Avstraliyaning eng ko‘p mukofotlangan harbiyi Ben Roberts-Smith Afg‘onistonda sodir etilgan urush jinoyatlari ayblovi bilan qamoqqa olindi. U 2009-2012 yillarda Afg‘onistonda xizmat qilgan paytda qurolsiz mahbuslarni o‘ldirganlikda ayblanmoqda. Roberts-Smith 2013 yilda mudofaa kuchlaridan ketgan va Sidneydagi aeroportda qo‘lga olingan.
Avstraliya Federal Politsiyasi (AFP) komissari Krissi Barrett matbuot anjumanida Roberts-Smithning qurolsiz qurbonlarni o‘zi otgan yoki uning buyrug‘i bilan bo‘ysunuvchi harbiylar otganligi haqida da‘vo qilishini aytdi. U beshta ayblovga qarshi kurashadi: bitta urush jinoyati sifatidagi qotillik, bitta qotillikni birgalikda sodir etish va uchta qotillikka yordam berish, maslahat berish yoki tashkil etish.
2023 yildagi tuhmat sudi Roberts-Smithning bir nechta qurolsiz afg‘onlarni o‘ldirganligini aniqlagan, bu Avstraliya kuchlarining urush jinoyatlari haqidagi da‘volarni sudda birinchi marta ko‘rib chiqilishi edi. U o‘z ayblarini rad etib, ularni “jirkanch” va “g‘azabli” deb atagan, ammo Federal Sudning qarori uning apellyatsiyasini rad etdi.
2020 yildagi Brereton hisoboti Avstraliyaning elit harbiylari tomonidan 39 kishining noqonuniy o‘ldirilishi haqida “ishonchli dalillar” topgan va 19 nafar hozirgi yoki sobiq harbiyni tergov qilishni tavsiya qilgan. Maxsus tergov guruhi (OSI) tuzilgan, ammo hozirgacha faqat boshqa bir shaxs ayblangan. OSI tergovlar direktori Ross Barnett Roberts-Smithning qo‘lga olinishini “qiyin sharoitlar” ostidagi “muhim qadam” deb atadi.
Avstraliya Bosh vaziri Entoni Albanese sud jarayoni davom etayotgani uchun bu masala haqida fikr bildirmaslikka qaror qildi. Avstraliya Urush Memoriali Roberts-Smithning ko‘rgazmasini qayta ko‘rib chiqishini e‘lon qildi, uning formasi va medallari yonidagi lavha ayblovlar va sud natijalarini aks ettirish uchun yangilangan.

Самый титулованный военный Австралии Бен Робертс-Смит был арестован по обвинению в совершении военных преступлений в Афганистане. Ему предъявлены обвинения в убийстве безоружных задержанных во время службы в Афганистане в период с 2009 по 2012 год. Робертс-Смит, ушедший из оборонных сил в 2013 году, был задержан в аэропорту Сиднея и проведет ночь в камере перед слушанием по делу об освобождении под залог.
Комиссар Австралийской федеральной полиции (AFP) Крисси Барретт на пресс-конференции в Сиднее заявила, что будет утверждаться, что жертвы были застрелены обвиняемым или подчиненными членами ADF (Австралийских оборонных сил) в его присутствии и по его приказу. Ему предъявлены пять обвинений: одно в военном преступлении — убийство, одно в совместном совершении убийства и три в пособничестве, подстрекательстве, консультировании или организации убийства.
В 2023 году суд по делу о клевете установил, что бывший капрал австралийского полка специальной воздушной службы (SAS) убил нескольких безоружных афганцев, что стало первым в истории случаем, когда суд рассмотрел утверждения о военных преступлениях австралийских сил. Робертс-Смит отрицает все обвинения, называя их “возмутительными” и “злобными”, но Федеральный суд отклонил его апелляцию.
В 2020 году знаковое расследование, известное как отчет Бреретона, выявило “достоверные доказательства” того, что элитные австралийские солдаты незаконно убили 39 человек в Афганистане, и рекомендовало расследовать действия 19 нынешних или бывших членов ADF. Для этого была создана специальная группа — Управление специального следователя (OSI), которая до сих пор предъявила обвинения только одному другому лицу. Директор по расследованиям OSI Росс Барнетт назвал арест Робертс-Смита “значительным шагом” в “сложных обстоятельствах”.
Премьер-министр Австралии Энтони Албанез отказался комментировать дело, поскольку оно находится в суде. Австралийский военный мемориал заявил, что снова пересмотрит экспозицию Бена Робертс-Смита, где табличка рядом с его формой и медалями неоднократно обновлялась, чтобы отразить обвинения и исход судебного процесса.