Kongo-Brazzaville hukumat organlari, mamlakat futbol federatsiyasi (Fecofoot) raisi Jan-Guy Blaise Mayolasga qarshi Interpol orqali xalqaro qidiruv iltimosini berdi. Mayolas FIFA tomonidan COVID-19 yordam dasturi doirasida ajratilgan 1,1 million dollar mablag‘ni o‘zlashtirgani uchun sud tomonidan umrbod qamoq jazosiga hukm qilingan.
Mayolas, uning rafiqasi va o‘g‘li sud jarayonidan oldin mamlakatdan qochib ketgan va hozirda Kameroon yoki Demokratik Kongo Respublikasida yashirinishda deb ishonilmoqda. Sud jarayoni ularning g‘ayriyuzida o‘tkazilib, ular pul yuvish, hujjatlarni soxtalashtirish va o‘zlashtirishda ayblangan. Federatsiyaning bosh kotibi Badji Mombo Wantete va g‘aznachisi Raoul Kanda ham besh yillik qamoq jazosiga hukm qilingan.
FIFA o‘tgan hafta Mayolas, Wantete va Kandaga qarshi moliyaviy qoidabuzarliklar bo‘yicha intizomiy ish qo‘zg‘atdi. Ayblovlar manfaatlar to‘qnashuvi, soxtalashtirish va noqonuniy sovg‘alar qabul qilishni o‘z ichiga oladi. Mayolas 2018-yilda Fecofoot raisi etib saylanganidan beri bir qator soxta kompaniyalar orqali FIFA mablag‘larini o‘zlashtirgani da‘vo qilinmoqda.
Kongo ayollar terma jamoasiga ajratilgan 500,000 dollardan atigi 20,000 dollar to‘langanligi haqida mamlakatdagi barcha ayollar klublari prezidentlari tomonidan imzolangan deklaratsiya hukumat organlariga yuborilgan. Mayolas va Wantete ayblovlarni rad etib, ularni fitna deb atagan, biroq ular 2015-yilda FIFA tomonidan sovg‘alar bilan bog‘liq qoidabuzarliklar uchun olti oylik diskvalifikatsiya qilingan edi.
O‘tgan yili Mayolas firibgarlikda gumon qilinib, mamlakat sport vazirligi tomonidan to‘xtatib qo‘yilgach, FIFA Kongoni xalqaro futbol musobaqalaridan chetlashtirdi. Bu Kongoning Tanzaniya va Zambiyaga qarshi Jahon chempionati saralash o‘yinlarini 3:0 hisobida boy berishiga olib keldi. Federatsiya shtab-kvartirasini nazorat qilish huquqini qaytarganidan keyin Kongo qayta tiklandi, ammo Mayolas va Wantete FIFA kongressiga borishdan chetlashtirilib, keyinroq hibsga olindi.

Власти Конго-Браззавиля подали заявку в Интерпол на выдачу международного ордера на арест Жана-Ги Блеза Майоласа, президента национальной футбольной федерации (Fecofoot). Это произошло после его осуждения за хищение 1,1 миллиона долларов из средств ФИФА, выделенных в рамках плана помощи во время пандемии COVID-19 в феврале 2021 года.
Майолас скрывается вместе с женой и сыном после того, как все они были приговорены к пожизненному заключению в этом месяце за хищение средств. Суд проходил заочно, так как семья, как полагают, бежала из страны за несколько недель до слушаний. Следователи подозревают, что он может скрываться в Камеруне или Демократической Республике Конго. Власти и полицейские силы региона были предупреждены, а официальные лица работают с финансовыми разведывательными подразделениями, включая французское Tracfin, для заморозки активов, связанных с делом.
Майолас и члены его семьи были признаны виновными в отмывании денег, подделке документов и хищении 10 марта судом в Браззавиле. Генеральный секретарь Fecofoot Баджи Момбо Вантете и казначей Рауль Канда также были осуждены и приговорены к пяти годам тюрьмы каждый. ФИФА на прошлой неделе возбудила дисциплинарное производство против Майоласа, Вантете и Канды по обвинению в финансовых нарушениях, включая конфликт интересов и принятие неподобающих подарков.
По утверждениям, Майолас, избранный президентом Fecofoot в 2018 году, использовал ряд подставных компаний для хищения финансирования ФИФА. Согласно декларации, подписанной президентами всех женских клубов высшего дивизиона страны и отправленной властям Конго в марте, из 500 000 долларов, отправленных ФИФА в Fecofoot в 2021 году, было выплачено лишь 20 000 долларов. Майолас отрицал все обвинения до своего исчезновения, называя их заговором, а Вантете также отверг accusations.
В прошлом году Майолас был отстранен министерством спорта страны после расследования по делу о мошенничестве. ФИФА вмешалась и отстранила Конго от международного футбола за «вмешательство третьих сторон», что привело к тому, что в марте команда проиграла квалификационные матчи чемпионата мира против Танзании и Замбии со счетом 3:0. Конго было восстановлено, когда Fecofoot разрешили возобновить контроль над своей штаб-квартирой в Браззавиле, хотя Майолас и Вантете были предотвращены от поездки на конгресс ФИФА в Парагвай и арестованы несколько дней спустя.