NASAning Artemis II missiyasi boʻyicha toʻrt astronavt Yerdan eng uzoq masofaga parvoz qilish boʻyicha yangi rekord oʻrnatdi. Dushanba kuni soat 15:58 GMT da Orion kosmik kemasidagi ekipaj 400,171 km (248,655 milya) masofani ortda qoldirib, 1970-yil aprelida Apollon 13 tomonidan oʻrnatilgan avvalgi rekordni yangiladi. Missiya Oyning orqa tomoni atrofida aylanib, taxminan 406,788 km (252,760 milya) masofaga yetishi kutilmoqda, bu esa 23:07 GMT da sodir boʻlishi rejalashtirilgan.
Astronavtlar Oy atrofidagi parvoz davomida olti soatdan ortiq vaqt davomida Oy sirtidagi xususiyatlarni tahlil qilish va hujjatlashtirish bilan shugʻullanadi. Keyin Orion kapsulasi „erkin qaytish traektoriyasi“ orqali Yerga qaytadi, bu safar taxminan toʻrt kun davom etadi. Parvozning boshlanishida, Apollon 8 va 13 missiyalarida qatnashgan va vafotidan oldin yozib qoʻygan Jim Lovellning xabari astronavtlarga yetkazildi, u ularni Oy manzaralaridan bahramand boʻlishga chaqirdi.
Oyning orqa tomoni atrofida aylanayotganda, astronavtlar ilgari koʻrinmagan hududlarni kuzatish imkoniyatiga ega boʻlishdi. Ekipaj tomonidan yuborilgan bir tasvirda, faqat insonsiz kameralar tomonidan koʻrilgan katta krater – Oyning Orientale havzasi koʻrsatilgan. NASAning Artemis II missiyasi bosh olimi Kelsey Youngning taʼkidlashicha, inson koʻzi hali ham eng yaxshi „kamera“ hisoblanib, Oy haqida maʼlumot toʻplashda astronavtlarning koʻrish qobiliyati muhim rol oʻynaydi.
Missiyaning tarixiy ahamiyatini yanada oshirib, ekipaj bir qator birinchi amallarni oʻz ichiga oladi: Viktor Glover Oy atrofida parvoz qilgan birinchi rangli tanli shaxs, Kristina Koch birinchi ayol, Kanadalik Jeremi Xansen esa birinchi amerikalik boʻlmagan astronavt boʻladi. Parvoz davomida, astronavtlar Oy orqasidan oʻtayotganda, taxminan 40 daqiqa davomida Artemis II bilan aloqa uziladi. NASA maʼmuri Jared Isaakmanning aytishicha, bu parvoz keyingi missiyalar, jumladan 2027-yilda rejalashtirilgan Artemis III va 2028-yilda Oyga qoʻnishni oʻz ichiga olgan Artemis IV uchun muhim tayyorgarlikdir.

Миссия NASA Artemis II установила новый рекорд по самому дальнему расстоянию, на которое когда-либо удалялся человек от Земли. В понедельник в 15:58 GMT экипаж из четырех астронавтов на борту космического корабля Orion преодолел отметку в 400,171 км (248,655 миль), побив предыдущий рекорд, установленный миссией Apollo 13 в апреле 1970 года. Миссия, облетающая обратную сторону Луны, должна достичь максимального расстояния примерно в 406,788 км (252,760 мили) от Земли к 23:07 GMT, что станет историческим достижением в освоении космоса.
Во время облета Луны астронавты проведут более шести часов, анализируя и документируя особенности лунной поверхности. Затем капсула Orion вернется на Землю по «траектории свободного возвращения», что займет около четырех дней. В начале этого знаменательного дня астронавты получили сообщение от покойного Джима Ловелла, участника миссий Apollo 8 и 13, который записал его незадолго до своей смерти, призвав экипаж насладиться видом и отметив символическую передачу эстафеты.
Пролетая над обратной стороной Луны, астронавты увидят ранее скрытые территории. Одно из изображений, переданных экипажем, показало бассейн Ориентале на Луне – массивный кратер, который ранее наблюдался только беспилотными камерами на орбите. Ведущий ученый миссии Artemis II Келси Янг подчеркнула, что человеческий глаз остается «лучшей камерой» для изучения Луны, превосходя технические возможности современных устройств, что подчеркивает важность визуальных наблюдений астронавтов.
Исторический характер миссии под руководством Рида Вайсмана усиливается несколькими первыми в истории: Виктор Гловер станет первым цветным человеком, облетевшим Луну, Кристина Кох – первой женщиной, а канадец Джереми Хансен – первым неамериканцем. Во время облета связь с Artemis II прервется примерно на 40 минут, когда астронавты окажутся за Луной. Администратор NASA Джаред Айзекман отметил, что этот полет является ключевым этапом подготовки к последующим миссиям, таким как Artemis III в 2027 году и высадке на Луну в рамках Artemis IV в 2028 году.