AQSh prezidenti Donald Trump NATO transatlantik ittifoqidan chiqishni ko‘rib chiqayotgani haqida ma’lumotlar tarqalmoqda. Bu ittifoq o‘nlab yillar davomida G‘arb xavfsizligining asosiy ustuni bo‘lib kelgan. Oq uy matbuot kotibi Karolin Levitt chorshanba kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida AQSh va Isroilning Eron bilan urushini ittifoq uchun “sinov” deb atadi va bu sinovdan o‘tmaganligini e‘lon qildi.
Levittning so‘zlariga ko‘ra, Trumpning bosimi ostida ham NATO ittifoqchilari mudofaa harakatlaridan tashqari harbiy kuchlar bilan urushga qo‘shilmagan. U shunday dedi: “Men AQSh prezidentining NATO haqidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri iqtibosini siz bilan baham ko‘raman. Ular sinovdan o‘tdi va muvaffaqiyatsizlikka uchradi.” U, shuningdek, NATOning so‘nggi olti hafta ichida amerikaliklarga orqa o‘girgani “juda achinarli” ekanligini ta’kidladi.
Trump NATO bilan aralash munosabatlarga ega bo‘lib, ba’zan AQSh qo‘llab-quvvatlashini to‘xtatish bilan tahdid qilgan, boshqa vaqtlarda esa ittifoqqa sodiqligini tasdiqlagan. 2025-yilda prezidentlikka qaytganidan beri u NATOning Yevropa hamkorlarini mudofaa xarajatlarini oshirishga bosim o‘tkazmoqda. 2025-yil iyun oyidagi NATO sammitida u asosan muvaffaqiyatga erishdi: a’zolar 2035-yilga kelib mudofaa byudjetlarini YaIMning 5 foizigacha oshirish bo‘yicha majburiy bo‘lmagan majburiyatni qabul qildilar.
Biroq, Ispaniya istisno so‘ragani uchun Trump bir yil davomida bu mamlakatni qoralab kelgan. AQSh va Yevropa ittifoqchilari o‘rtasidagi keskinlik o‘tgan yili Trump Daniya mustamlakasi Grönlandni harbiy kuch bilan egallash bilan tahdid qilganida yanada kuchaydi, bu esa mahalliy aholi va Yevropa rahbarlarining qattiq noroziligiga sabab bo‘ldi. 28-fevralda AQSh va Isroil Eron bilan urush boshlaganidan keyin Trump Yevropa mamlakatlarini kampaniyaga hissa qo‘shmasliklari uchun tanqid qildi.
The Wall Street Journal gazetasining xabar berishicha, Trump ma’muriyati Ispaniya va Germaniya kabi mamlakatlardagi AQSh bazalarini yopish yoki qo‘shinlarni chiqarib yuborishni jazo sifatida ko‘rib chiqmoqda. Levittga Trump NATOdan chiqishni o‘ylayotganmi degan savolga javoban, u bu masalani prezident “muhokama qilgan” va NATO bosh kotibi Mark Rutte bilan uchrashuvidan keyin ko‘rib chiqishi mumkinligini aytdi. Rutte ilgari NATOning AQSh qo‘llab-quvvatlamasidan ishlamasligi haqida ogohlantirgan.

Президент США Дональд Трамп якобы рассматривает возможность выхода из НАТО, трансатлантического альянса, который десятилетиями был центральным столпом западной безопасности. Пресс-секретарь Белого дома Каролин Леввитт на брифинге в среду охарактеризовала войну США и Израиля против Ирана как «испытание», которое альянс не прошел. Несмотря на давление Трампа, союзники по НАТО отказались направлять военные силы для участия в войне, ограничившись оборонительными маневрами.
Леввитт заявила: «У меня есть прямая цитата президента США о НАТО, и я поделюсь ею со всеми вами. Их испытали, и они провалились». Она добавила: «Добавлю, что весьма печально, что НАТО отвернулась от американского народа за последние шесть недель, в то время как именно американский народ финансировал их оборону». По ее словам, Трамп готовился к «очень откровенному и прямому разговору» с генеральным секретарем НАТО Марком Рютте, который должен был состояться в тот же день.
У Трампа сложились неоднозначные отношения с НАТО: он иногда угрожал прекратить поддержку США, а в другое время уверял союзников в продолжении приверженности альянсу. С момента возвращения на пост президента в 2025 году Трамп возобновил кампанию давления на европейских партнеров по НАТО с целью увеличения оборонных расходов. На саммите НАТО в июне 2025 года он в основном добился успеха: члены альянса согласились на необязательное обязательство увеличить свои оборонные бюджеты до 5% ВВП к 2035 году.
Однако Испания запросила исключение, что привело к неоднократным осуждениям страны Трампом в течение последнего года. Напряженность между США и европейскими союзниками обострилась в прошлом году, когда Трамп якобы угрожал применить военную силу для захвата самоуправляемой датской территории Гренландии, утверждая, что ее владение необходимо для национальной безопасности. США отошли от этих угроз, но Трамп продолжает настаивать на необходимости владения Гренландией, несмотря на сильные протесты жителей и европейских лидеров.
После того как США и Израиль в одностороннем порядке начали войну против Ирана 28 февраля, Трамп раскритиковал европейские страны за отсутствие интереса к участию в кампании. Многие правоведы считают эту войну актом агрессии, нарушающим международное право. The Wall Street Journal сообщила в среду, что администрация Трампа рассматривает возможность закрытия американских баз или вывода войск из таких стран, как Испания и Германия, в качестве наказания за их позицию по войне. На вопрос журналистов, рассматривает ли Трамп выход из НАТО, Леввитт ответила, что это то, что президент «обсуждал» и может рассмотреть после встречи с Рютте, который ранее предупреждал, что НАТО «не будет работать» без поддержки США.