Isroilning Livan hududiga qilgan so‘nggi hujumlari natijasida 1,2 milliondan ortiq odam, shu jumladan 350 ming bola, uylarini tark etishga majbur bo‘ldi. Bu dunyodagi eng tez o‘sib borayotgan va og‘ir ko‘chirish inqirozlaridan biriga aylanmoqda. Mustaqil monitoring tashkiloti ACLED ma’lumotlariga ko‘ra, 2-martdan boshlab Isroil kuchlari Livanda 1,840 dan ortiq hujum amalga oshirdi, bu esa 1,497 kishi halok bo‘lishi va 4,639 kishi yaralanishiga sabab bo‘ldi.
Isroil armiyasi Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Hizbulloh guruhining janubiy Livandagi bazalarini nishonga olganini da’vo qilmoqda. O‘tgan hafta Isroil Mudofaa vaziri Isroil Kats Isroilning Livan chegaradosh shaharlarini vayron qilish va mamlakat janubini bosib olishni davom ettirish rejalari borligini aytdi. Bu harakatlar Livandagi aholining beshdan bir qismi, ya’ni 5,9 million aholining 20 foizini ko‘chirishga majbur qildi.
Hujumlar mahalliy aholi uchun katta og‘ibatlarga olib keldi. Janubiy Livandagi ko‘priklar va o‘tish joylari nishonga olinib, jamoalarni ajratish va izolyatsiya qilish maqsad qilingan. Al Jazeera muxbiri Obaida Hittoning Tyredan bergan ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil operatsiyalari Bekaa mintaqasiga kirishni cheklashga qaratilgan. Agar bu ko‘priklar vayron qilinsa, g‘arbiy Bekaa Livandan butunlay ajralib qoladi, bu esa kasalxonalar va boshqa jamoat xizmatlariga borishni qiyinlashtiradi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Gumanitar Masalalar bo‘yicha muvofiqlashtirish idorasi (OCHA) ma’lumotlariga ko‘ra, g‘arbiy Bekaa mintaqasidagi havo hujumlari qishloqlar orasidagi asosiy yo‘llarni uzdi. Isroil birinchi haftada Bayrutning janubiy chekkalari, Bekaa mintaqasi va Litani daryosining janubidagi butun hudud uchun ko‘chirish buyruqlarini chiqardi, keyin 12-martda majburiy ko‘chirish buyruqlarini janubiy Livandagi Zahrani daryosining shimoligacha kengaytirdi.
Norvegiya Qochqinlar Kengashining ma’lumotlariga ko‘ra, Isroilning keng qamrovli evakuatsiya buyruqlari mamlakat hududining 14 foizini, ya’ni 1,470 kvadrat kilometrni qamrab oladi. Bu ko‘lami Rossiya tomonidan bosib olingan Ukraina hududining taxminan 19 foiziga yaqinlashmoqda, bu esa inqirozning jiddiyligini ko‘rsatadi.

Последнее вторжение израильского режима в Ливан привело к тому, что более 1,2 миллиона человек, включая 350 000 детей, были вынуждены покинуть свои дома, создавая один из самых быстрорастущих и серьезных кризисов перемещения в мире. По данным независимого монитора Armed Conflict Location and Event Data (ACLED), с 2 марта израильские силы совершили более 1840 атак на Ливан, в результате чего, по данным Министерства здравоохранения Ливана, погибло более 1497 человек и ранено 4639.
Израильская армия заявляет, что её силы нацелены на опорные пункты поддерживаемой Ираном группировки «Хезболла» в южном Ливане. На прошлой неделе министр обороны Израиля Израиль Кац заявил, что израильский режим планирует разрушить приграничные города Ливана и продолжить оккупацию юга страны. Эти действия привели к перемещению каждого пятого человека в Ливане, или 20% населения страны в 5,9 миллиона человек.
Атаки оказали огромные последствия для местного населения. Мосты и переправы в южном Ливане стали целями, направленными на отсечение и изоляцию общин. По сообщениям корреспондента Al Jazeera Обейды Хитто из Тира на юге Ливана, израильские операции также направлены на ограничение доступа в регион Бекаа. Если эти мосты будут разрушены, это фактически изолирует западную Бекаа от остальной части Ливана, что крайне затруднит доступ к больницам и другим общественным услугам.
По данным Управления ООН по координации гуманитарных вопросов (OCHA), воздушные атаки в западной Бекаа перерезали ключевые маршруты между деревнями. В первую неделю конфликта израильский режим издал приказы о перемещении для южных пригородов Бейрута, региона Бекаа и всей территории к югу от реки Литани, а 12 марта расширил приказы о принудительном перемещении для жителей южного Ливана до севернее реки Захрани.
По данным Норвежского совета по делам беженцев, широкомасштабные приказы об эвакуации израильского режима теперь охватывают более 1470 кв. км, или около 14% территории страны. Для контекста, этот масштаб приближается к примерно 19% Украины, находящейся под российской оккупацией, что подчеркивает серьёзность кризиса.