AQSh Savdo Vakili Jamieson Greer, AQSh va Xitoy o‘rtasidagi iqtisodiy va savdo munosabatlari hozirda barqaror holatda ekanligini va Prezident Donald Trumpning kelgusi oyda Xitoy Prezidenti Si Jinpin bilan bo‘ladigan uchrashuvida bu barqarorlikni saqlashga intilishini aytdi. Greer, Hudson Instituti tomonidan o‘tkazilgan tadbirda, “Biz Xitoy bilan keng ko‘lamli ziddiyat yoki shunga o‘xshash narsalarni izlamayapmiz” deb ta’kidladi, ammo bu bayonot AQShning Xitoy tovarlariga qo‘ygan yuqori tariflarini saqlab qolish istagini aks ettirmoqda.
Greerning so‘zlariga ko‘ra, dunyoning ikki yirik iqtisodiyoti barqaror vaziyatga o‘tgan bo‘lib, AQSh Xitoydan nodir yer elementlarini olish imkoniyatiga ega va Xitoy tovarlariga katta tariflar qo‘llamoqda. U, Trump va Si o‘rtasidagi uchrashuvda bu barqarorlikni saqlash va nodir yer elementlarini olish imkoniyatini davom ettirish maqsad qilinayotganini ta’kidladi. Biroq, nodir yer elementlari masalasi bo‘yicha vazirlar va xodimlar darajasidagi muzokaralar davom etayotgan bo‘lsa-da, bu masala rahbarlar uchrashuvida muhokama qilinishi mumkin.
AQSh, Xitoyning kelajakda potentsial ravishda predatsion narx pasaytirishlaridan himoya qilish uchun narxlar pastki chegarasi mexanizmlarini talab qiladigan, muqobil kritik minerallar manbalarini oshirish uchun ko‘p tomonlama kelishuvlar ustida ishlamoqda. Shuningdek, AQSh va Xitoy, Trump va Si tomonidan ko‘rib chiqilishi mumkin bo‘lgan savdo mexanizmi kengashini shakllantirish ustida ishlamoqda, bu ikki mamlakat o‘rtasida milliy xavfsizlik chegaralarini kesib o‘tmasdan barqaror savdo qilish imkoniyatlarini aniqlaydi.
Greer, ikki mamlakat o‘rtasida investitsiya kengashini shakllantirish bo‘yicha muhokamalar bo‘lganini, ammo bu kengashning keng siyosat emas, balki AQSh yoki Xitoydagi muayyan kompaniya investitsiyalariga to‘sqinlik qiluvchi diskret masalalar muhokama qilinishini aytdi. Trump, Xitoyning BYD elektr avtomobillari ishlab chiqaruvchisining AQShda zavod ochish g‘oyasiga ochiq ekanligini aytgan, ammo AQSh qonun chiqaruvchilari bunday davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Xitoy avtomobil ishlab chiqaruvchilarining investitsiyalariga ruxsat berish AQSh avtomobil sanoatining bozor iqtisodiyotiga mavjudiyat tahdidini yaratishi mumkinligi haqida tashvish bildirmoqda. Greer, investitsiya mexanizmi savdo kengashidan farq qilishini va hozirgi munosabatlarda investitsiya dasturlari haqida gapirish uchun vaqt yetishmasligini, ayniqsa savdo defitsitini nazorat qilish zarurligini ta’kidladi.

Торговый представитель США Джеймисон Грир заявил, что экономические и торговые отношения между США и Китаем в настоящее время стабильны, и президент Дональд Трамп намерен сохранить эту стабильность на предстоящей встрече с китайским президентом Си Цзиньпином в следующем месяце. Грир, выступая на мероприятии, организованном институтом Хадсона, отметил, что «Мы не ищем масштабной конфронтации или чего-то подобного» с Китаем, но это заявление сопровождается сохранением высоких тарифов США на китайские товары, что указывает на сохраняющуюся напряженность.
По словам Грира, две крупнейшие экономики мира перешли в стабильную ситуацию, где США имеют доступ к китайским редкоземельным элементам и поддерживают значительные тарифы на китайские товары. Он подчеркнул, что на встрече Трампа и Си целью будет сохранение этой стабильности и обеспечение продолжения доступа к редкоземельным элементам. Однако, хотя консультации на уровне министров и сотрудников по редкоземельным элементам продолжаются, этот вопрос может быть поднят на встрече лидеров, если не будет решен на более низком уровне.
США работают над плюрилатеральными соглашениями для увеличения альтернативных поставок критических минералов, но эти соглашения требуют механизмов минимальных цен для защиты производства от потенциальных хищнических снижений цен со стороны Китая в будущем. Кроме того, США и Китай работают над созданием торгового механизма в виде совета, который будет рассматриваться Трампом и Си, чтобы определить, какие товары две страны могут устойчиво торговать, не пересекая красные линии национальной безопасности.
Грир также упомянул, что ведутся дискуссии о возможном создании инвестиционного совета между двумя странами, но он будет обсуждать дискретные вопросы, связанные с инвестициями, такие как препятствия для конкретных компаний в США или Китае, а не широкую политику. Трамп выразил открытость к идее китайского производителя электромобилей BYD открыть завод в США, но законодатели США все чаще выражают обеспокоенность тем, что разрешение таких инвестиций от поддерживаемых государством китайских автопроизводителей создаст экзистенциальную угрозу для рыночной экономики автомобильной промышленности США. Грир отметил, что инвестиционный механизм отличается от торгового совета, и в нынешних отношениях с Китаем еще не время обсуждать инвестиционные программы, особенно учитывая необходимость контроля торгового дефицита.