Britaniya hukumatining Ichki ishlar vazirligi (Home Office) AQShlik reper Kanye Westning (Ye) mamlakatga kirishini taqiqladi. Rasmiy bayonotda aytilishicha, uning Britaniyada bo‘lishi jamoat manfaatlariga zid bo‘ladi, chunki reper o‘zining antisemitik bayonotlari va natsizmni maqtashi bilan tanilgan.
West dushanba kuni Britaniyaga sayohat uchun ariza topshirgan edi, chunki u Londondagi Wireless Festivalida iyul oyida chiqish qilishi rejalashtirilgan edi. Biroq, hukumatning qaroridan so‘ng, festival tashkilotchilari butun tadbirni bekor qilishga va barcha chipta egalariga pulni qaytarishga majbur bo‘ldi. Tashkilotchilar sponsori va siyosatchilarning bosimi ostida qolgan edi.
West Britaniya yahudiy jamoasi a‘zolari bilan uchrashishni taklif qildi va faqatgina o‘zgarishni namoyish etish, birlik, tinchlik va sevgini musiqa orqali olib kelishni maqsad qilganini aytdi. U: "Men so‘zlaringiz yetarli emasligini bilaman – men o‘z harakatlarim orqali o‘zgarishni ko‘rsatishim kerak" deb qo‘shdi.
Britaniya hukumati vaziri Wes Streeting Westning bipolyar buzilishni o‘z harakatlarini oqlash uchun ishlatishini "dahshatli" deb baholadi. Bosh vazir Keir Starmer ham Westning antisemitik bayonotlari va natsizmni nishonlashi sababli uning festivalda chiqishi "chuqur tashvishli" ekanligini aytdi.
West o‘tgan yili "Heil Hitler" qo‘shig‘ini chiqardi va veb-saytida svastika futbolkalarini sotishni reklama qildi. U AQSh va Mexiko shahrida chiqish qilgan, ammo o‘tgan yil iyul oyida Avstraliyaga kirishi taqiqlangan edi. U yanvar oyida Wall Street Journal gazetasida to‘liq sahifali reklama berib, o‘z harakatlarini davolanmagan bipolyar buzilishga bog‘lab, uzr so‘radi.
Britaniya yahudiylari deputatlar kengashi prezidenti Phil Rosenberg West Wireless Festivalidan chiqib ketgan taqdirda unga uchrashishga tayyor ekanligini aytdi. Antisemitizmga qarshi kurash kampaniyasi hukumatning qarorini "to‘g‘ri qaror" deb baholadi va "antisemitizm Buyuk Britaniyada joyi yo‘q" degan so‘zlarini harakat bilan qo‘llab-quvvatlaganini ta‘kidladi.

Министерство внутренних дел Великобритании (Home Office) запретило въезд в страну американскому рэперу Канье Уэсту (Ye). В официальном заявлении, опубликованном во вторник, говорится, что его присутствие в Великобритании «не соответствует общественным интересам», поскольку рэпер известен своими антисемитскими высказываниями и восхвалением нацизма.
Уэст подал заявку на поездку в Великобританию в понедельник, будучи запланированным хедлайнером летнего фестиваля Wireless в Лондоне в июле. Однако после решения властей организаторы фестиваля отменили всё мероприятие и заявили, что вернут деньги всем владельцам билетов. На организаторов оказывалось растущее давление со стороны спонсоров и политиков.
Уэст предложил встретиться с представителями британской еврейской общины, заявив, что его единственная цель — приехать в Лондон и продемонстрировать перемены, «принеся единство, мир и любовь через музыку». Он сказал: «Я знаю, что слов недостаточно — мне придётся показать изменения своими действиями».
Министр британского правительства Уэс Стритинг заявил во вторник телеканалам, что считает «ужасным» использование Уэстом биполярного расстройства «для оправдания своих действий». Премьер-министр Кир Стармер также выразил обеспокоенность тем, что Уэст был приглашён на фестиваль, несмотря на «его предыдущие антисемитские высказывания и восхваление нацизма».
Уэст в прошлом году выпустил песню под названием «Heil Hitler» и рекламировал футболки со свастикой на своём сайте. Он выступал в США и Мехико в этом году, но ему уже запрещали въезд в Австралию в июле прошлого года. В январе он разместил полноразмерную рекламу в Wall Street Journal, извинившись и объяснив своё поведение нелеченным биполярным расстройством.
Президент Совета депутатов британских евреев Фил Розенберг ранее заявил, что группа готова встретиться с Уэстом, если он откажется от участия в Wireless. Кампания против антисемитизма, призывавшая правительство вмешаться, назвала решение «явно правильным» и отметила, что власти «на этот раз подкрепили слова действиями».
Европейское турне Уэста уже вызвало споры в других странах. Во Франции мэр Марселя заявил, что рэпер «нежеланен» для концерта там в июне.