Jeffrey Epsteinning eng taniqli qurbonlaridan biri bo‘lgan Virginia Giuffre oilasi Buyuk Britaniya qiroli Charlzga chaqiriq bildirib, uning bu oy oxirida AQSHga bo‘lgan davlat tashrifi chog‘ida boshqa qurbonlar bilan uchrashishini so‘radi. Giuffre oilasi a’zolari 27-30 aprel kunlari bo‘lib o‘tadigan tashrif Giuffrening 2025-yil aprel oyida o‘z joniga qasd qilgani aniqlangan o‘limining yilligiga yaqin kelishini ta’kidladi.
Giuffre 2010-yilda birinchi marta o‘smirlik chog‘ida boy moliyachi Epstein va uning sherigi Ghislaine Maxwell tomonidan jalb qilingan va odam savdosiga uchraganligi haqidagi da’volarini ommaga ochgan edi. U shuningdek, Epstein tomonidan Buyuk Britaniyaning o‘sha paytdagi shahzodasi Endryuga, ya’ni Charlzning yagona ukasiga sotilganini aytgan. Giuffrening akasi va kelini Sky va Amanda Roberts Reuters axborot agentligiga bergan bayonotda: “Biz Qirol Charlzdan biz va omon qolganlar bilan uchrashib, nima deyishimizni eshitishini qat’iyan iltimos qilamiz”, dedi.
Ular omon qolganlarning birinchi qo‘ldan guvohliklarini eshitish Britaniya hukumati tomonidan Epsteinning hamkorlariga qarshi qo‘shimcha choralar ko‘rishiga olib kelishi umidida ekanliklarini qo‘shdilar. Charlzning Vashingtondagi davlat tashrifi AQSH Adliya vazirligi Epstein tergovi bilan bog‘liq yakuniy hujjatlar to‘plamini chiqarganidan atigi bir necha oy o‘tgach bo‘lib o‘tmoqda.
Moliyachi 2019-yilda odam savdosi ayblovlari bo‘yicha federal sud kutayotganida Manxetten qamoqxonasida vafot etdi, tibbiy ko‘rikchilar uning o‘limini o‘z joniga qasd qilish deb topdi. Keng qamrovli hujjatlarning chiqarilishi AQSH Kongressi tomonidan noyabr oyida qabul qilingan qonun bilan majburiy qilindi. Epstein Fayllari Shaffoflik Qonuni dastlab qarshilik ko‘rsatilgan, keyin esa Epsteinning sobiq do‘sti bo‘lgan AQSH prezidenti Donald Trump tomonidan imzolangan.
Qonun chiqaruvchilar Epstein va uning nufuzli ijtimoiy doirasi bo‘yicha tergovni davom ettirmoqda, ba’zilari Adliya vazirligining chiqarishi to‘liq emasdek ko‘rinishini ta’kidlamoqda. 3,5 milliondan ortiq Epstein bilan bog‘liq hujjatlarning nashr etilishi siyosat va xususiy kompaniyalarda bir qator yuqori martabali iste’folar va olib tashlashlar, shuningdek, bir nechta hibsga olishlarga olib keldi.
Buyuk Britaniyada rasmiylar sobiq elchi Peter Mandelson va sobiq shahzoda Endryuni Epstein bilan aloqalari munosabati bilan aybladi. Endryu, shuningdek, Buyuk Britaniyada qirollik oilasi a’zolari uchun odatiy bo‘lgan jamoat hayotidan chetlashtirildi: uning harbiy lavozimlari, homiyliklari va qirollik unvonlaridan foydalanish huquqi olib tashlandi. U rasman Endryu Mountbatten-Vindzor deb ataladi.
Mountbatten-Vindzor Giuffrening da’volarini rad etdi va 2022-yilda aybsizligini tan olmasdan Giuffre bilan suddan tashqari kelishuvga erishdi. U shuningdek, jamoat lavozimida bo‘lganida qo‘pol xatti-harakatlar uchun qo‘yilgan jinoiy ayblovlarni rad etdi. Bekingem saroyi ilgari qirollik oilasining “fikrlari va eng chuqur hamdillari” zo‘ravonlik qurbonlari va omon qolganlar bilan ekanligini aytgan edi. U Giuffre oilasining so‘rovi haqidagi Reuters so‘roviga javob bermadi.
O‘z bayonotida Giuffre oilasi a’zolari Qirol Charlzga “bizning opamizning Endryu Mountbatten-Vindzorga qarshi da’volariga e’tibor bergani va ukasini shahzoda lavozimidan chetlashtirishda qat’iy harakat qilgani uchun “minnatdor” ekanliklarini aytdi.

Семья Вирджинии Джуффре, одной из самых известных жертв осуждённого преступника Джеффри Эпштейна, призвала короля Великобритании Чарльза встретиться с другими пострадавшими во время его государственного визита в США в конце этого месяца. Члены семьи Джуффре отметили, что визит, запланированный на 27-30 апреля, совпадает с приближением годовщины смерти Джуффре в апреле 2025 года, которая была признана самоубийством.
Джуффре впервые публично заявила в 2010 году о том, что её совратили и стали жертвой торговли людьми богатый финансист Эпштейн и его сообщница Гислен Максвелл, когда она была подростком. Она также утверждала, что Эпштейн передал её тогдашнему принцу Великобритании Эндрю, единственному брату Чарльза. Брат и невестка Джуффре, Скай и Аманда Робертс, в заявлении для информационного агентства Reuters заявили: «Мы настоятельно призываем короля Чарльза встретиться с нами и выжившими и выслушать то, что мы хотим сказать».
Они добавили, что надеются, что услышанные из первых уст свидетельства выживших могут привести к дальнейшим действиям британского правительства против сообщников Эпштейна. Государственный визит Чарльза в Вашингтон состоится всего через несколько месяцев после того, как Министерство юстиции США заявило о выпуске окончательной партии документов, связанных с расследованием дела Эпштейна.
Финансист умер в тюрьме Манхэттена в 2019 году в ожидании федерального суда по обвинениям в торговле людьми, медицинские эксперты признали его смерть самоубийством. Массовый выпуск документов был обусловлен законом, принятым Конгрессом США в ноябре. Закон о прозрачности файлов Эпштейна изначально встретил сопротивление, но затем был подписан президентом США Дональдом Трампом, бывшим другом Эпштейна.
Законодатели продолжают расследование в отношении Эпштейна и его влиятельного круга общения, некоторые утверждают, что выпуск документов Министерством юстиции кажется неполным. Публикация более 3,5 миллионов документов, связанных с Эпштейном, привела к ряду громких отставок и увольнений в политике и частных компаниях, а также к нескольким арестам.
В Великобритании власти предъявили обвинения бывшему послу Питеру Мандельсону и бывшему принцу Эндрю в связи с их связями с Эпштейном. Эндрю также был удалён из общественной жизни, обычно присущей членам королевской семьи в Великобритании: он был лишён военных ролей, патронажей и права использования королевских титулов. Официально он теперь известен как Эндрю Маунтбеттен-Виндзор.
Маунтбеттен-Виндзор отрицал обвинения Джуффре и в 2022 году достиг внесудебного соглашения с Джуффре, не признавая вины. Он также отверг предъявленные ему уголовные обвинения в проступках при исполнении государственных обязанностей. Букингемский дворец ранее заявлял, что «мысли и глубочайшие соболезнования» королевской семьи были с жертвами и выжившими после насилия. Он не ответил на запрос Reuters относительно просьбы семьи Джуффре.
В своём заявлении члены семьи Джуффре сказали, что они «благодарны» королю Чарльзу за «то, что он прислушался к обвинениям нашей сестры против Эндрю Маунтбеттен-Виндзора, и за его решительные действия по лишению его брата положения принца».