Los-Anjelesdagi SoFi Stadioni (FIFA Jahon chempionati uchun Los-Anjeles Stadioni deb nomlangan)da ishlaydigan oshpazlar, ofitsiantlar va barmenlarni ifodalovchi Unite Here Local 11 kasaba uyushmasi, FIFA va stadion egasi Kroenke Sports & Entertainment kompaniyasiga qarshi e'tiroz bildirdi. Kasaba uyushmasi a'zolari, ularning talablari qondirilmasa, ish tashlash ehtimoli borligini bildirdi. Bu talablar orasida AQSh immigratsiya va bojxona nazorati (ICE) agentlarining turnirda ishtirok etmasligi, kasaba uyushmasi ish o'rinlari va mehnat sharoitlarini himoya qilish, shuningdek, mehmonxona xodimlari uchun arzon uy-joyni qo'llab-quvvatlash bor.
Kasaba uyushmasi rahbariyati, ICE direktori Todd Lyonsning "Jahon chempionatida muhim rol o'ynaydi" degan bayonotidan xavotirda ekanligini aytdi, bu xavf Los-Anjelesdagi ishchilar va mehmonlar xavfsizligiga tahdid solishi mumkin. Shuningdek, ular sun'iy intellekt va avtomatlashtirish vositalaridan foydalanish turnir davomida kasaba uyushmasi ish o'rinlarini yo'q qilish uchun ishlatilmasligi haqida kafolatlar talab qilmoqda.
Unite Here Local 11 kasaba uyushmasi, o'zining mehnat talablarini Los-Anjeles va ayniqsa Inglewooddagi uy-joy narxlarining oshishi bilan bog'lab, arzon uy-joy jamg'armasini qo'llab-quvvatlash, qisqa muddatli ijaralarni cheklash va immigrant oilalarini himoya qilish uchun soliq choralarini talab qildi. Kasaba uyushmasi hammuassisi Kurt Petersen, "FIFA va uning korporativ homiylari Los-Anjelesdan milliardlar topib, bu tadbirni amalga oshirishga yordam bergan oshpazlar, ofitsiantlar va stend xodimlarini hatto tan olishdan bosh tortmoqda" deb ta'kidladi.
Kasaba uyushmasi, Los-Anjeles mezbon shahar sifatida tanlanganidan beri FIFA bilan uchrashuvlar o'tkazishga urinib, e'tiborga olinmaganligini aytdi. Stadion 2026-yilgi FIFA Jahon chempionati uchun sakkizta o'yin o'tkazish rejalashtirilgan, birinchisi 12-iyun kuni AQSh va Paragvay o'rtasida bo'lib o'tadi. Bu mojaro, global sport tadbirlarida mehnat huquqlari va ijtimoiy adolat masalalarini yana bir bor ko'rsatib turibdi.

Профсоюз Unite Here Local 11, представляющий около 2000 работников общественного питания на стадионе в Лос-Анджелесе (известном как SoFi Stadium, но переименованном для Чемпионата мира), обратился к ФИФА с требованием не допускать участия иммиграционной и таможенной службы США (ICE) в операциях турнира. Профсоюз предупредил, что работники могут объявить забастовку, если их требования не будут удовлетворены. Ключевые требования включают публичное обязательство о неучастии ICE и Пограничного патруля, защиту профсоюзных рабочих мест и условий труда, а также поддержку доступного жилья для сотрудников сферы гостеприимства.
Профсоюз выразил обеспокоенность заявлениями исполняющего обязанности директора ICE Тодда Лайонса о том, что служба сыграет «ключевую роль» в Чемпионате мира, что, по мнению профсоюза, угрожает безопасности работников и гостей в Лос-Анджелесе. Кроме того, профсоюз потребовал гарантий, что искусственный интеллект и автоматизация не будут использоваться во время турнира для ликвидации профсоюзных рабочих мест.
Unite Here Local 11 связал свои трудовые требования с более широкими проблемами стоимости жилья в районе Лос-Анджелеса, особенно в Инглвуде, призвав к поддержке фонда жилья для работников, ограничению краткосрочной аренды и налоговым мерам для финансирования доступного жилья и защиты иммигрантских семей. Сопредседатель профсоюза Курт Петерсен заявил: «ФИФА и её корпоративные спонсоры заработают миллиарды на Лос-Анджелесе, отказываясь даже признать поваров, официантов и сотрудников стендов, которые делают это событие возможным».
Профсоюз отметил, что неоднократно пытался организовать встречи с ФИФА после выбора Лос-Анджелеса в качестве города-организатора, но его игнорировали. Стадион должен принять восемь матчей Чемпионата мира, первый из которых состоится 12 июня между сборными США и Парагвая. Этот конфликт подчёркивает растущие социальные и трудовые проблемы, связанные с проведением крупных международных спортивных мероприятий в США.