Papa Leo XIV Afrikaning to‘rt davlatiga 11 kunlik murakkab safari boshladi. Bu safar davomida u jahon rahbarlarini qit'aning ehtiyojlariga e'tibor qaratishga chaqiradi. Afrikada dunyo katoliklarining 20 foizdan ortig‘i yashaydi, bu esa uning tashrifini ahamiyatli qiladi.
Papa Leo XIV birinchi navbatda Jazoirga ikki kunlik tashrif bilan borgan, keyin esa Kamerun, Angola va Ekvatorial Gvineyaga yo‘l oladi. U 11 shahar va qishloqni ziyorat qilib, 18 ming kilometrdan ortiq masofani 18 ta parvozda bosib o‘tadi. Bu safar so‘nggi o‘n yilliklardagi eng murakkab pontifik safarlaridan biri hisoblanadi.
Tashrifning asosiy maqsadlaridan biri xristian va musulmon olamlari o‘rtasida ko‘prik qurishdir. Jazoir arxiyepiskopi Jan-Pol Vesko AFPga bergan intervyusida buni ta'kidladi. Papa Leo XIV Jazoirning Buyuk Masjidiga va Afrikalik Bibi Maryam bazilikasiga tashrif buyuradi, shuningdek, 1992-2002 yillardagi fuqarolar urushi paytida o‘ldirilgan 19 ruhoniy va rohiba bag‘ishlangan ibodatxonada maxsus ibodat qiladi.
Vatikan ma'lumotlariga ko‘ra, Papa Leo XIV safar davomida 25 ta nutq so‘zlaydi, ular tabiiy resurslarni ekspluatatsiya qilish, katolik-musulmon dialogi va siyosiy korrupsiya xavflari kabi mavzularni qamrab oladi. U, shuningdek, ko‘pincha avtoritar rejimlardagi korrupsiya va siyosiy rahbarlarning roli haqida gapirishi kutilmoqda. Kamerun va Ekvatorial Gvineyada o‘nlab yillar davomida hokimiyatda bo‘lgan prezidentlar inson huquqlari buzilishlarida ayblangan, ular esa buni rad etishgan.
Safarning eng katta tadbiri Kamerunning Duala shahrida bo‘lib o‘tadigan mass bo‘lib, unda 600 ming kishi ishtirok etishi kutilmoqda. Afrikada katoliklar soni tez o‘sib bormoqda: 2023 yilda dunyo bo‘ylab 15,8 million yangi katolik suvga cho‘mgan, ulardan 8,3 millioni Afrikadan. Qit'a har yili minglab erkak va ayollarni ruhoniylik va diniy tartiblarga qo‘shib, G‘arb missionerlarini qabul qiluvchidan ularni eksport qiluvchiga aylanmoqda. Angola va Kamerun har yili eng ko‘p seminaristlar yetishtiruvchi davlatlar qatoriga kiradi.

Папа Лев XIV начал амбициозный 11-дневный тур по четырем странам Африки, призывая мировых лидеров обратить внимание на потребности континента, где проживает более пятой части католиков мира. Этот визит подчеркивает растущее значение Африки в католической церкви, согласно статистике Ватикана.
Первый американский папа отправился в Алжир на два дня в понедельник, после чего посетит Камерун, Анголу и Экваториальную Гвинею в насыщенном туре по 11 городам и поселкам, преодолев почти 18 000 км за 18 перелетов. Этот тур считается одним из самых сложных для понтифика за последние десятилетия, учитывая молодой возраст папы (70 лет) и его хорошее здоровье.
Основная цель визита — продолжение строительства мостов между христианским и мусульманским мирами, как заявил архиепископ Алжира Жан-Поль Веско агентству AFP. Папа Лев XIV посетит Великую мечеть Алжира с самым высоким минаретом в мире и Базилику Богоматери Африки, а также совершит частную молитву в часовне, посвященной 19 священникам и монахиням, убитым во время гражданской войны в Алжире в 1992-2002 годах.
По словам представителя Ватикана Маттео Бруни, папа выступит с 25 речами за 11 дней, затрагивая такие темы, как эксплуатация природных ресурсов, диалог между католиками и мусульманами, а также опасности политической коррупции. Он также обсудит коррупцию в часто авторитарных режимах и роль политических лидеров. В Камеруне и Экваториальной Гвинее президенты находятся у власти десятилетиями и обвиняются в нарушениях прав человека, что они отрицают.
Крупнейшим событием тура, вероятно, станет месса в прибрежном городе Дуала в Камеруне, где, по данным Ватикана, ожидается около 600 000 человек. Африка в целом внесла более половины из 15,8 миллионов новых католиков, крещенных в 2023 году, что составляет 8,3 миллиона новых африканских католиков. Континент также ежегодно поставляет тысячи мужчин в священство и женщин в религиозные ордена, превращаясь из получателя западных миссионеров в экспортера священников и монахинь за рубеж. Ангола и Камерун consistently производят одни из самых больших чисел семинаристов на континенте.