Yangi Zelandiyaning Janubiy orolidagi Arahura vodiysidagi Kembell tizmasida, uzoq va qiyin tog‘li hududda, bir hafta oldin yo‘qolgan Molly ismli border kolli it muvaffaqiyatli qutqarildi. Itning egasi Jessica Jonson 24-mart kuni piyoda sayr qilayotganda 55 metrlik vodiyga yiqilib, og‘ir jarohat olgan va vertolyot bilan qutqarilgan, ammo it yo‘qolgan edi.
Itni topish imkoniyatlari juda past bo‘lsa-da, Prezision Vertolyotlar kompaniyasidan Lillian Nyuton ichki hissiyotga tayangan holda, Molly hali tirik ekanligiga ishongan. Kichik oilaviy korxona yordam berishni xohlagan, ammo vertolyotlarni har bir daqiqasi 50 dollar turadigan xususiy qidiruvni moliyalashtirish uchun byudjeti yo‘q edi. Hududda odamlar uchun qidiruv-qutqarish ishlari muntazam amalga oshirilsa-da, yo‘qolgan hayvonlarni qutqarish uchun rasmiy mablag‘ ajratilmaydi.
Nyuton Jonson bilan bog‘lanib, jamoatga murojaat qilishga rozilik olgach, 2400 dollar va tajribali ko‘ngillilarni jalb qilish maqsadida xayriya kampaniyasini boshlagan. Sakkiz soat ichida butun Yangi Zelandiyadan “mutlaqo begona” odamlar tomonidan 11 500 dollar yig‘ilib, mablag‘ yig‘ish yopildi. So‘ngra, sobiq vertolyot uchuvchilari va ekipaj a’zolaridan iborat ko‘ngillilar guruhi tuzildi.
Qutqaruv guruhi Kristcherchdan termal tasvir uskunasi bilan kelgan Jorjiya va o‘zining Jek Rassel iti Bingo bilan hissiy yordam bergan Ueyn kabi mutaxassislarni o‘z ichiga olgan. Lillian Nyutonning otasi, sobiq qutqaruv vertolyoti uchuvchisi Mett, missiyani boshqargan. Ular Jonson yiqilgan joyga to‘g‘ridan-to‘g‘ri uchib borishgan va Mollyni vodiy ostida, o‘tkir, moxli toshlar va purkagich suv bilan o‘ralgan joyda topishgan.
Ueyn vertolyot pastda turgan holda chiqib, Mollyga bir bo‘lak kolbasa taklif qilib, uni olib, vertolyotga olib chiqqan. Qutqaruv videosida Molly Ueynning qo‘li ostida, Bingo esa boshqa qo‘li ostida ko‘rinadi. Hech bir qutqaruvchi missiyadan oldin Jonson yoki Mollyni tanimas edi, lekin it topilgani haqidagi xabar sevinchli kayfiyatni keltirdi. Nyuton, “Meni kimdir uni topishim ‘lotto omadi’ bo‘lishi kerak deb aytgan, shuning uchun hammasi amalga oshgani ajoyib”, dedi. Jonson esa Facebook’da bu “qonli og‘ir hafta” bo‘lganini, lekin ikkalasi ham uyda bo‘lgani uchun sarguzashtni ro‘yxatga qo‘shish mumkinligini yozgan.

В отдаленном горном районе хребта Кэмпбелл в долине Арахура на Южном острове Новой Зеландии была успешно спасена собака породы бордер-колли по кличке Молли, пропавшая неделю назад. Владелица собаки Джессика Джонстон 24 марта во время пешего похода упала с 55-метрового обрыва, получила серьезные травмы и была эвакуирована вертолетом, но собака исчезла.
Шансы найти бордер-колли были минимальными из-за удаленности места происхождения, однако Лилиан Ньютон из компании Precision Helicopters заявила, что у нее было «внутреннее чувство», что Молли еще жива. Небольшой семейный бизнес хотел помочь, но не имел бюджета для финансирования частных поисков, поскольку эксплуатация вертолетов обходится примерно в 50 долларов в минуту. Хотя поисково-спасательные операции для людей в этом районе проводятся регулярно, официального финансирования для спасения животных, потерявшихся в дикой природе Новой Зеландии, не предусмотрено.
Ньютон связалась с Джонстон и получила разрешение обратиться к общественности, поставив цель собрать 2400 долларов и привлечь опытных волонтеров. В течение восьми часов было собрано 11 500 долларов от «совершенно незнакомых людей по всей Новой Зеландии», после чего сбор средств был закрыт. Затем был разработан план с участием добровольцев, включая бывших пилотов и членов экипажей вертолетов.
Спасательная группа, в которую вошли волонтеры, такие как Джорджия с тепловизионным оборудованием из Крайстчерча и Уэйн с его джек-рассел-терьером Бинго для эмоциональной поддержки, отправилась на место. Отец Лилиан, Мэтт, бывший пилот спасательного вертолета, управлял полетом. Они направились непосредственно к месту падения Джонстон и, к удивлению, обнаружили Молли у подножия водопада, окруженную острыми замшелыми камнями и брызгами воды.
Уэйн вышел из зависшего низко вертолета, предложил Молли кусок колбасы, поднял собаку и доставил ее в вертолет. Видео спасательной операции показывает, как Молли несут под мышкой Уэйна, а Бинго — под другой. Никто из спасателей ранее не был знаком с Джонстон или Молли, но сообщение о находке собаки вызвало огромную радость. Ньютон отметила: «Мне сказали, что мне повезет «как в лотерее», если я найду ее, так что то, что все окупилось, просто потрясающе». Джонстон в сообщении на Facebook написала, что это была «чертовски тяжелая неделя», но теперь, когда они обе дома, она может добавить это приключение в список.