Eron havo mudofaasi tomonidan 5-aprel kuni urib tushirilgan AQShning F-15E jangovar samolyotining ikkinchi ekipaj a'zosi qutqarildi. AQSh rasmiylari bu haqda ma'lumot berdi, ammo qutqarish operatsiyasi davomida og'ir o'q otishmasi bo'lgani haqida xabarlar tarqaldi.
AQSh prezidenti Donald Tramp o'zining ijtimoiy tarmog'ida e'lon qilgan xabarida, qutqarilgan harbiy xizmatchi jarohat olgan, lekin holati barqaror ekanligini aytdi. Tramp, "Mening ko'rsatmam bilan AQSh harbiylari uni qaytarish uchun dunyodagi eng o'lim qurollari bilan jihozlangan o'nlab samolyotlarni yubordi. U jarohat oldi, lekin u yaxshi bo'ladi," deb yozgan.
Operatsiya intensiv qidiruv-qutqarish harakatlaridan so'ng amalga oshirildi. Al Jazeera nashrining noma'lum AQSh rasmiysiga havola qilgan ma'lumotlariga ko'ra, qutqarish jarayonida "og'ir o'q otishmasi" sodir bo'lgan, bu esa mintaqadagi keskinlikni yanada oshirishi mumkin.
Bu voqea AQSh va Eron o'rtasidagi mojaroni yanada chuqurlashtirishi mumkin. Trampning bayonotlari va qutqarish operatsiyasining xavfli tabiati mintaqaviy tinchlikka salbiy ta'sir ko'rsatishi mumkin, chunki ikki tomon o'rtasidagi keskinlik davom etmoqda.

Второй член экипажа американского истребителя F-15E, сбитого иранской ПВО 5 апреля, был спасен, как сообщили официальные лица США. Однако сообщается, что операция по спасению сопровождалась интенсивной перестрелкой, что подчеркивает риски эскалации в регионе.
Президент США Дональд Трамп в своем сообщении в социальной сети заявил, что спасенный военнослужащий получил ранения, но его состояние стабильно. Трамп написал: "По моему указанию военные США отправили десятки самолетов, оснащенных самым смертоносным оружием в мире, чтобы вернуть его. Он получил ранения, но с ним все будет в порядке."
Операция была проведена после интенсивных поисково-спасательных мероприятий. Согласно отчету Al Jazeera со ссылкой на неназванного американского чиновника, спасение офицера по вооружению включало "тяжелую перестрелку", что может усугубить напряженность между США и Ираном.
Этот инцидент потенциально углубляет конфликт между американским режимом и иранским правительством. Заявления Трампа и опасный характер спасательной операции могут негативно повлиять на региональную стабильность, поскольку противостояние между двумя сторонами продолжается.