Bangladesh Sog'liqni saqlash va oilaviy farovonlik vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, so'nggi uch hafta ichida kamida 98 bola qizamiqdan shubhali holatda vafot etgan. Poytaxt Daka eng zarar ko'rgan hududlarda emlash ishlarini kuchaytirgan.
O'tgan hafta Bosh vazir Tariq Rahman janubiy Osiyodagi 170 million aholiga ega mamlakatda inqiroz miqyosini baholash va javob choralarini muvofiqlashtirish uchun ikki nafar yuqori martabali vazirni sayohatga yuborgan. Vazirlik ma'lumotlariga ko'ra, olti oydan besh yoshgacha bo'lgan bolalarda qizamiq alomatlari bilan shubhalanganlar soni 6,476 ga yetgan.
Yuqumli kasalliklar nazorati direktori Halimur Rashid AFP axborot agentligiga bergan intervyusida: "O'tgan yillarga nisbatan zarar ko'rgan bolalar soni ko'proq, o'limlar soni ham yuqori" deb ta'kidlagan. U potentsial epidemiyani "emlash vaktsinalarining yetishmasligi kabi ko'p omilli sabablar" bilan izohlagan.
Rasmiy tasdiqlangan qizamiq holatlari 826 bolani, o'limlar esa 16 tani tashkil qilgan. Mutaxassislarning ta'kidlashicha, ko'p hollarda testlar o'tkazilmaydi yoki bemorlar test o'tkazilishidan oldin vafot etadi. Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JSST) ma'lumotlariga ko'ra, qizamiq dunyodagi eng yuqumli kasalliklardan biri bo'lib, odam yo'talganida yoki aksirganida yuqadi.
Bangladesh yuqumli kasalliklarga qarshi emlashda sezilarli yutuqlarga erishgan, ammo 2024-yil iyun oyida rejalashtirilgan qizamiqga qarshi kampaniya o'sha yili Bosh vazir Shayx Hasinani ag'dargan o'limga olib kelgan qo'zg'olon tufayli kechiktirilgan. Ko'pchilik Bangladesh bolalari to'qqiz oyligida emlanadi, ammo so'nggi epidemiyada zarar ko'rganlarning ko'pi olti oylik bo'lgan.
Qizamiq va qizilcha milliy tekshiruv qo'mitasi rahbari Mahmudur Rahman: "Biz 2025-yil dekabrigacha bu raqamni nolga tushirishga va'da berdik, ammo yomon emlash dasturlari tufayli maqsadga erisha olmadik" dedi. Daka mintaqadagi 30 ta eng zarar ko'rgan hududni aniqlagan va emlash dasturini boshlagan.

По данным Министерства здравоохранения и семейного благополучия Бангладеш, за последние три недели от подозреваемой кори погибло не менее 98 детей. Столица Дакка усилила кампании вакцинации в наиболее пострадавших районах.
На прошлой неделе премьер-министр Тарик Рахман направил двух высокопоставленных министров в поездку по стране с населением 170 миллионов человек для оценки масштабов кризиса и координации ответных мер. Согласно данным министерства, число детей в возрасте от шести месяцев до пяти лет с подозрением на симптомы кори достигло 6 476.
Директор по контролю за инфекционными заболеваниями Халимур Рашид в интервью агентству AFP заявил: «По сравнению с прошлыми годами число пострадавших детей выше, и число смертей тоже выше». Он объяснил потенциальную вспышку «многофакторными причинами, включая нехватку вакцин».
Подтверждённые случаи кори среди детей составляют 826, с 16 смертельными исходами. Эксперты отмечают, что во многих случаях тестирование либо не проводится, либо пациенты умирают до его проведения. По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), корь является одной из самых заразных болезней в мире, передающейся при кашле или чихании.
Бангладеш добился значительных успехов в вакцинации против инфекционных заболеваний, но кампания против кори, запланированная на июнь 2024 года, была отложена из-за смертоносного восстания в том же году, которое свергло премьер-министра Шейх Хасину. Большинство бангладешских детей получают вакцину в девять месяцев, хотя многие из пострадавших в недавней вспышке были шестимесячными.
Глава Национального комитета по проверке кори и краснухи Махмудур Рахман заявил: «Мы обязались сократить число до нуля к декабрю 2025 года, но не смогли достичь цели из-за плохих программ вакцинации». Дакка определила 30 наиболее пострадавших районов в регионе и начала программу вакцинации.