AQSh prezidenti Donald Trump Vengriya Bosh Vaziri Viktor Orbanni qo‘llab-quvvatlashini e’lon qildi. Trump o‘zining “Truth Social” platformasida katta harflar bilan “Viktor Orban uchun ovoz bering” deb yozdi, bu Vengriyada yakuniy saylov kampaniyasi davrida sodir bo‘ldi. Bu yakshanba kuni bo‘lib o‘tadigan saylovda Orbannin taqdiri hal qilinadi. Orban Ukrainaga Yevropa Ittifoqi (YI) yordamini bloklagan, YIni ochiq tanqid qilgan va Trump bilan yaqin munosabatlar o‘rnatgan. U o‘zini Yevropadagi “MAGA” harakatining vakili sifatida ko‘rsatmoqda.
Orban “Yevropani yana buyuk qilaylik!” deb aytdi, bu Trumpning “Amerikani yana buyuk qilaylik” shiorini aks ettiradi. U “MAGA u yerda, MEGA bu yerda” shioridan foydalanib, o‘zini transmilliy o‘ng qanot ittifoqini qura oladigan Yevropa rahbari sifatida ko‘rsatmoqda. Saylov natijasi Orbannin Trump bilan hamkorligi saylovda samara berishini ko‘rsatadi. Saylovchilar nafaqat Orbannin boshqaruvini, balki Trumpning xalqaro o‘ng qanot loyihasini amalga oshirish uchun ta’siriga ega ekanligini aniqlaydi.
Trump ma’muriyatining 2025-yilda chiqarilgan milliy xavfsizlik strategiyasi Yevropada “sivilizatsiyaning yo‘qolishi” haqida ogohlantirdi va YI faoliyatini siyosiy erkinlik va suverenitetga zarar etkazuvchi deb hisobladi. Ekspertlar Trump va MAGA harakatining Orbanni qo‘llab-quvvatlashi shu kontekstda ko‘rib chiqilishi kerakligini aytadi. Tarixchi Timothy Snyder Orbanni MAGA harakatida “deyarli har qanday amerikalikdan muhimroq” deb ta’rifladi.
Biroq, Trumpning qo‘llab-quvvatlashi va vitse-prezident JD Vensning so‘nggi tashrifi Orbannin reytingini oshirishi va Yevropa o‘ng qanotini kuchaytirishi mumkinmi? Kuzatuvchilar Orbannin Fidesz partiyasi ortda qolayotganini, aksincha, Peter Magyar boshchiligidagi muxolifat guruhining ko‘pchilik so‘rovlarda ikki xonali ustunlik qilayotganini ta’kidlaydi. Siyosiy tahlilchi Zsuzsanna Vegh “So‘rovlar Bosh Vazir Orban uchun yaxshi emas” deb aytdi, bu muxolifatning katta manipulyatsiyasiz g‘alaba qozonishi mumkinligini ko‘rsatadi.
Vensning tashrifi asosan boshqa Yevropa o‘ng qanot guruhlariga Trump va MAGA harakatining Vengriya o‘ng qanotini qo‘llab-quvvatlashi va illiberal Yevropani kengaytirish uchun ideologik manfaat borligi haqida xabar berish uchun mo‘ljallangan. Biroq, ba’zi ekspertlar bunday ochiq qo‘llab-quvvatlash ham Orbannin imkoniyatlarini yaxshilay olmasligini taxmin qilmoqda. Veghning so‘zlariga ko‘ra, Trumpning Orbanni qo‘llab-quvvatlashi uzoq vaqtdan beri ma’lum va uning reytingini yana oshirmaydi.
Yevropa o‘ng qanotidagi Trumpning obro‘si pasayib bormoqda, chunki ko‘plab rahbarlar AQSh prezidentini tanqid qilmoqda. Trumpning tariflar, Eron urushi va Grenlandiyani anneksiya qilish tahdidlari kabi siyosatlari Yevropa o‘ng qanotining bir qismini uzoqlashtirgan bo‘lishi mumkin. Yevropa Tashqi Munosabatlar Kengashining so‘rovi shuni ko‘rsatadiki, Trump hokimiyatga kelganidan beri AQSh Yevropada ta’sirini yo‘qotdi, faqat 16% YI fuqarolari AQShni ittifoqchi deb biladi.

Президент США Дональд Трамп объявил о поддержке премьер-министра Венгрии Виктора Орбана. Трамп написал на своей платформе Truth Social заглавными буквами «Голосуйте за Виктора Орбана», что произошло на финальном этапе избирательной кампании в Венгрии. В это воскресенье на выборах решится судьба Орбана. Орбан блокировал помощь ЕС Украине, открыто критиковал Европейский союз (ЕС), членом которого является Венгрия, и сблизился с Трампом. Он позиционирует себя как представителя движения MAGA в Европе.
Орбан заявил: «Сделаем Европу снова великой!», что отражает лозунг Трампа «Сделаем Америку снова великой». Он использует слоган «MAGA там, MEGA здесь», представляя себя европейским лидером, способным построить транснациональный ультраправый альянс. Исход выборов покажет, сработала ли дружба между Орбаном и Трампом на выборах. Избиратели определят не только оценку управления Орбана, но и то, обладает ли Трамп влиянием для реализации международного ультраправого проекта.
Стратегия национальной безопасности администрации Трампа, выпущенная в 2025 году, якобы предупреждала об «исчезновении цивилизации» в Европе и утверждала, что деятельность ЕС подрывает политическую свободу и суверенитет. Эксперты говорят, что поддержка Трампом и движением MAGA Орбана должна рассматриваться в этом контексте. Историк Тимоти Снайдер написал, что Орбан «централен для трампизма, важнее почти любого американца» в движении MAGA.
Однако может ли поддержка Трампа и последний визит вице-президента Дж.Д. Вэнса повысить рейтинги Орбана и усилить европейские ультраправые? Наблюдатели отмечают, что партия Орбана Fidesz отстает, в то время как оппозиционная группа Петера Мадьяра сохраняет двузначное преимущество в большинстве опросов. Политолог Жужанна Вег заявила, что «опросы выглядят плохо для премьер-министра Орбана», что указывает на возможную победу оппозиции без массовых манипуляций.
Визит Вэнса якобы предназначен для передачи сообщения другим европейским ультраправым группам о поддержке Трампом венгерских ультраправых и идеологическом интересе в расширении нелиберальной Европы. Однако некоторые эксперты сомневаются, что даже такая явная поддержка улучшит перспективы Орбана. Вег отметила, что поддержка Трампа давно известна и не повысит рейтинги, а визит Вэнса может мобилизовать лишь существующих сторонников.
Популярность Трампа среди европейских ультраправых, по утверждениям, снижается, поскольку многие лидеры критикуют президента США. Политика Трампа, такая как тарифы, война с Ираном и угрозы аннексии Гренландии, возможно, оттолкнула часть европейских ультраправых. Опрос Европейского совета по международным отношениям показывает, что с приходом Трампа к власти влияние США в Европе уменьшилось: только 16% граждан ЕС считают США союзником.