AQSH prezidenti Donald Tramp Vashington shahrida 76 metr balandlikdagi g‘alaba arki qurish rejalarini tasdiqladi. Ushbu loyiha Parijdagi mashhur Arc de Triomphe arkindan 50% dan ortiq baland bo‘lishi kutilmoqda. Tramp loyihani “dunyodagi eng buyuk va eng go‘zal g‘alaba arki” deb ta’riflab, ijtimoiy tarmoqlarda “bu barcha amerikaliklar uchun Vashington hududiga ajoyib qo‘shimcha bo‘ladi” deb yozdi.
Arxitektura rejalariga ko‘ra, ark oltin bilan qoplangan Ozodlik ma’budasiga o‘xshash figurani, ikki burgut va to‘rt sher tasvirlarini o‘z ichiga oladi. Uning ustiga “Xudo ostida bitta millat” va “Hamma uchun ozodlik va adolat” yozuvlari oltin harflar bilan yoziladi. Loyihaning aniq qiymati noma’lum, ammo oktabr oyidagi Axios hisobotida Oq uy ichkarisidagi manbalar uni 100 million dollarga (85 million yevro) baholagan.
Tramp avvalroq arkni AQSH Mustaqillik Deklaratsiyasi imzolanganining 250 yilligini nishonlash uchun qurishni maqsad qilganini aytgan. Jurnalistlar tomonidan kim uchun qurilayotgani so‘ralganda, u “men uchun” deb javob berib, “ajoyib” bo‘lishini ta’kidlagan. Bundan tashqari, u Vashingtonni o‘z g‘alaba arkisiga ega bo‘lmagan yagona yirik poytaxt deb hisoblaydi.
Loyiha AQSH Tasviriy san’at komissiyasi tomonidan ko‘rib chiqilishi kerak, ammo Tramp oktabr oyida ushbu agentlikning barcha a’zolarini ishdan bo‘shatib, o‘z siyosiy ittifoqchilari bilan almashtirgan. Shuningdek, uchta Vetnam urushi faxriysi va bir me’morlik tarixchisi tomonidan qo‘zg‘atilgan huquqiy da’vo bor, ular arkni Kongress tasdiqlashi kerakligini ta’kidlamoqda.

Президент США Дональд Трамп подтвердил планы по строительству триумфальной арки высотой 76 метров в Вашингтоне. Этот проект, по официальным данным, будет более чем на 50% выше знаменитой парижской Триумфальной арки. Трамп охарактеризовал его как «ВЕЛИЧАЙШУЮ и САМУЮ КРАСИВУЮ Триумфальную арку» в мире, заявив в социальных сетях, что это «прекрасное дополнение к району Вашингтона для всех американцев на многие десятилетия вперед».
Согласно планам, арка будет украшена позолоченной фигурой, напоминающей Статую Свободы, двумя орлами и четырьмя львами, также позолоченными. На ней будут нанесены надписи «Одна нация под Богом» и «Свобода и справедливость для всех» золотыми буквами. Точная стоимость проекта неизвестна, хотя отчет Axios в октябре со ссылкой на источники в Белом доме оценил ее в 100 миллионов долларов (85 миллионов евро). Возможно, финансирование будет осуществляться за счет частных средств, как в случае со спорным строительством бального зала в Белом доме.
Трамп ранее заявлял, что арка будет построена в честь 250-летия подписания Декларации независимости США 4 июля. На вопрос журналистов, для кого предназначен памятник, он указал на себя, сказав «для меня» и добавив, что это будет «фантастически». Бывший девелопер также утверждал, что Вашингтон — единственная крупная столица без собственной триумфальной арки.
Планы должны быть рассмотрены Комиссией США по изящным искусствам, при этом в октябре Трамп уволил всех членов совета этого агентства и заменил их своими политическими союзниками. Отдельно проект сталкивается с судебным иском от трех ветеранов войны во Вьетнаме и историка архитектуры, которые утверждают, что арка должна быть одобрена Конгрессом.