Isroilning G‘azo sektorining markaziy va janubiy qismlariga qilgan hujumlari natijasida kamida ettita falastinlik halok bo‘ldi, ko‘plari yaralandi. Bureij qochqinlar lageridagi „9-blok“ hududiga qilingan dron hujumi bir guruh tinch aholini nishonga oldi, bu esa o‘lim va og‘ir jarohatlarga sabab bo‘ldi.
Tibbiy manbalar, shu jumladan al-Aqsa va al-Awda kasalxonalari, oltita jasad va ettita yaralanni, shu jumladan to‘rt nafari og‘ir holatda bo‘lganlarni qabul qilganini tasdiqladi. Tez yordam xodimlari jasad va yaralarni yaqin atrofdagi kasalxonalarga olib borishda qiyin sharoitlarga duch keldi.
Janubiy G‘azoda, Bani Suheila shahrida joylashtirilgan qochqinlar chodiriga qilingan dron hujumi natijasida Nasser tibbiy majmuasi uchta yaralanni qabul qildi. Al Jazeera muxbiri, shuningdek, Bani Suheila va G‘azo shahri sharqida artilleriya va og‘ir tank otishmalari haqida xabar berdi.
G‘azo Sog‘liqni Saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, Isroilning 2023-yil oktyabridan boshlangan urushi 72,300 dan ortiq odamni o‘ldirdi, shu jumladan sobiq tinchlik kelishuvi amal qilganidan beri 738 kishi. Aprel oyi boshidan beri kamida 32 kishi, jumladan Al Jazeera jurnalisti Muhammad Visha ham halok bo‘ldi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining inson huquqlari bo‘yicha bosh kotibi Volker Turk juma kuni Isroilning so‘nggi zo‘ravonligini qoralab, „o‘ldirishlarning to‘xtovsiz naqshlari“ Isroilning „keng qamrovli jazosizligini“ aks ettirayotganini aytdi. U, shuningdek, G‘azodagi vaziyatni „insoniyatga qarshi jinoyat“ deb ta’rifladi.
Band qilingan G‘arbiy Sohilda, Isroil mustamlakachilari va kuchlari ertalabdan uylar va qishloqlarga bostirib kirib, noqonuniy mustamlakalarni kengaytirish kampaniyasini davom ettirdi. Falastinlik Vafa axborot agentligi hisobotiga ko‘ra, Isroil kuchlari Qalqilya sharqida ettita kishini hibsga oldi va boshqa joylarda aholini so‘roq qildi.
Isroil mustamlakachilari Baytlahm janubi-sharqidagi al-Maniyada ko‘chalarga tarqalib, uylarga prozektorlar bilan nur tashlab, aholini provokatsiya qildi. Nablus gubernatorligidagi Duma qishlog‘ida boshqa bir guruh mustamlakachilar uyga o‘t qo‘yishdi, ammo aholi olovni nazorat qilib, tarqalishining oldini oldi.
Isroil ommaviy axborot vositalari, yaqinda G‘arbiy Sohilda 34 ta yangi noqonuniy mustamlakalarning maxfiy tasdiqlanganini xabar qildi, bu 2022-yilda Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxuning hukumat kuchga kirganidan beri tasdiqlangan 68 tasiga qo‘shimcha. Yevropa Ittifoqi, Turkiya, Shvetsiya va Islom Hamkorlik Tashkiloti kabi turli xorijiy hukumatlar va tashkilotlar bu harakatni xalqaro huquqning ochiq buzilishi deb qoraladi.

В результате израильских ударов по центральному и южному сектору Газа погибли не менее семи палестинцев, многие получили ранения. Атака дрона в лагере беженцев Брейдж в районе «Блок 9» нацелилась на группу мирных жителей, что привело к смертям и тяжелым травмам.
Медицинские источники, включая больницы аль-Акса и аль-Авда, подтвердили получение шести тел и семи раненых, четверо из которых находятся в критическом состоянии. Спасательные бригады столкнулись с трудными условиями при транспортировке тел и пострадавших в ближайшие больницы.
На юге Газа, в результате удара дрона по палатке перемещенных лиц в городе Бани-Сухейла, медицинский комплекс Насер принял трех раненых. Корреспондент Al Jazeera также сообщил об артиллерийских обстрелах и тяжелом танковом огне возле Бани-Сухейла и к востоку от города Газа.
По данным Министерства здравоохранения Газа, геноцидная война Израиля против Газа унесла жизни более 72 300 человек с октября 2023 года, включая не менее 738 с момента вступления в силу так называемого перемирия. С начала апреля погибли не менее 32 человек, в том числе журналист Al Jazeera Мохаммед Виша.
Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк в пятницу осудил недавнее насилие Израиля в Газе, заявив, что «непрекращающаяся череда убийств» отражает «всеобщую безнаказанность» Израиля. Он также описал ситуацию в Газе как «преступление против человечности».
На оккупированном Западном берегу израильские поселенцы и силы ворвались в дома и деревни утром, продолжая эскалацию кампании по расширению незаконных поселений. Палестинское агентство Wafa сообщило, что израильские силы арестовали семь человек к востоку от Калькилии и провели допросы в других районах.
Израильские поселенцы в аль-Мании, к юго-востоку от Вифлеема, рассредоточились по улицам, направляли прожекторы в дома и провоцировали жителей. В деревне Дума в губернаторстве Наблус другая группа поселенцев подожгла дом, но жителям удалось контролировать огонь.
Израильские СМИ сообщили о недавнем тайном одобрении 34 новых незаконных поселений на Западном берегу, что добавляется к 68, утвержденным с момента прихода к власти правительства премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху в 2022 году. Различные иностранные правительства и организации, включая Европейский союз, Турцию, Швецию и Организацию исламского сотрудничества, осудили этот шаг как вопиющее нарушение международного права.