AQSh va Eron o‘rtasidagi olti haftalik urushni tugatish maqsadida Pokiston poytaxti Islomoboddan shaxsan muzokaralar boshlandi. Bu muzokaralar bir necha kun oldin kelishilgan nozik o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvidan keyin amalga oshirilmoqda.
Ikki tomon o‘rtasidagi suhbatlar shanba kuni tushdan keyin Islomoboddan boshlangan, bunda ular avval Pokiston Bosh vaziri Shehbaz Sharif bilan alohida uchrashuvlar o‘tkazgan. AQSh delegatsiyasiga vitse-prezident JD Vens boshchilik qilmoqda, unga maxsus elchi Stiv Vitkoff va prezident Donald Trampning kuyovi Jared Kushner hamrohlik qilmoqda. Eron delegatsiyasi esa 70 dan ortiq kishidan iborat bo‘lib, parlament spikeri Muhammad Bog‘ir G‘olibof va tashqi ishlar vaziri Abbos Araghchi tomonidan boshqarilmoqda.
Al Jazeera muxbiri Abid Husayn Islomoboddan bergan ma’lumotiga ko‘ra, muzokaralar dastlab “yaqin masofadagi suhbatlar” sifatida rejalashtirilgan edi, ammo “mediatsiya yaqinidagi manbalarimizga ko‘ra, ikki guruh endi Pokiston vositachilari ham xonada bo‘lgan holda to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar olib bormoqda”. Vens va G‘olibaf shanba kuni ertalab Pokistonning Sharif bilan uchrashgan, Sharifning idorasi Islomobodning ikki tomonni ham qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishini umid qilganini aytgan.
Muzokaralar Tehrondan kelgan avvalgi bayonotlarga qaramay davom etmoqda, ular Livonni o‘t ochishni to‘xtatishga kiritish va AQSh sanksiyalari bo‘yicha majburiyatlarsiz bo‘lmaydi, deb ta’kidlagan edi. G‘olibaf X platformasida yozganidek, Vashington avval Eron aktivlarini blokdan chiqarish va Livonda o‘t ochishni to‘xtatishga rozi bo‘lgan, bu yerda mart oyida urush boshlanganidan beri Isroilning Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Hizbulloh jangchilariga hujumlari 2000 ga yaqin odamni o‘ldirgan. Isroil va AQSh Livon kampaniyasi Eron-AQSh o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvining bir qismi emas, deb aytmoqda, Tehrondan va Pokiston esa bu haqda aytmoqda.
Al Jazeera muxbiri Osama Bin Javaid Islomoboddan bergan ma’lumotiga ko‘ra, manbalar “asosiy shartlar, jumladan Livonda o‘t ochishni to‘xtatish zarurati bo‘yicha ma’lum bir taraqqiyot qayd etilgan” deb hisoblaydi. Manbalar shuningdek, “Eron aktivlarini blokdan chiqarish bo‘yicha harakat bo‘lishi mumkin” deb aytmoqda, ammo Bin Javaid “hali erta va buning ko‘p qismi tasdiqlanishi kerak”, lekin Pokiston hali ham yutuq imkoniyatiga nisbatan juda umidvor, deb qo‘shimcha qilgan. G‘olibaf avvalroq, agar Vashington haqiqiy kelishuv taklif qilsa va Eron huquqlarini berilsa, Eron kelishuvga tayyor ekanligini aytgan, deb Eron davlat ommaviy axborot vositalari xabar bergan.

В столице Пакистана Исламабаде начались личные переговоры между США и Ираном с целью прекращения шестинедельной войны, спустя несколько дней после достижения хрупкого перемирия. Обсуждения между двумя сторонами стартовали в субботу днем, после предварительных двусторонних встреч каждой стороны с премьер-министром Пакистана Шехбазом Шарифом.
Американскую делегацию возглавляет вице-президент США Джей Ди Вэнс, в ее состав также входят специальный посланник Стив Уиткофф и зять президента Дональда Трампа Джаред Кушнер. Иранская делегация, насчитывающая более 70 человек, находится под руководством спикера парламента Мохаммада Багера Галибафа и министра иностранных дел Аббаса Арагичи. Корреспондент Al Jazeera Абид Хусейн, сообщая из Исламабада, заявил, что переговоры изначально планировались как "посреднические беседы", но "по данным наших источников, близких к медиации, две команды теперь вовлечены в прямые переговоры, с участием пакистанских посредников" в комнате.
Вэнс и Галибаф ранее в субботу встречались с пакистанским Шарифом, офис которого заявил, что Исламабад надеется продолжить свое содействие обеим сторонам. Переговоры продолжаются, несмотря на более ранние заявления из Тегерана о том, что они не состоятся без обязательств по включению Ливана в перемирие и снятию американских санкций. Галибаф ранее написал на X, что Вашингтон ранее согласился разблокировать иранские активы и на перемирие в Ливане, где израильские атаки на поддерживаемых Ираном боевиков Хезболлы убили почти 2000 человек с начала боевых действий в марте.
Израиль и США заявили, что кампания в Ливане не является частью ирано-американского перемирия, в то время как Тегеран и Пакистан утверждают обратное. Корреспондент Al Jazeera Осама бин Джаваид, ссылаясь на источники в Исламабаде, сообщил, что "был достигнут некоторый прогресс по базовым условиям, включая необходимость прекращения огня в Ливане". Источники также говорят, что "может быть некоторое движение по разблокировке" иранских активов, добавил бин Джаваид, однако он отметил, что "еще рано, и многое из этого требует подтверждения", но Пакистан все еще очень надеется на возможность прорыва.
Галибаф ранее заявил, что Иран готов достичь сделки, если Вашингтон предложит то, что он описал как подлинное соглашение, и предоставит Ирану его права, сообщили иранские государственные СМИ. "Наш опыт переговоров с американцами всегда сопровождался провалами и нарушенными обещаниями", — сказал Галибаф вскоре после прибытия в Пакистан. Белый дом не сразу прокомментировал иранские требования, но Трамп в социальных сетях заявил, что единственная причина, по которой иранцы живы, — это вести переговоры о сделке.