️ AQSh Vitse-Prezidenti JD Vance, Vengriyadan chiqayotganda, Eronni AQSh bilan tuzilgan ikki haftalik tinchlikni Isroilning Livanga hujumlari tufayli buzishni 'ahmoqona' harakat deb baholadi. Vance, tinchlik shartnomasi Livanni o'z ichiga olmasligini ta'kidlab, "Agar Eron bu muzokaralarni buzmoqchi bo'lsa - ular mag'lubiyatga uchragan mojaroda - Livon uchun, bu ularga tegishli emas va AQSh hech qachon tinchlikning bir qismi deb aytmagan, bu ularning tanlovi" dedi.
️ Eron Tashqi Ishlar Vaziri Abbos Aragchi, Pokiston Bosh Vaziri Shehbaz Sharifning bayonotini taqdim etib, Livonni tinchlik shartlariga kiritgan qismini ta'kidladi. Aragchi, "Eron-AQSh tinchlik shartlari aniq: AQSh tanlov qilishi kerak - tinchlik yoki Isroil orqali davom etadigan urush. Ikkalasini bir vaqtda ololmaydi" deb yozdi. Biroq, AQSh Prezidenti Donald Trump va Oq Uy Livon kelishuvning bir qismi emasligini da'vo qilmoqda.
️ Vance, bu qarama-qarshilikni 'tushunmovchilik' deb rad etdi va "Ko'p yomon niyatli muzokaralar va targ'ibotlar bor" dedi. U, "Menimcha, bu haqiqiy tushunmovchilikdan kelib chiqadi. Eronliklar tinchlik Livonni o'z ichiga oladi deb o'ylashgan, ammo bunday emas" deb izoh berdi. Yuqori darajadagi xalqaro muzokaralarda bunday tushunmovchilik qanday yuz berishi noma'lum, AQSh rasmiylari Pokiston bayonoti Livonni ta'kidlagan sababini tushuntirmadi.
️ Isroilning tinchlik bitimlarini buzish tarixi bor, jumladan, 2024-yil noyabridagi Livon bilan tinchlik. O'shandan beri 15 oy davomida deyarli har kuni Isroilning Livonga hujumlari bo'lib kelmoqda. Chorshanba kuni Isroil eng halokatli hujumlardan birini amalga oshirdi, o'nlab havo hujumlari kamida 254 kishini o'ldirdi va 1100 dan ortiq kishini yaraladi. Vance, Isroil Livonda o'zini cheklashga rozi bo'lganini aytdi, ammo bu da'vo haqiqiy vaziyatga mos kelmasligi mumkin.
️ Livondagi urush mart oyida kuchaydi, Hizbulloh Isroilning hujumlari va Eron Oliy Rahbari Ali Xomenei o'ldirilishiga javoban raketa hujumi uyushtirgandan keyin. Hizbulloh, Livon ichidagi raqiblar tomonidan Eronni qo'llab-quvvatlash uchun mamlakatni urushga tortganlikda ayblanib, bosim ostida. Eron rasmiylari Hizbullohni tark etmasliklarini aytishdi, Eron Islom Inqilobiy Gvardiyasi (IRGC) esa Isroil Livonda tinchlikni buzsa, janglar qayta boshlanishi haqida ogohlantirdi.

️ Вице-президент США Дж.Д. Вэнс, покидая Венгрию, заявил, что Ирану было бы «глупо» ставить под угрозу двухнедельное перемирие с Вашингтоном из-за атак Израиля в Ливане. Вэнс подчеркнул, что соглашение о прекращении огня не включает Ливан, отметив: «Если Иран хочет сорвать эти переговоры — в конфликте, где они терпели поражение — из-за Ливана, который не имеет к ним отношения и о котором США никогда не говорили как о части перемирия, это в конечном итоге их выбор».
️ Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи ранее распространил заявление премьер-министра Пакистана Шехбаза Шарифа, объявляющего о перемирии, выделив часть, касающуюся Ливана. Арагчи написал: «Условия ирано-американского перемирия ясны и недвусмысленны: США должны выбрать — перемирие или продолжение войны через Израиль. Они не могут иметь и то, и другое». Однако президент США Дональд Трамп и Белый дом утверждают, что Ливан не входил в сделку.
️ Вэнс отверг противоречивые позиции как «недоразумение», заявив: «Идет много переговоров и пропаганды в плохой вере. Я думаю, это происходит из-за законного недоразумения. Я думаю, иранцы считали, что перемирие включает Ливан, а это не так». Неясно, как такое «недоразумение» могло произойти во время высокоуровневых международных переговоров, а американские официальные лица не объяснили, почему пакистанское заявление выделило Ливан как часть перемирия.
️ У Израиля долгая история нарушений соглашений о прекращении огня, включая перемирие с Ливаном в ноябре 2024 года. С тех пор в течение 15 месяцев происходят почти ежедневные израильские атаки на Ливан. В среду Израиль провел одну из самых смертоносных атак, с десятками воздушных ударов, в результате которых погибли по меньшей мере 254 человека и более 1100 получили ранения. Вэнс предположил, что Израиль согласился проявить сдержанность в Ливане, но это заявление вызывает сомнения на фоне текущих событий.
️ Война в Ливане обострилась в начале марта после того, как «Хезболла» запустила ракетную атаку против Израиля в ответ на израильские удары и убийство верховного лидера Ирана Али Хаменеи. «Хезболла» сталкивается с растущим давлением со стороны внутренних противников в Ливане из-за обвинений в том, что она втянула страну в войну в рамках поддержки Ирана. Иранские официальные лица, тем временем, заявили, что не оставят «Хезболлу», а Корпус стражей исламской революции (КСИР) пригрозил возобновлением боевых действий, если Израиль не соблюдет перемирие в Ливане.