Iroqning shia yetakchisi Muqtada Sadrning o‘n minglab tarafdorlari shanba kuni Bag‘dod va boshqa shaharlarda namoyish o‘tkazib, AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushiga norozilik bildirdi. Bu namoyishlar mintaqaviy taranglikni kuchaytirgan holda, Iroqning majburan tortilgan vaziyatini aks ettirdi, chunki mamlakat ichida ham AQSh manfaatlariga, ham Eronga yaqin guruhlarga qarshi hujumlar sodir bo‘ldi.
Bag‘dodning Tahrir maydonida katta olomon, ayollar ham qatnashgan holda, ko‘chalarni to‘ldirib, Iroq bayroqlarini ko‘tarib, “Yo‘q, Isroilga yo‘q” va “Yo‘q, Amerikaga yo‘q” deb qichqirdi. Namoyishchilardan biri, 40 yoshli Dhirgham Samir AFP agentligiga bergan intervyusida: “Amerika va Isroilning mintaqa mamlakatlariga qarshi tajovuzi harbiy urush emas, balki mantiqsiz urushdir”, deb ta’kidladi. U bu namoyishni nafaqat Iroqda, balki butun dunyoda tajovuz, mag‘rurlik va adolatsizlikka qarshi norozilik ifodasi sifatida izohladi.
Sadr tinch namoyishlarga chaqirib, “Sionist-Amerika tajovuzini qoralash va mintaqada tinchlik o‘rnatish” ni maqsad qilgan. Bag‘dodning Ozodlik yodgorligi ostida, namoyishchilar AQSh va Isroilning mintaqa ishlariga aralashuvini qoraladilar. Musulmon yetakchisi Ali al-Fartousi: “Ular avval mintaqa xalqlarining, keyin butun dunyoning huquqlarini buzmoqda. Insoniyat bu odamlarga qarshi chiqishi va ularni to‘xtatishi kerak”, dedi. Sadrning Iroqdagi shia ko‘pchiligi orasida millionlab sodiq tarafdorlari bor va u katta olomonni safarbar qilish qobiliyatini doim namoyish etgan, bu uning hukumatlarga qarshi turishiga qaramay, vakillari orqali rasmiy institutlarga ta’sirini kuchaytiradi.

Десятки тысяч сторонников иракского шиитского лидера Муктады ас-Садра вышли на акции протеста в Багдаде и других городах в субботу, выражая несогласие с войной США и Израиля против Ирана. Эти демонстрации подчеркивают вынужденное вовлечение Ирака в региональную напряженность, поскольку на его территории происходят атаки как на интересы США, так и на проиранские группировки, что усугубляет внутренние вызовы.
На площади Тахрир в Багдаде огромные толпы, включая женщин, заполнили улицы, размахивая иракскими флагами и скандируя: “Нет, нет Израилю” и “Нет, нет Америке”. Демонстрант Дхиргам Самир, 40 лет, в интервью агентству AFP заявил: “То, что Америка и Израиль делают в своей агрессии против стран региона, — это не война военного характера, а бессмысленная война”. Он добавил, что сегодняшняя демонстрация является выражением отказа от агрессии, высокомерия и несправедливости во всем мире, а не только в Ираке, подчеркивая, что эта война якобы нацелена на гражданских лиц.
Ас-Садр призвал к мирным демонстрациям “для осуждения сионистско-американской агрессии и установления мира в регионе”. У подножия памятника Свободы в Багдаде, который символизирует декларацию независимости Ирака, протестующие осудили то, что они охарактеризовали как вмешательство США и Израиля в региональные дела. Лидер мусульман Али аль-Фартуси заявил AFP: “Они нарушают права всех народов региона, а затем и мира. Человечество должно выступить против этих людей и остановить их. Пришло время всему миру объединиться против глобального сионистско-американского высокомерия”. Ас-Садр, имеющий миллионы преданных последователей среди шиитского большинства Ирака, продолжает демонстрировать способность мобилизовывать массы, и его влияние, несмотря на оппозицию различным правительствам, проникает в иракские министерства и официальные институты через его представителей.