Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu Livon bilan bevosita muzokaralarni "imkon qadar tezroq" boshlashni buyurganini e'lon qildi. U bu qarorga Bayrutdan kelgan iltimoslar sabab bo'lganini aytdi, ammo mintaqada keng qamrovli o'zaro otishmalarni to'xtatish kelishuvi mavjud bo'lsa-da, keskinliklar yuqori darajada saqlanmoqda.
Livon o'tgan payshanba kuni Isroil hujumlari natijasida kamida 200 kishi halok bo'lgani va 1000 dan ortiq kishi yaralanganligi sababli motam kunini e'lon qildi. Eron Prezidenti Mas'ud Pezeshkian bu zarbalar AQSh-Eron o'zaro otishmalarni to'xtatish kelishuvini buzganini va muzokaralarni xavf ostiga qo'yganini ta'kidlab, Tehron Livonni tark etmasligini aytdi.
AQSh Prezidenti Donald Tramp Amerika qo'shinlari "haqiqiy kelishuv" to'liq amalga oshirilguncha Eron atrofida qolishini aytdi va agar shunday bo'lmasa, yanada mojarolar ogohlantirishini bildirdi. BMT Bosh kotibi vakili Jan Arno Tehranda Eron Tashqi ishlar vaziri o'rinbosori Kozim G'oribobodiy bilan uchrashdi va yaqinda zarar ko'rgan joylarni ko'rib chiqdi, u Pokistonda muzokaralarni davom ettirishi kutilmoqda.

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что отдал распоряжение начать прямые переговоры с Ливаном «как можно скорее», ссылаясь на запросы из Бейрута. Это происходит на фоне сохраняющейся высокой напряжённости, несмотря на более широкое региональное прекращение огня.
Ливан объявил день траура в четверг после израильских атак, в результате которых погибли по меньшей мере 200 человек и более 1000 получили ранения за один день. Президент Ирана Масуда Пезешкиан заявил, что эти удары нарушили соглашение о прекращении огня между США и Ираном, и предупредил, что они угрожают подорвать переговоры, добавив, что Тегеран не оставит Ливан.
Президент США Дональд Трамп заявил, что американские силы останутся вокруг Ирана до полного выполнения «реального соглашения», предупредив о дальнейшем конфликте в противном случае. Посланник генсека ООН Жан Арно встретился в Тегеране с заместителем министра иностранных дел Ирана Каземом Гарибабади и посетил места, повреждённые недавними ударами; ожидается, что он продолжит переговоры в Пакистане.