qanday shubhasiz isbotlamaguncha ochiq qoldirishga qaror qilgan", deb sheriff bayonotida aytgan. "Bu ishlovchi endi rasman yopildi", deb Utah okrugi sheriffi Mayk Smit The Salt Lake Tribune gazetasiga ko‘ra matbuot anjumanida e’lon qildi.
Sheriff qo‘shimcha qildiki, agar Bundy hali tirik bo‘lsa, prokurorlar unga qarshi o‘lim jazosini qo‘llagan bo‘lardi. Bundy Amerika tarixidagi eng mashhur serial qotillardan biri bo‘lib, AQShning Tinch okeani shimoli-g‘arbiy qismida qurbonlarga hujum qilish orqali o‘z faoliyatini boshlagan va keyinchalik Kolorado, Utah va Floridada qotilliklar sodir etgan. Laura o‘ldirilgan paytda, u Salt Lake City shahrida yashagan va Utah universitetida huquqshunoslik o‘qigan.
Sheriff bayonotida Laura "ochiq erkin ruhli, ochiq havoda faoliyatni yoqtiruvchi, ot minish, ov qilish va bir nechta aka-ukalariga g‘amxo‘rlik qilishga ishtiyoqli" deb eslanadi. Bundy odatda jamoat joylarida ayollarga yaqinlashib, o‘z jozibasi yoki soxta jarohati bilan ularning ishonchini qozonib, keyin ularni yolg‘iz joylarga olib borib o‘ldirishi bilan mashhur edi. U 1975-yilda bir ayolni o‘g‘irlash uchun birinchi marta hibsga olingan va 15 yil qamoq jazosiga hukm qilingan, ammo 1977-yilda qamoqxona kutubxonasining derazasidan sakrab qochib ketgan va 1978-yilda yakuniy qo‘lga olinishigacha qotillikni davom ettirgan.

Власти штата Юта официально закрыли 51-летнее холодное дело после использования новой ДНК-технологии для идентификации убитой подростка как жертвы серийного убийцы Теда Банди. Лора Энн Эйм, 17 лет, исчезла после вечеринки в Хэллоуин 1974 года, а её тело было обнаружено примерно через месяц туристами в каньоне Американ-Форк.
В среду офис шерифа округа Юта объявил, что новые тесты "неопровержимо подтвердили, что ДНК-доказательства, извлечённые из тела Лоры, верифицировали наличие ДНК, принадлежащей Банди". Банди убил по меньшей мере 30 женщин с февраля 1974 по февраль 1978 года и также был связан со многими другими убийствами по всей стране.
Перед казнью во Флориде в 1989 году Банди признался в убийстве Лоры, но поскольку он не стал уточнять детали своего фактического участия в её смерти, "департамент шерифа решил оставить это дело открытым до тех пор, пока следователи не смогут доказать без тени сомнения", что он был её убийцей, заявил шериф в своём обращении. "Это дело теперь официально закрыто", — объявил шериф округа Юта Майк Смит на пресс-конференции, согласно The Salt Lake Tribune.
Шериф добавил, что если бы Банди был ещё жив, прокуроры бы добивались для него смертной казни. Банди является одним из самых печально известных серийных убийц Америки, начав свою серию нападений на жертв на Тихоокеанском Северо-Западе США, а позже убивая в Колорадо, Юте и Флориде. На момент смерти Лоры он жил в Солт-Лейк-Сити и изучал право в Университете Юты.
В заявлении шерифа говорится, что Лора запомнилась как "общительный свободный дух, который наслаждался активным отдыхом на природе и разделял страсть к верховой езде, охоте и заботе о своих нескольких братьях и сёстрах". Банди был известен тем, что часто приближался к женщинам в общественных местах, завоёвывал их доверие своим обаянием или поддельной травмой, а затем заманивал в уединённые места и убивал. Он был впервые арестован в 1975 году за похищение женщины и приговорён к 15 годам тюрьмы, но в 1977 году сбежал, выпрыгнув из окна тюремной библиотеки, был повторно захвачен на восемь дней, а затем снова сбежал, продолжая убивать, пока не был окончательно пойман в 1978 году.