AQSh Prezidenti Donald Trump ijtimoiy tarmoqlarda Eronni ogohlantiruvchi va qo'pol so'zlar bilan to'ldirilgan xabar joyladi. U Eronga qarshi 'Jahannam' ochish bilan tahdid qildi va Fors ko'rfazidagi muhim suv yo'li – Hormuz bo'g'ozini barcha kemalar uchun ochishni talab qildi. Trumpning so'zlariga ko'ra, agar Eron bu talabni bajarish uchun berilgan muddatga – seshanba kuniga qadar rioya qilmasa, u mamlakatning elektr stansiyalari va ko'priklarini yo'q qilish bilan tahdid qiladi.
Trump bu tahdidni AQShning Eron hududida qulagan F15 qiruvchi samolyoti ekipajining ikkinchi a'zosi muvaffaqiyatli qutqarilganidan keyin qayta takrorladi. U Fox News kanaliga bergan intervyusida kelishuvga erishish imkoniyati 'yaxshi' ekanligini aytdi, lekin shu bilan birga, agar tezda kelishuvga erishilmasa, 'hammasini portlatib yuborish va neftni egallash'ni ko'rib chiqayotganini bildirdi. Keyinchalik, u muddatni uzaytirib, 'Seshanba, soat 20:00 Sharqiy vaqt!' deb e'lon qildi.
Eron Trumpning tahdidlarini 'nojiz, asabiylashgan va ahmoqona harakat' deb rad etdi. Eron markaziy harbiy qo'mondonligi generali Ali Abdollahi Aliabadi Trumpning 'jahannam eshiklari ochiladi' degan so'zlariga javoban, bu tahdidni qoraladi. Shuningdek, Isroil ham Eronning fuqarolik infratuzilmasini nishonga olgan hujumlarni davom ettirdi, ya'ni so'nggi voqea sifatida shanba kuni petrokimyo inshootiga hujum qilindi.
Fors ko'rfazidagi vaziyat keskinlashganligi sababli, Eron Hormuz bo'g'ozidagi normal transport harakatini to'xtatdi, bu esa global neft narxlarining keskin ko'tarilishiga va butun dunyo bo'ylab inflyatsiya xavotirlariga olib keldi. Trump mart oyida bo'g'ozni ochish uchun bir qator muddatlar belgilagan edi. Hozirgi voqealar AQSh va uning ittifoqchilari, jumladan Isroil va Fors ko'rfazi arab davlatlari o'rtasidagi urushning bir oydan ortiq davom etayotganini ko'rsatmoqda.
Eron dron va raketalarni Isroil va AQShning Fors ko'rfazidagi ittifoqchilariga otishni davom ettirmoqda. Yakshanba kuni Isroilning Hayfa shahridagi turar-joy binosiga ballistik raketa tegib, to'rt kishi yaralandi. Abu-Dabidagi hokimiyatlar Eron raketasining qoldiqlari tufayli Borouge petrokimyo inshootida yong'in chiqqanini ma'lum qildi. Quvayt esa Eron dronlarining zarbalari neft va petrokimyo inshootlariga jiddiy zarar yetkazganini, Bahraynda esa sanoat va yoqilg'i zavodlari nishonga olinganini bildirdi.

Президент США Дональд Трамп опубликовал в социальных сетях угрожающее сообщение, наполненное ненормативной лексикой, в котором он пригрозил уничтожить электростанции и мосты Ирана, если страна не откроет жизненно важный водный путь – Ормузский пролив – для всех судов к установленному им сроку во вторник. Трамп повторил свою более раннюю угрозу 'открыть ад', заявив, что в противном случае Иран 'будет жить в аду'. Он также потребовал: 'Откройте чертов пролив, вы сумасшедшие ублюдки'.
Эта новая угроза последовала после того, как Трамп объявил об успешном спасении второго члена экипажа американского истребителя F15, сбитого над Ираном, в ходе операции на вражеской территории. В интервью Fox News Трамп заявил, что шансы на сделку 'хорошие', но он рассматривает возможность 'взорвать всё и захватить нефть', если соглашение о прекращении войны не будет достигнуто быстро. Позже он продлил срок, опубликовав сообщение: 'Вторник, 20:00 по восточному времени!' – что, по-видимому, является отсрочкой первоначального срока, истекавшего в понедельник.
Иран высмеял ультиматум Трампа, назвав его 'беспомощным, нервным, неуравновешенным и глупым действием'. Генерал Али Абдоллахи Алиабади из центрального военного командования Ирана ответил, что 'врата ада откроются' для американского лидера. Тем временем Израиль, союзник США, продолжил атаки на гражданскую инфраструктуру Ирана, включая недавний удар по нефтехимическому объекту в субботу, и, по данным оборонных чиновников, ожидает одобрения США для ударов по энергетическим объектам на следующей неделе.
Эскалация напряжённости происходит на фоне продолжающейся более месяца войны в Персидском заливе, где Иран отвечает на удары США и Израиля атаками на арабские страны-союзники. Иран также приостановил нормальное транспортное движение через Ормузский пролив, что привело к резкому росту мировых цен на нефть и опасениям более высокой инфляции во всём мире. Трамп в марте объявил серию сроков для Ирана по открытию пролива, и в воскресенье он подтвердил это требование на своей платформе Truth Social.
Иран продолжил запуски дронов и ракет по Израилю и союзникам США в Персидском заливе. В воскресенье жилое здание в израильском городе Хайфа получило прямое попадание баллистической ракеты, в результате чего пострадали четыре человека. Власти Абу-Даби сообщили о пожарах на нефтехимическом объекте Borouge, вызванных обломками иранской ракеты. Кувейт заявил, что удары иранских дронов нанесли серьёзный ущерб нефтяным и нефтехимическим объектам, а в Бахрейне были атакованы промышленные и топливные заводы.