Isroilning Bayrut va janubiy Livandagi havo hujumlari natijasida kamida 14 kishi halok bo‘ldi, 39 kishi yaralandi. Bayrutning janubiy chekkalaridagi zarbada to‘rt kishi, janubiy Livandagi hujumlarda esa o‘n kishi, shu jumladan olti kishilik oila halok bo‘ldi. Hujumlardan birida Bayrutning Jnah tumanidagi Rafik Hariri universitet kasalxonasiga 100 metr masofada portlash sodir bo‘ldi, bu mamlakatning eng yirik davlat tibbiy muassasasi hisoblanadi.
Isroil bu hujumlarni Livandagi qurolli guruh Hizbullohni nishonga olish uchun amalga oshirganini da‘vo qilmoqda. Hizbullah esa o‘z navbatida Isroil harbiy kemasiga qarshi kruiz raketasi otganini e‘lon qildi, ammo bu da‘vo hali mustaqil ravishda tasdiqlanmagan. Isroil harbiylari Bayrutning janubiy chekkalaridagi Hizbullah infratuzilmasini nishonga olganini aytdi, lekin buning uchun dalil keltirmadi.
Hujumlar bir kun oldin Isroilning Livon va Suriya o‘rtasidagi asosiy chegaralar o‘tkazgichi Masnaaga zarba berish tahdididan so‘ng sodir bo‘ldi. Bu o‘tkazgich ikki mamlakat uchun muhim savdo yo‘li bo‘lib, Livon aholisi uchun mintaqaning qolgan qismiga kirish eshigi hisoblanadi. Suriya chegaralar va bojxona bosh boshqarmasi vakili Mazen Aloush bu o‘tkazgich faqat fuqarolik maqsadlarida foydalanilishini ta‘kidladi, ammo Isroil tahdidi tufayli vaqtincha yopilishi kerakligini aytdi.
Livon rasmiylarining ma‘lumotlariga ko‘ra, 2-martdan boshlab Isroilning Livondagi hujumlari natijasida 1400 dan ortiq kishi, shu jumladan 126 bola halok bo‘ldi va 1,2 milliondan ortiq kishi ko‘chirildi. Janubiy Livonning Kfar Hatta shaharchasidagi zarbada yetti kishi, shu jumladan to‘rt yoshli qizcha va livonlik askar halok bo‘ldi. Isroil armiyasi bu shaharchani evakuatsiya qilishni buyurgan edi, u yerda janubiy Livonning boshqa qismlaridan ko‘chirilgan ko‘plab odamlar boshpana topgan.
Livon Prezidenti Jozef Aoun Isroil bilan muzokaralarga chaqirib, janubiy Livonni Isroilning G‘azodagi urushida ko‘rilgan vayronagarchilik darajasidan saqlashni istadi. U televizion nutqida: "Nega muzokara olib bormaymiz… hech bo‘lmaganda hali vayron qilinmagan uylarni saqlab qolishimiz mumkin" deb taklif qildi. Isroil qo‘shinlari janubiy Livon chegarasidan chuqurroqqa kirib borgani va qishloqlarni vayron qilgani sababli, bu chaqiriq mintaqaviy keskinlikni yumshatishga qaratilgan.

Израильские авиаудары по Бейруту и южному Ливану привели к гибели не менее 14 человек и ранениям 39 человек. В результате удара по южным пригородам Бейрута погибли четыре человека, а в результате атак на южный Ливан — десять человек, включая семью из шести человек. Один из ударов произошел примерно в 100 метрах от Университетской больницы Рафика Харири, крупнейшего государственного медицинского учреждения страны, что вызвало серьезные опасения по поводу безопасности гражданской инфраструктуры.
Израиль заявил, что эти удары направлены против ливанской вооруженной группировки «Хезболла», которая, в свою очередь, утверждает, что выпустила крылатую ракету по израильскому военному кораблю в 126 км от ливанского побережья, хотя это заявление не было независимо подтверждено. Израильская армия сообщила, что начала наносить удары по объектам инфраструктуры «Хезболлы» в южных пригородах Бейрута, но не предоставила доказательств своих утверждений.
Удары последовали через день после того, как Израиль пригрозил нанести удар по главному пограничному переходу Маснаа между Ливаном и Сирией. Этот переход является жизненно важным торговым маршрутом для обеих стран и ключевым входом в регион для ливанцев. Представитель Генерального управления по границам и таможне Сирии Мазин Алуш настаивал, что переход, известный на сирийской стороне как Дждейдет Ябус, используется исключительно в гражданских целях, но движение через него было временно приостановлено из-за израильской угрозы.
По данным ливанских властей, израильские атаки на Ливан с 2 марта привели к гибели более 1400 человек, включая 126 детей, и перемещению более 1,2 миллиона человек. В результате удара по городу Кфар-Хатта на юге Ливана погибли семь человек, включая четырехлетнюю девочку и ливанского солдата. Израильская армия ранее издала приказ о принудительной эвакуации этого города, где укрылись многие перемещенные лица из других частей южного Ливана.
Президент Ливана Жозеф Аун повторил свой призыв к переговорам с Израилем, заявив, что хочет спасти южный Ливан от разрушений в масштабах, наблюдаемых в израильской войне против Газы. В телеобращении он предложил: «Почему бы нам не вести переговоры… чтобы мы могли хотя бы спасти дома, которые еще не разрушены?» Этот призыв прозвучал на фоне продвижения израильских войск вглубь южного Ливана и разрушения деревень, что усугубляет гуманитарный кризис в регионе.