Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi 10 kun ichida O‘rta dengizda sodir bo‘lgan beshta kemalar halokatida kamida 181 kishi halok bo‘ldi yoki bedarak yo‘qoldi. Bu hodisalar 2026-yil boshidan beri dengizda halok bo‘lganlar sonini deyarli 1000 kishiga yetkazdi.
BMTning Xalqaro Migratsiya Tashkiloti (IOM) seshanba kuni bergan bayonotida, 2026-yilning hozirgi davrida O‘rta dengizda 765 kishi halok bo‘lganligini, bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 460 kishiga oshganini ta’kidladi. Tashkilot bu holatni 2014-yildan beri ma’lumotlar to‘plashni boshlaganidan keyin eng halokatli yil boshlanishlaridan biri deb baholadi.
Eng so‘nggi halokat 31-mart kuni sodir bo‘lib, Liviya poytaxti Tripolidagi Tajura portidan jo‘nab ketgan migrantlar qayig‘i og‘ir ob-havo sharoitida og‘ib ketgan. Qayiqda taxminan 120 kishi bo‘lgan, ulardan 80 dan ortig‘i bedarak yo‘qolgan. Savdo kemasi va buksir kemasi tomonidan 32 kishi qutqarilib, Italiya qirg‘oq qo‘riqlash xizmati tomonidan Lampedusa oroliga olib kelingan, ikki jasad topilgan.
Lampedusa oroli Shimoliy Afrikadan O‘rta dengiz orqali Yevropaga o‘tishga urinayotgan migrantlar uchun asosiy kirish nuqtasi hisoblanadi. IOM ma’lumotlariga ko‘ra, 1-aprelda yana bir halokat sodir bo‘lib, Lampedusa yaqinidagi kemada kamida 19 migrantning jasadi topilgan, 58 kishi, shu jumladan ayollar va bolalar, qutqarilgan, ba’zilari og‘ir ahvolda edi. Omon qolganlar bu qayiqning 28-29-mart kechasi Liviyaning Zuara shahridan jo‘nab ketganini aytishdi.
IOM rahbari Emi Pop bayonotida bu fojialar ko‘plab odamlarning halokatli yo‘llarda hayotini xavf ostiga qo‘yishda davom etayotganini ko‘rsatishini ta’kidladi. U hayotni saqlab qolish birinchi o‘rinda turishi kerak, lekin shu bilan birga, odam savdogarlari va kontrabandachilarning zaif odamlardan foydalanishini to‘xtatish va xavfsiz, muntazam yo‘llarni kengaytirish uchun birlashgan sa’y-harakatlar talab qilinishini aytdi.

По данным Организации Объединенных Наций (ООН), за последние 10 дней в результате пяти отдельных кораблекрушений в Средиземном море погибли или пропали без вести не менее 181 человека. Эти инциденты довели общее число погибших с начала 2026 года до почти 1000 человек, что подчеркивает продолжающийся гуманитарный кризис в регионе.
Международная организация по миграции (МОМ) ООН во вторник заявила в своем заявлении, что в центральной части Средиземного моря с начала 2026 года погибли 765 человек, что более чем на 460 превышает показатель за аналогичный период прошлого года. Организация охарактеризовала это как «одно из самых смертоносных начал года с 2014 года», когда начался сбор таких данных.
Последний инцидент произошел 31 марта, когда лодка с мигрантами, отправившаяся из ливийского порта Таджура, перевернулась из-за «штормовой погоды» в центральной части Средиземного моря. На борту находилось около 120 человек, более 80 пропали без вести. Торговое судно и буксир спасли 32 выживших, которых позже доставили на остров Лампедуза итальянской береговой охраной; были обнаружены два тела.
Остров Лампедуза является основным пунктом въезда в Европу для мигрантов, пересекающих Средиземное море из Северной Африки. По данным МОМ, в другом кораблекрушении 1 апреля не менее 19 мигрантов были найдены мертвыми на судне у Лампедузы, 58 человек, включая женщин и детей, были спасены, некоторые в критическом состоянии. Выжившие сообщили, что лодка отправилась из ливийского города Зуара в ночь с 28 на 29 марта.
Глава МОМ Эми Попп в заявлении отметила, что эти трагедии вновь демонстрируют, что слишком много людей продолжают рисковать жизнями на опасных маршрутах. Она подчеркнула, что спасение жизней должно быть приоритетом, но также необходимы более сильные, скоординированные усилия для остановки торговцев людьми и контрабандистов, эксплуатирующих уязвимых людей, и расширения безопасных и регулярных путей, чтобы никто не был вынужден отправляться в такие смертельные путешествия.