️ AQSh Prezidenti Donald Trump Eron hukumati bilan muzokaralar olib borishga va'da bergan bo'lsa-da, Fors ko'rfazidagi asosiy neft yo'li bo'lgan Hormuz bo'g'ozini ochish uchun berilgan muddat o'tishi bilan Eronni 'bir kechada yo'q qilish' bilan tahdid qildi. Trumpning 'qabul qilinishi mumkin' kelishuv uchun belgilagan muddati ertaga, 20:00 EDT (01:00 GMT) da tugaydi.
️ Oq uyda o'tkazilgan matbuot anjumanida Trump Eron rahbarlari 'yaxshi niyat' bilan muzokara olib borayotganini aytdi, ammo natija noaniqligicha qolmoqda. Eron esa hozircha tinchlik takliflarini rad etib, darhol urush harakatlarini to'xtatish, urushdan keyingi qayta tiklash va sanksiyalarni olib tashlashni talab qilmoqda. Trumpning so'zlariga ko'ra, agar muddat o'tib ketsa, Eron 'tosh davriga' qaytariladi va mamlakatda ko'priklar, elektr stansiyalar qolmaydi.
️ Trumpning tahdidlari AQShning Eron infratuzilmasini yo'q qilish rejalari urush jinoyati hisoblanishi mumkinligi haqidagi huquqshunoslarning ogohlantirishlariga qaramay berildi. So'nggi paytlarda AQSh va Isroil zarbalari natijasida Eronning bir qancha yuqori martabali rahbarlari halok bo'lganligi sababli, Trump Eron bilan muzokaralar muvaffaqiyatli bo'lishiga umid bildirdi. Biroq, mintaqaviy rasmiyning anonim ma'lumotlariga ko'ra, aloqa uzilishi tufayli Eron rahbariyatiga xabarlarni yetkazish va javob olish qiyin kechmoqda.
️ AQSh Prezidenti, shuningdek, NATO, Buyuk Britaniya va Janubiy Koreya kabi ittifoqchilarini urush davrida AQShga yordam bermaganliklari uchun tanqid qildi va AQShning ularga muhtoj emasligini ta'kidladi. AQSh Markaziy qo'mondonligining ma'lumotlariga ko'ra, urush boshlanganidan beri AQSh kuchlari Eron bo'ylab 13 000 dan ortiq zarba berdi. Pokiston, Turkiya va Misr vositachilik qilishga harakat qilmoqda, ammo Trump o'zining 'eng yaxshi rejasi' borligini aytib, uni ommaga ochiqlamadi.

️ Президент США Дональд Трамп, несмотря на обещания вести переговоры с иранским правительством, пригрозил уничтожить Иран «за одну ночь», если к установленному им сроку не будет открыт Ормузский пролив — ключевой нефтяной маршрут в Персидском заливе. Срок Трампа для «приемлемой» сделки истекает завтра в 20:00 по восточному времени (01:00 GMT).
️ На пресс-конференции в Белом доме Трамп заявил, что, по его мнению, иранские лидеры ведут переговоры «добросовестно», но исход остаётся неопределённым. Иран пока отвергает предложения о прекращении огня, требуя немедленного окончания боевых действий, послевоенного восстановления и снятия санкций. По словам Трампа, если срок истечёт, Иран будет «отброшен в каменный век» без мостов и электростанций.
️ Угрозы Трампа прозвучали на фоне предупреждений юристов о том, что планы США по уничтожению иранской инфраструктуры могут считаться военным преступлением. Несмотря на гибель ряда высокопоставленных иранских руководителей в результате ударов США и Израиля, Трамп выразил оптимизм относительно переговоров. Однако, по данным анонимного регионального чиновника, из-за коммуникационного отключения передача сообщений иранским властям и получение ответов затруднены.
️ Трамп также раскритиковал ключевых союзников США, включая НАТО, Великобританию и Южную Корею, за то, что они не помогли США в ходе конфликта, заявив, что США в них «не нуждаются». По данным Центрального командования США, с начала войны американские силы нанесли более 13 000 ударов по Ирану. Пакистан, Турция и Египет участвуют в посреднических усилиях, но Трамп отказался раскрывать детали своего «лучшего плана».