Eron Qurolli Kuchlari Markaziy Shtabi e'lon qildiki, Eron tomonidan "dushman" deb hisoblangan mamlakatlarga aloqador kemalar Ormuz bo'g'ozidan o'tish huquqiga ega emas. Boshqa barcha kemalar esa Eron Qurolli Kuchlari tomonidan belgilangan qoidalarga rioya qilgan holda bo'g'ozdan o'tish uchun ruxsat olishlari mumkin.
Shtabning rasmiy bayonotida shunday deyilgan: "Dushmanga aloqador kemalar Ormuz bo'g'ozidan o'tish huquqiga ega emas va bo'lmaydi ham, boshqa kemalar esa Eron Qurolli Kuchlari tomonidan belgilangan qoidalarga rioya qilgan taqdirdagina bo'g'ozdan o'tishga ruxsat beriladi". Bu qaror Eronning o'z hududiy suvlarida milliy manfaatlarini himoya qilish siyosatining bir qismi sifatida izohlandi.
Eron rasmiylari, urush tugaganidan keyin ham "dushman" tomonidan davom ettirilayotgan tahdidlarga javoban, Ormuz bo'g'ozi ustidan doimiy nazorat mexanizmini qo'llashda qat'iy qarorli ekanliklarini ta'kidladilar. Bayonotda shuningdek, AQShning Ormuz bo'g'ozidagi xalqaro suvlarda kemalar harakatini cheklash harakatlari "noqonuniy harakat" va "qaroqchilik" deb baholandi.
Bu e'lon AQSh Markaziy Qo'mondonligi (CENTCOM) tomonidan Ormuz bo'g'ozida blokadaning dushanba kuni boshlanishi haqidagi bayonotidan keyin keldi. Amerikalik harbiylar, Eron portlariga boradigan va undan qaytadigan tankerlardan tashqari barcha kemalar uchun bo'g'ozdagi erkin kemachilikni cheklamasliklarini aytishdi, bu esa mintaqada yangi keskinliklar paydo bo'lishi mumkinligidan darak beradi.
Ormuz bo'g'ozi dunyo neft yetkazib berishining muhim qismi bo'lib, har kuni 20 million barrelga yaqin neft o'tkaziladi. Eronning bu qarori xalqaro kemachilik va global energiya bozori uchun jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin, ayniqsa G'arb mamlakatlari bilan munosabatlari keskinlashgan sharoitda.

Центральный штаб Вооруженных сил Ирана объявил, что суда, связанные со странами, которые Тегеран считает «враждебными», не будут иметь права прохода через стратегически важный Ормузский пролив. Другим судам разрешения будут выдаваться только при соблюдении правил, установленных иранскими военными властями.
В официальном заявлении штаба говорится: «Суда, связанные с врагом, не имеют и не будут иметь права прохода через Ормузский пролив, тогда как другим судам при соблюдении правил, установленных Вооруженными силами Исламской Республики Иран, по-прежнему будет позволен проход через пролив». Это решение представлено как часть политики Тегерана по защите национальных интересов в своих территориальных водах.
Иранские власти подчеркнули, что будут «с твердой решимостью» применять постоянный механизм контроля над Ормузским проливом в ответ на продолжающиеся угрозы со стороны «врага» даже после окончания войны. В заявлении также действия США по ограничению движения судов в международных водах пролива были названы «незаконным действием» и «пиратством».
Это заявление последовало после объявления Центрального командования США (CENTCOM) о начале блокады Ормузского пролива в понедельник. Американские военные якобы заявили, что не будут препятствовать свободе судоходства для танкеров, следующих через пролив в неиранские порты и обратно, что создает почву для потенциальной эскалации напряженности в регионе.
Ормузский пролив является критически важным узким местом для мировых поставок нефти, через который проходит около 20 миллионов баррелей нефти в день. Решение Ирана может иметь серьезные последствия для международного судоходства и глобальных энергетических рынков, особенно на фоне обострения отношений с западными странами.