Vengriyada 12-aprelda bo'lib o'tadigan saylovlar oldidan mamlakat bo'ylab 'Hozir yoki hech qachon' shiori ostida faol saylovoldi tashviqotini olib borayotgan 45 yoshli sobiq Fidesz partiyasi a'zosi Peter Magyar, Viktor Orbanning 2010-yildan beri davom etayotgan hukmronligiga eng katta tahdid sifatida ko'rinmoqda. Uning shiori 19-asrda vatan uchun qo'zg'olonchilikka chaqiruvchi she'rga asoslangan bo'lib, hozirda 'Hozir' deb qisqartirilgan, bu esa vaziyatning shoshilinchligini ta'kidlaydi. Magyar Vengriyaning barcha 106 saylov okruglariga tashrif buyurib, kuniga 4-6 ta nutq so'zladi va hatto Fidesz an'anaviy ravishda ustunlik qiladigan kichik shaharcha va qishloqlarda ham kuchli qo'llab-quvvatlovchilar bazasini yaratdi.
Magyar korrupsiyaga qarshi kurash, iqtisodiyotni yaxshilash va Vengriyaning kam ta'minlangan Roma jamoasini jalb qilishni va'da qiladi. Shuningdek, u Yevropa Ittifoqi (YI) tomonidan Vengriyaning qonun ustuvorligi haqidagi tashvishlar tufayli muzlatilgan milliardlab yevro mablag'larini ochishga va'da berdi. Biroq, Orban uni YI va Ukrainaning 'qo'g'irchoqchasi' deb tasvirladi, Magyar esa Brussel bilan juda yaqinlashmaslikka ehtiyotkorlik bilan yondashdi va saylovchilarga 'biz haqiqiy tinchlik partiyasimiz' deb va'da berdi.
Magyarning o'ziga ishonchi uning raqibini chuqur tushunishidan kelib chiqadi. 2024-yil fevraligacha u Fidesz oilasining bir qismi bo'lgan, partiyaga universitetda qo'shilgan va uning yulduzi Judit Varga bilan turmush qurgan. Biroq, prezident Katalin Novakning bolalar uyidagi jinsiy zo'ravonlikni yashirishga yordam bergan kishiga kechirim berish mojarosi ortidan Varga iste'foga chiqqach, Magyar Fidesz tizimidan chiqdi va 'Haqiqiy mas'ul shaxslar ayollar etagiga berkinishgan tizimda bo'lishni istamayman' deb e'lon qildi.
2024-yil mart oyida Magyar taxminan 10,000 kishiga murojaat qilib, yangi partiya tuzishini e'lon qildi va Yevropa parlamentiga saylovlarda 29,6% ovoz va 7 o'rin qo'lga kiritdi. 2024-yil kuziga kelib, uning yangi partiyasi so'rovnomalarda Fideszdan oldinda edi. Magyar Orbanning Rossiya bilan yaqin aloqalarini tanqid qilib, 'Janob Bosh vazir, nega endi 'Ruslar uyingizga qayting' demaysiz?' deb so'radi. U liberal muxolifatni ham tanqid qiladi, ammo Fideszning hiylalarini bilishini ta'kidlab, 'Bu hayotda bir marta keladigan imkoniyat, Peter Magyar uchun emas, mamlakat uchun' dedi.

В преддверии выборов 12 апреля в Венгрии бывший член партии Фидес 45-летний Петер Мадьяр ведет активную предвыборную кампанию по всей стране под лозунгом 'Сейчас или никогда', представляя самую серьезную угрозу правлению Виктора Орбана с 2010 года. Его лозунг восходит к революционному поэту XIX века, призывавшему к восстанию за родину, а сейчас сокращен до 'Сейчас', что подчеркивает срочность ситуации. Мадьяр посетил все 106 избирательных округов Венгрии, произнося по 4-6 речей в день, и создал мощную базу поддержки даже в малых городах и деревнях, где традиционно доминирует Фидес.
Мадьяр обещает бороться с коррупцией, улучшить экономику и привлечь на свою сторону обездоленное цыганское сообщество Венгрии. Он также пообещал разблокировать миллиарды евро средств Европейского союза (ЕС), замороженных в основном из-за опасений по поводу верховенства права в Венгрии. Однако Орбан изобразил его 'марионеткой' ЕС и Украины, а Мадьяр осторожно подходит к сближению с Брюсселем, обещая избирателям 'мы настоящая партия мира'.
Уверенность Мадьяра проистекает из глубокого понимания своего соперника. До февраля 2024 года он был частью семьи Фидес, вступив в партию в университете и женившись на её восходящей звезде Юдит Варге. Однако после скандала с помилованием президентом Каталин Новак человека, помогавшего скрывать сексуальное насилие в детском доме, Варга ушла в отставку, и Мадьяр покинул систему Фидес, заявив: 'Я не хочу быть частью системы, в которой настоящие ответственные лица прячутся за юбками женщин'.
В марте 2024 года Мадьяр выступил перед примерно 10 000 человек, объявив о создании новой партии, и на выборах в Европейский парламент получил 29,6% голосов и 7 мест. К осени 2024 года его новая партия опережала Фидес в опросах. Мадьяр раскритиковал тесные связи Орбана с Россией, спросив: 'Господин премьер-министр, почему вы больше не говорите 'Русские, убирайтесь домой'?' Он также высмеивает либеральную оппозицию, но подчеркивает, что знает уловки Фидес, заявляя: 'Это возможность раз в жизни, не для Петера Мадьяра, а для страны'.