Ayblanuvchi ayblovlarni rad etib, bu uchrashuvlar ixtiyoriy bo‘lganini va u faqat ularni tashkil etishda yordam berganini da‘vo qilmoqda. Biroq, prokurorlar uning rafiqasining cheklangan ijtimoiy aloqalari va izolyatsiya qilingan uyidan foydalanib, uning ustidan nazorat o‘rnatganini, shuningdek, giyohvand moddalar berib uning chegaralarini bosishga urinishini isbotlamoqchi.
Sud jarayoni Härnösand shahrida juma kuni boshlangan, ayblanuvchi ayblovlar o‘qilayotganda butunlay jim turgani xabar qilingan. Keyin sud, ayblanuvchi qurbonining shaxsini himoya qilish maqsadida yopiq sessiyaga o‘tgan. Ayblanuvchi va uning sobiq rafiqasi ismlari oshkor etilmagan, lekin ular allaqachon ajrashgan.
Prokuror Ida Annerstedt Shvetsiya gazetasiga bergan intervyusida, sobiq erning rafiqasining "alohida zaif holati" va "undan qo‘rqishidan" foydalanib, majburlovchi xatti-harakatlarini normal holatga keltirganini aytdi. Ayblovlarga ko‘ra, u rafiqasini o‘ldirish, benzin quyish, yoqish va barmoqlarini kesish bilan tahdid qilgan.
Shvetsiya hokimiyatlari 120 erkakni aniqlagan bo‘lsa-da, hozircha faqat 28 kishi bu ish bilan bog‘liq holda ayblangan. Ko‘pchilik ayblovlarni rad etib, ular ayol bilan jinsiy aloqada bo‘lmagan yoki buning uchun pul to‘lamaganliklarini aytishmoqda. Prokurorlar dalil sifatida onlayn chatlar, to‘lovlar va kalendar yozuvlaridan foydalanishni rejalashtirmoqda.
Himoyachi advokat Martina Michaelsdotter Olsson SVTga bergan bayonotida, uning mijozining prokuror taqdim etgan "tasvirni tan olmasligini" aytdi. Sud jarayoni 14 kun davom etishi kutilmoqda. Bu ish xalqaro e‘tiborni tortdi va ba‘zilar tomonidan Fransiyalik Dominique Pelikotning sudi bilan taqqoslanmoqda, u to‘qqiz yil davomida sobiq rafiqasi Jizelni giyohvand qilib, boshqa erkaklarga zo‘rlashiga yo‘l qo‘ygan edi.

В Швеции начался судебный процесс над 61-летним мужчиной, обвиняемым в принуждении своей жены к предоставлению сексуальных услуг более чем 120 мужчинам. Согласно обвинению, он использовал удалённость их фермы недалеко от Крамфорса на севере Швеции, а также камеры наблюдения и наркотики, чтобы заставить её вступать в сексуальные отношения с мужчинами, найденными в интернете.
Обвиняемый отрицает правонарушения и утверждает, что встречи были добровольными, а он лишь помогал их организовывать. Однако прокуроры намерены доказать в суде, что он использовал изолированный дом и ограниченный круг общения женщины для установления контроля над ней, а также давал ей наркотики, чтобы расширить её границы.
Судебный процесс начался в Хернёсанде в пятницу, причём обвиняемый, как сообщается, оставался совершенно неподвижным при оглашении обвинений. Затем суд перешёл в закрытое заседание для защиты личности предполагаемой жертвы, которая не была идентифицирована и с тех пор развелась с мужем. Сам бывший муж также не назван по имени, известен только его возраст.
Прокурор Ида Аннерстедт в интервью шведской газете Expressen заявила, что бывший муж "использовал её особенно уязвимое положение" и "страх перед ним", чтобы нормализовать своё принудительное поведение. Согласно обвинительному акту, он угрожал убить жену, облить её бензином, сжечь и отрезать пальцы.
Шведские власти идентифицировали 120 мужчин, но пока только 28 были предъявлены обвинения в связи с этим делом. Большинство из них, как сообщается, отрицают обвинения, утверждая, что либо не вступали в половую связь с женщиной, либо не платили за это. Прокуроры намерены использовать в качестве доказательств онлайн-чаты, платежи и записи в календаре.
Адвокат защиты Мартина Михаэльсдоттер Ольссон заявила SVT в начале процесса, что её клиент не признаёт "ту же картину, которую представляет прокурор". Судебный процесс продлится 14 дней. Это дело привлекло международное внимание и сравнивается некоторыми с процессом над французом Домиником Пелико, который в течение девяти лет давал наркотики и позволял другим мужчинам насиловать свою тогдашнюю жену Жизель.