Fransiyaning sharqiy qismidagi Alsace mintaqasida, Hagenbach shahrida, 43 yoshli otasi o‘zining to‘qqiz yoshli o‘g‘lini 2024-yil noyabridan boshlab bir yildan ortiq vaqt davomida furgonda qulflab qo‘ygani ma’lum bo‘ldi. Bolani dushanba kuni mahalla aholisi furgondan bola ovozlari eshitilgani haqida politsiyaga xabar berganidan keyin topishdi. Furgon ko‘p qavatli uyning umumiy maydonida turgan edi.
Davlat prokurori aytishicha, bola ko‘rpaga o‘ralgan holda, yalang‘och holatda, inson najaslari yaqinidagi axlat uyumida yotgan, yomon oziqlangan va uzoq vaqt bir xil holatda o‘tirgani sababli yura olmaydigan holatda topilgan. Prokurorning so‘zlariga ko‘ra, otasi so‘roq paytida bolani 37 yoshli sherigidan himoya qilish uchun furgonda saqlaganini, chunki sherigi bolani psixiatriya muassasasiga joylashtirmoqchi bo‘lganini aytgan.
Ota ismi oshkor etilmagan. Er-xotin 12 yoshli qizi va 10 yoshli o‘gay qizi bilan birga shu uyda yashagan. Le Parisien gazetasining xabar berishicha, bola politsiyaga otasi kuniga ikki marta ovqat olib kelganini va suv idishlarini qoldirganini, u plastik idishlarga siyishga va axlat qoplariga najas qilishga majbur bo‘lganini, oxirgi marta 2024-yil oxirida dush qabul qilganini aytgan.
Mahalla aholisi politsiyaga bola 2024-yil oxirida to‘satdan yo‘qolib qolganini, lekin er-xotindan uning parvarishga olinganligini tushunganliklarini aytishgan. Ba’zilari furgondan vaqti-vaqti bilan shovqin eshitganliklarini, lekin ularga bu mushuk ekanligi aytilganini qayd etishgan. Otaning aytishicha, sherigi bolaning furgonda ekanligini bilmagan.
Erkak “yosh bolani o‘g‘irlash va o‘zboshimchalik bilan ushlab turish” hamda unga to‘g‘ri ovqat va tibbiy yordam berilmaganligi uchun ayblanmoqda va u qamoqqa olingan. Sherigi esa “xavf ostidagi yosh bolaga yordam ko‘rsatmaganlik” va “yosh bolaga nisbatan shafqatsizlik haqida xabar bermaganlik” uchun ayblanmoqda va u shartli ozodlikka chiqarilgan. Uch bola bolalar sudi sudyasining qarorini kutish uchun vaqtincha parvarishga olingan.

В восточной части Франции, в регионе Эльзас, городе Хагенбах, 43-летний отец держал своего девятилетнего сына запертым в фургоне с ноября 2024 года, что составляет более года. Мальчик был обнаружен в понедельник после того, как соседи сообщили полиции о звуках ребенка, доносящихся из фургона, припаркованного на общей территории многоквартирного дома.
По словам государственного прокурора, мальчик был найден лежащим обнаженным под одеялом на куче мусора рядом с человеческими экскрементами, истощенным и неспособным ходить из-за длительного пребывания в одном положении. На допросе отец заявил, что держал ребенка в фургоне, чтобы защитить его от своей 37-летней партнерши, которая «хотела поместить ребенка в психиатрическое учреждение».
Имя отца не разглашается. Пара проживала в этом доме с другими детьми — 12-летней дочерью и 10-летней сводной сестрой мальчика. Согласно газете Le Parisien, мальчик рассказал полиции, что отец приносил ему еду два раза в день и оставлял бутылки с водой, ему приходилось мочиться в пластиковые бутылки и испражняться в мешки для мусора, а последний раз он принимал душ в конце 2024 года.
Соседи сообщили полиции, что мальчик, казалось, внезапно исчез в конце того года, но они поняли от пары, что он был помещен под опеку. Некоторые сказали, что время от времени слышали шумы из фургона, но им говорили, что это кошка. По словам отца, его партнерша не знала, что мальчик находится в фургоне.
Мужчина обвиняется в «похищении и произвольном задержании несовершеннолетнего», а также в лишении его надлежащего питания и медицинской помощи, и он находится под стражей. Его партнерша обвиняется в «неоказании помощи несовершеннолетнему в опасности» и «несообщении о жестоком обращении с несовершеннолетним», ей предоставлено условное освобождение под залог. Трое детей временно помещены под опеку в ожидании решения судьи по делам несовершеннолетних.