Burkina Faso harbiy kuchlari va ularning ittifoqchilari Fulanilar etnik guruhiga qarshi urush jinoyatlari va insoniyatga qarshi jinoyatlar sodir etayotgani, shu jumladan etnik tozalash harakatlari, Human Rights Watch (HRW) tomonidan e’lon qilingan hisobotda da’vo qilindi. Hisobot 2023-yil yanvaridan 2025-yil avgustigacha bo‘lgan davrda Burkina Faso, Benin, Kot-d’Ivuar, Gana va Malida 450 dan ortiq odam bilan suhbatlar o‘tkazilgan holda tayyorlangan.
Tadqiqotchilar ochiq manbalar, jumladan sun’iy yo‘ldosh tasvirlari, audiovizual materiallar va rasmiy hujjatlar yordamida Burkina Faso harbiy kuchlari, Vatan Himoyachilari Volonterlari (VDP) militsiyalari va al-Qoida bilan bog‘liq Jama’at Nusrat al‑Islam wa al‑Muslimin (JNIM) qurolli guruhi tomonidan sodir etilgan 57 ta hodisani tasdiqladi. HRW bu guruhlarning barchasi ataylab o‘ldirish, tinch aholiga hujumlar, talon-toroj va majburiy ko‘chirish kabi urush jinoyatlarida ayblanayotganini aniqladi.
Hisobotga ko‘ra, 2023-yil yanvaridan 2025-yil avgustigacha Burkina Fasoda o‘ldirilgan 1,837 tinch fuqarodan 1,200 dan ortig‘i hukumat kuchlari tomonidan qurbon bo‘lgan. Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, mojaro boshlanganidan beri kamida ikki million kishi ko‘chirilgan. HRW Prezident Ibrahim Traore va olti nafar yuqori martabali harbiy qo‘mondonlarni og‘ir zo‘ravonliklar uchun javobgarlikka tortish kerakligini, shuningdek, JNIM rahbari Iyad Ag Ghaly va to‘rt qo‘mondonni tekshirishni taklif qildi.
2023-yil dekabr oyida Burkina Faso harbiylari va ittifoqchi militsiyalar shimoldagi Djibo shahri yaqinidagi 16 ta qishloqda 400 dan ortiq tinch fuqaroni o‘ldirgan eng qonli hodisalardan biri bo‘ldi. HRW ma’lumotlariga ko‘ra, 2022-yil sentyabrida hokimiyatni qo‘lga olgan harbiy hukumat va uning ittifoqchilari Fulanilarni qurolli guruhlarga qo‘llab-quvvatlagani uchun nishonga olib, butun jamoalarni etnik tozalashga olib keldi.
HRW bosh direktori Filipp Bolopion: “Burkina Fasoda sodir bo‘layotgan vahshiyliklar miqyosi aql bovar qilmaydigan darajada, shuningdek, bu inqirozga global e’tiborning yetishmasligi ham hayratlanarli. Xunta o‘zi dahshatli zo‘ravonliklar qilmoqda, barcha tomonlardagi javobgarlarni jazolamayapti va zo‘ravonlikka uchragan tinch aholining azob-uqubatlarini yashirish uchun hisobot berishni cheklayapti.”
Qurbonlarning qarindoshlari bilan suhbatlar o‘tkazilgan holda, keng tarqalgan tahdid va zo‘ravonlik qishloq joylarda hududiy nazoratni kengaytirish uchun jamoalarni bo‘ysundirish va jazolash vositasi sifatida ishlatilayotgani ta’kidlandi. Masalan, 2023-yil noyabr oyida hukumatga sodiq militsiyalar g‘arbiy Basse qishlog‘ida olti ayol va to‘rtta bola bo‘lgan 13 nafar Fulanini o‘ldirdi.
2024-yil 24-avgustda JNIM markaziy Barsalogho shahrida o‘nlab bolalar bo‘lgan kamida 133 nafar tinch fuqaroni o‘ldirdi. Bir kishi: “Ular o‘q-dorilari ko‘p bo‘lganidek uzluksiz otishdi. Odamlar chivin kabi yiqildi. Ular bizni yo‘q qilish uchun kelishdi. Hech kimni kechirmadilar.”
HRW Burkina Faso hukumatini tezkor va mustaqil tergov o‘tkazish, jinoyatchilarni sudga berish va tinch aholini himoya qilishni talab qildi, ammo hozirgi vaziyatda bunday choralar ko‘rilmasligi xavotiri bildirildi.

Вооруженные силы Буркина-Фасо и их союзники совершают военные преступления и преступления против человечности, включая этнические чистки в отношении этнической группы фульбе, как утверждается в отчете организации Human Rights Watch (HRW). Отчет основан на личных и телефонных интервью с более чем 450 людьми в Буркина-Фасо, Бенине, Кот-д’Ивуаре, Гане и Мали о злоупотреблениях в период с января 2023 года по август 2025 года.
Исследователи проверили 57 инцидентов с участием военных сил Буркина-Фасо, союзных ополченцев, известных как Добровольцы защиты родины (VDP), а также вооруженной группировки, связанной с «Аль-Каидой», Jama’at Nusrat al‑Islam wa al‑Muslimin (JNIM), используя обширный анализ открытых источников, включая спутниковые снимки, аудиовизуальные материалы и официальные документы. HRW установила, что все группы несут ответственность за военные преступления, такие как умышленные убийства, нападения на гражданских лиц и объекты, грабежи и принудительное перемещение.
Согласно отчету, из 1,837 гражданских лиц, убитых в стране с января 2023 года по август 2025 года, более 1,200 стали жертвами правительственных сил. По оценкам ООН, с начала конфликта было перемещено не менее двух миллионов человек. HRW добавила, что президент Ибрагим Траоре, верховный главнокомандующий вооруженными силами, и шесть старших военных командиров Буркина-Фасо могут нести ответственность за серьезные злоупотребления и должны быть расследованы.
В одном из самых кровавых инцидентов военные Буркина-Фасо и союзные ополченцы убили более 400 гражданских лиц в декабре 2023 года примерно в 16 деревнях недалеко от северного города Джибо. HRW заявила, что военное правительство, пришедшее к власти в сентябре 2022 года, и его союзники нацелились на этническую группу фульбе из-за их предполагаемой поддержки вооруженных групп, что привело к этническим чисткам целых общин.
Исполнительный директор HRW Филипп Болопион: «Масштабы зверств, происходящих в Буркина-Фасо, ошеломляют, как и отсутствие глобального внимания к этому кризису. Хунта сама совершает ужасные злоупотребления, не привлекает к ответственности виновных со всех сторон и ограничивает отчетность, чтобы скрыть страдания гражданских лиц, оказавшихся в эпицентре насилия».
HRW опросила родственников нескольких жертв, подчеркнув использование широкомасштабных угроз и насилия для доминирования и наказания общин в рамках усилий по расширению территориального контроля в сельских районах. Например, в ноябре 2023 года проправительственные ополченцы убили 13 гражданских лиц фульбе, включая шесть женщин и четырех детей, в западной деревне Бассе.
24 августа 2024 года JNIM убила не менее 133 гражданских лиц, включая десятки детей, в центральном городе Барсалого. Очевидец: «Они стреляли непрерывно, как будто у них было много боеприпасов. Люди падали, как мухи. Они пришли, чтобы уничтожить нас. Они никого не пощадили».
HRW призвала правительство Буркина-Фасо провести оперативные и независимые расследования, привлечь преступников к ответственности и защитить гражданское население, но выразила скептицизм относительно реализации таких мер в текущих условиях.