Yamanning Taiz shahrida, 14 yoshli Ibrahim ismli bola maktabga ketayotganida snayper otishmasi natijasida halok bo‘ldi. Uning onasi Umm Ibrahim fojiani tasvirlab, "Nega mening farzandimni, mening kuchimni o‘ldirdilar?" deb so‘radi. Bola kichik ukasi va opasi bilan birga yo‘lda bo‘lganida otib o‘ldirilgan, oila va mahalliy aholi bu hodisani Yamanning Husi qo‘zg‘olonchilariga bog‘lashmoqda.
Taiz shahri 11 yildan beri Husilar tomonidan qamal qilingan bo‘lib, hukumat nazorati ostida. Urush 2022-yildan beri muzlatilgan bo‘lsa-da, Ibrahimning o‘limi kabi zo‘ravonlik hodisalari davom etmoqda. Umm Ibrahimning eri ham 10 yil oldin g‘oyib bo‘lgan, shundan so‘ng Ibrahim oilaning asosiy tayanchiga aylangan. Al-Dairi Kilabah mahallasida qotillik sodir bo‘lgan joyda qayg‘u hukmron, oilalar bolalarini uyda saqlashga majbur.
Hukumat askari hududni xavfli deb ogohlantirib, Husilar nazoratidagi shimoldan snayperlarning ko‘rishini to‘sish uchun o‘rnatilgan panellarni ko‘rsatdi, ammo ular otishmalarni to‘liq oldini ololmagan. Taizning tog‘li relyefi snayperlarga shaharga qarash uchun ko‘plab nuqtalar beradi. BMTning 2025-yilgi hisobotiga ko‘ra, Yamandagi snayper o‘ldirishlarining 66 foizi Taiz shahri va viloyatida sodir bo‘lgan, jumladan 21 kishi, shundan 9 nafari bolalar halok bo‘lgan.
Ibrahimning 11 yoshli opasi Baraa Al Jazeeraga bergan intervyusida, u bilan birga yurganida u birdan to‘xtab, uning quchog‘iga tushib, yerga yiqilganini aytdi. Baraa dastlab bu hazil deb o‘ylagan, lekin qon oqayotganini ko‘rib, hushidan ketgan. Umm Ibrahim bolalarini kutgan, lekin ular o‘rniga mototsiklda kelgan odam yomon xabarni yetkazib ketgan.
Qotillik Taizda g‘azabni keltirib chiqardi, mahalliy maktablar ehtirosli namoyishlar o‘tkazib, o‘ldirishni qoralagan bannerlar ko‘tardilar. Taizning hukumatga qarashli Ta’lim idorasi bu harakatni "qo‘rqinchli terrorchilik" deb baholadi. Alef kuzatuv markazi rahbari Najib al-Kamali ta’kidlaganidek, "Talaba himoyalangan shaxs, ammo Taizda ular nishonga aylangan. Bolani ta’lim yo‘lida nishonga olish umidni ramziy ravishda o‘ldirishdir."

В йеменском городе Таиз 14-летний мальчик по имени Ибрагим был убит снайпером по дороге в школу. Его мать Умм Ибрагим, описывая трагедию, спросила: "Зачем они убили моего ребенка, мой источник силы?". Ребенок был застрелен вместе с младшими братом и сестрой, семья и местные жители обвиняют в этом хуситских повстанцев Йемена.
Таиз находится в осаде хуситов уже 11 лет, хотя город в основном контролируется правительством. Несмотря на замороженное с 2022 года состояние войны, такие инциденты, как убийство Ибрагима, продолжаются. Умм Ибрагим ранее потеряла мужа около десяти лет назад при загадочных обстоятельствах, после чего Ибрагим стал основной опорой семьи в условиях войны и экономической депривации. В районе Аль-Даири Килаба, где произошло убийство, царит печаль, семьи вынуждены держать детей дома из-за страха новых нападений.
Правительственный солдат предупредил об опасности в этом районе, указав на панели, установленные на железных столбах для блокировки обзора снайперов с хуситских территорий на севере, но они оказались недостаточно эффективными. Горный рельеф Таиза предоставляет снайперам множество точек обзора. Согласно отчету ООН за 2025 год, 66% снайперских убийств в Йемене происходят в Таизе и одноименной провинции, с 21 смертью, включая 9 детей.
11-летняя сестра Ибрагима, Бараа, рассказала Al Jazeera, что он шел рядом с ней и шутил, когда внезапно остановился, пошатнулся в ее объятиях и упал на землю. Бараа сначала подумала, что это шутка, но, увидев кровь, потеряла сознание. Умм Ибрагим ждала детей дома, но вместо них приехал мотоциклист с плохой вестью.
Убийство вызвало всплеск гнева в Таизе, где люди годами страдают от атак хуситов. На похоронах Ибрагима в понедельник состоялся массовый митинг солидарности. Во вторник местные школы организовали протестные бдения с плакатами, осуждающими убийство. Правительственное Управление образования Таиза осудило инцидент как "трусливый террористический акт". Глава обсерватории Alef Наджиб аль-Камали заявил, что "студент стал мишенью в Таизе, а нападение на ребенка символически убивает надежду в обществе".