Sharqiy Afrikadagi mamlakat – Djiboutida bugun prezidentlik saylovi bo‘lib o‘tmoqda. Amaldagi rahbar Ismoil Umar Gelle 78 yoshda bo‘lishiga qaramay, oltinchi muddatga saylanishi kutilmoqda. Buning sababi – o‘tgan yil siyosatchilar tomonidan prezidentlik yosh chegarasi bekor qilingan edi. Saylovda uning raqibi faqat bitta – parlamentda o‘rni bo‘lmagan Birlashgan Demokratik Markaz partiyasi rahbari Muhammad Faroh Samatar.
Saylov jarayoni past ishtirok bilan boshlangan. AFP agentligi xabar berishicha, poytaxt Djibuti shahrida ba‘zi saylov uchastkalari kech ochilgan, shahar hokimiyati binosida esa ertalab saylovchilar soni juda kam bo‘lgan. Saylov uchastkalari mahalliy vaqt bilan soat 18:00da yopiladi, dastlabki natijalar esa shanba kuni ertalab e’lon qilinishi kutilmoqda.
Inson huquqlari tashkilotlari mamlakat hukumatini siyosiy faoliyat erkinligini bostirishda ayblaydi. Hukumat bu ayblovlarni rad etadi. Ikki asosiy muxolifat partiyasi 2016-yildan beri saylovlarni boykot qilmoqda. Saylovni Afrika Ittifoqi, Islom Hamkorlik Tashkiloti va Arab Davlatlari Ligasi kabi bir qancha xalqaro tashkilotlar kuzatmoqda.
Gelle Djiboutini 1999-yildan beri boshqarib kelmoqda. U 2021-yildagi saylovda ovozlarning 98 foizini qo‘lga kiritgan edi. Raad Tinchlik Tadqiqot Instituti eksperti Muhammad Husayn G‘osning ta’kidlashicha, muddat chegarasini bekor qilish saylov raqobati uchun emas, balki strategik ahamiyatga ega davlatda hokimiyat uzluksizligini saqlab qolish uchundir.
Djibuti Qizil dengiz xavfsizligi va global savdo yo‘llari uchun muhim strategik ahamiyatga ega. Mamlakatda AQSh, Fransiya, Xitoy va boshqa davlatlarning harbiy bazalari joylashgan. Shuningdek, u Efiopiya kabi quruqlik bilan o‘ralgan qo‘shni davlatlar uchun muhim port markazidir. 2023-yildan beri Yaman hududidagi Husi jangarilari hujumida shikastlangan bir qancha tijorat kemalari shu yerda tuzatilgan.

В пятницу в восточноафриканской стране Джибути проходят президентские выборы. Действующий лидер Исмаил Омар Геллех, несмотря на свой 78-летний возраст, ожидает избрания на шестой срок. Это стало возможным после того, как в прошлом году политики отменили возрастные ограничения для президента. Его единственным оппонентом на выборах является Мухаммед Фарах Саматар, лидер партии «Объединенный демократический центр», не имеющей мест в парламенте.
Избирательный процесс начался с низкой явки. Как сообщает агентство AFP, в столице Джибути некоторые избирательные участки открылись с опозданием, а у здания мэрии утром было очень мало избирателей. Участки закроются в 18:00 по местному времени, предварительные результаты ожидаются в субботу утром.
Правозащитные организации обвиняют власти в нарушениях и подавлении свободы политической деятельности. Правительство отрицает эти обвинения. Две основные оппозиционные партии бойкотируют выборы с 2016 года. За выборами наблюдают несколько международных организаций, включая Африканский союз, Организацию исламского сотрудничества и Лигу арабских государств.
Геллех управляет Джибути с 1999 года. На выборах 2021 года он получил 98% голосов. Как отмечает эксперт Института исследований мира Raad Мухаммед Хусейн Гаас, отмена ограничений по срокам связана не с избирательной конкуренцией, а с сохранением преемственности власти в стратегически важном государстве.
Джибути имеет критическое значение для безопасности Красного моря и глобальных торговых маршрутов. В стране размещены важные военные базы США, Франции, Китая и других держав. Также это ключевой портовый узел для таких соседей, как Эфиопия. С 2023 года несколько коммерческих судов, поврежденных в результате атак хуситов в Йемене, проходили ремонт в Джибути.