Nyu-Yorkning Manhattan okrugi prokuraturasi idorasi AQSh Kongressi aʼzosi va Kaliforniya gubernatorligiga nomzod Eric Swalwellga nisbatan jinsiy zoʻravonlik ayblovlari boʻyicha tergov boshlaganini eʼlon qildi. Toʻrt ayol unga nisbatan jinsiy zoʻravonlikdan tortib, zoʻrlashgacha boʻlgan harakatlar ayblovlarini ilgari surgan, shu jumladan Nyu-Yorkda sodir etilgani daʼvo qilingan bir voqea. Swalwell bu daʼvolarni rad etib, oʻzini "faktlar" bilan himoya qilishga vaʼda berdi.
Tergov San-Fransisko Chronicle gazetasida Swalwellning sobiq xodimi tomonidan unga nisbatan jinsiy zoʻravonlik ayblovlari eʼlon qilinganidan bir kun oʻtib boshlangan. Ayol gazetaga bergan intervyusida, 2019-yil sentyabr va 2024-yilda Nyu-Yorkdagi xayriya galasidan keyin sodir etilgan ikkita hodisada Swalwell tomonidan hujumga uchraganini, ikkala holatda ham ogʻib qolgani uchun roziligisiz harakat qilinganini daʼvo qilgan. CNN ham Swalwellga nisbatan jinsiy zoʻravonlik ayblovlarini ilgari surgan toʻrt ayol haqida xabar berdi.
Ayblovlar paydo boʻlishi bilan Swalwell gubernatorlik poygasidagi yirik qoʻllab-quvvatlovchilar, jumladan Senator Adam Schiff va Vakillar palatasi Demokratik rahbari Hakeem Jeffries tomonidan qoʻllab-quvvatlashni yoʻqotdi. Uning kongress va saylov kampaniyasi yordamchilari bayonotda ayblovlardan "dahshatga tushganliklarini" va sobiq hamkasblari bilan birga turishlarini aytishdi. Swalwell oʻzining Facebookʼdagi video xabarida ayblovlarni yana rad etib, oʻtmishdagi xatolarini tan oldi, lekin ular faqat uning rafiqasi bilan bogʻliq ekanligini taʼkidladi.
Bu voqealar Kaliforniyaning amaldagi gubernatori Gavin Newsom oʻrnini bosadigan keng ochiq primariya poygasida muhim paytda yuz berdi, bu erda Swalwell Demokratik nomzodlar orasida yetakchilardan biri sifatida bashorat qilingan edi. Biroq, Demokratik partiyaning gʻalaba qozonish istiqbollari, iyun oyidagi primarida ikkita Respublikachi nomzod birinchi oʻrinni egallashi mumkinligi sababli xavf ostida qolmoqda, bu esa partiyani noyabr oyidagi umumiy saylovdan chetlatishi mumkin.

Окружная прокуратура Манхэттена в Нью-Йорке объявила о начале расследования обвинений в сексуальных домогательствах против члена Конгресса США и кандидата в губернаторы Калифорнии Эрика Суолуэлла. Четыре женщины выдвинули против него обвинения, варьирующиеся от сексуальных домогательств до изнасилования, включая предполагаемый инцидент в Нью-Йорке. Суолуэлл отрицает эти утверждения, пообещав защищаться с помощью "фактов".
Расследование началось через день после того, как газета San Francisco Chronicle опубликовала обвинения бывшего сотрудника Суолуэлла. Женщина заявила газете, что подверглась нападению со стороны Суолуэлла в двух случаях: в сентябре 2019 года и в 2024 году после благотворительного гала-вечера в Нью-Йорке, утверждая, что в обоих случаях была слишком пьяна, чтобы дать согласие. CNN также сообщил о четырёх женщинах, выдвинувших обвинения в сексуальных проступках против Суолуэлла, причём его юридическая команда направила письма о прекращении и воздержании двум из обвинителей.
После появления обвинений Суолуэлл потерял поддержку в губернаторской гонке от видных сторонников, включая сенатора Адама Шиффа и лидера демократов в Палате представителей Хакима Джеффриса. Его помощники в Конгрессе и избирательной кампании в заявлении выразили "ужас" от обвинений и заявили о солидарности с бывшей коллегой и другими женщинами. Суолуэлл в видеообращении на Facebook вновь отверг обвинения, признав "ошибки в суждениях" в прошлом, но подчеркнув, что они касаются только его жены.
Эти события происходят в критический момент широко открытой первичной гонки за замену уходящего губернатора-демократа Гэвина Ньюсома в самом населённом штате США. Суолуэлл считался одним из лидеров среди демократических кандидатов, но отсутствие явного фаворита в переполненном демократическом поле рискует расколоть голоса партии. Это создаёт мрачную перспективу для демократов: они могут быть исключены из ноябрьских всеобщих выборов, если два республиканских кандидата займут первые места на первичных выборах в июне.