Jahon Sog‘liqni Saqlash Tashkiloti (JSST) xodimi Majdi Aslan (54 yosh) dushanba kuni G‘ozoda Isroil armiyasi tomonidan otishma natijasida halok bo‘ldi. Xabar qilinishicha, Janubiy G‘ozodagi Xon Yunus shahrining sharqiy qismida, Salah ad-Din ko‘chasida harakatlanayotgan JSST avtomobiliga Isroil kuchlari “tanlab o‘q uzmasdan” hujum qilgan, natijada haydovchi Aslan boshidan yaralangan va keyinroq vafot etgan. JSSTning bir shifokori va bir necha boshqa falastinliklar yaralangan.
JSST rasmiylari halok bo‘lgan shaxsning xodim ekanligini darhol tasdiqlamagan bo‘lsa-da, tashkilotning bayonotida “bugun G‘ozoda muhim xavfsizlik voqeasi sodir bo‘ldi” va bu “tegishli hokimiyat organlari tomonidan ko‘rib chiqilmoqda” deb e’lon qilindi. Voqea tufayli G‘ozodan Misrga Rafah chegarasidan tibbiy evakuatsiya darhol to‘xtatildi, bu esa og‘ir yaralangan falastinliklarning chet elda davolanish imkoniyatini chekladi.
Isroilning G‘ozoga qarshi hujumlari davom etmoqda, yaqinda tuzilgan mo‘tadil o‘t ochishni to‘xtatish kelishuviga qaramay. G‘ozodagi Sog‘liq vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, o‘t ochish to‘xtatilgandan beri 700 dan ortiq falastinlik halok bo‘lgan. Dushanba kuni yana bir necha voqealar sodir bo‘ldi: Xon Yunusning janubiy qismida nogironlikka ega bir erkak Isroil askarlari tomonidan otib o‘ldirildi, G‘oza shahrida dron hujumi natijasida bir kishi halok bo‘ldi va bir bola og‘ir yaralandi, Yarmuk va Shujaye mahallalarida dron hujumlari natijasida yana ikki kishi o‘ldi.
Bu voqealar Isroilning G‘ozodagi insonparvarlik inqirozini chuqurlashtirishda davom etayotganini ko‘rsatadi. JSST kabi xalqaro tashkilotlar xodimlariga hujumlar xalqaro huquqni buzish va tinch aholiga qarshi zo‘ravonlikni oshirish tendentsiyasini aks ettiradi, bu esa mintaqaviy barqarorlikka jiddiy tahdid solmoqda.

Сотрудник Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Маджи Аслан (54 года) был убит в понедельник в результате обстрела израильской армией в Газе. По сообщениям, в восточной части города Хан-Юнис на улице Салах ад-Дин израильские силы открыли "беспорядочный огонь" по людям и транспортным средствам, в результате чего автомобиль ВОЗ подвергся нападению. Водитель Аслан получил ранение в голову и позже скончался в больнице Аль-Акса, врач ВОЗ и несколько других палестинцев были ранены.
ВОЗ официально не подтвердила сразу, что погибший был сотрудником, но в заявлении, отправленном Al Jazeera, организация сообщила, что "сегодня утром в Газе произошел критический инцидент безопасности, который рассматривается соответствующими властями". В результате этого инцидента медицинская эвакуация из Газы через Рафах в Египет была немедленно приостановлена до дальнейшего уведомления, что ограничивает возможности тяжелораненых палестинцев получить лечение за границей.
Израиль продолжает свои атаки на сектор Газа, несмотря на хрупкое перемирие, достигнутое в октябре. По данным министерства здравоохранения Газы, с тех пор погибло более 700 палестинцев. В понедельник также произошли другие инциденты: в южной части Хан-Юниса израильские солдаты застрелили палестинца с ограниченными возможностями, в Газе атака дрона убила одного человека и тяжело ранила ребенка, а в районах Ярмук и Шуджая два палестинца погибли в результате ударов дронов.
Эти события подчеркивают углубляющийся гуманитарный кризис в Газе, усугубляемый ограничениями на гуманитарную помощь со стороны израильских властей. Нападения на сотрудников международных организаций, таких как ВОЗ, вызывают серьезные опасения по поводу нарушения международного права и эскалации насилия, что ставит под угрозу региональную стабильность и жизни мирных жителей.