Vengriyada 16 yillik Viktor Orban hukmronligidan so'ng muxolifat yetakchisi Peter Magyar g'alaba qozondi. Bu voqea Yevropa Ittifoqi (YI) poytaxti Bryusselda kutilmagan umidlar uyg'otdi, chunki Orban hukumati so'nggi yillarda YI qarorlarini veto qilish va Ukrainaga yordam to'g'risidagi bitimlarni blokirovka qilish bilan tanilgan edi. YI rahbariyati yangi hukumatdan YI siyosatiga qarshilikni to'xtatishini va 90 milliard yevrolik Ukrainaga kredit paketini tasdiqlashini kutmoqda.
Yevropa Komissiyasi raisi Ursula fon der Leyen saylov kechasida "Yevropaning yuragi Vengriyada kuchli urmoqda" deb e'lon qildi. Shunga qaramay, ko'plab tahlilchilar Magyar hukumati Ukrainaga nisbatan siyosatida keskin burilish kutilmasligini ta'kidlaydilar. Magyar o'zi Ukrainaga qurol yetkazib berishga qarshi chiqqan va uning pozitsiyasi "betaraf" deb baholanmoqda. Bryusseldagi diplomatlar Vengriyaning Rossiya bilan aloqalari haqidagi da'volar endi to'xtashini umid qilishmoqda.
Magyar saylovoldi kampaniyasida Bryussel tomonidan talab qilinayotgan islohotlarni amalga oshirish va qoidabuzarliklar tufayli to'xtatib qo'yilgan 17 milliard yevrolik YI mablag'larini ozod qilishni va'da qilgan. Ekspertlar bu mablag'lar tezda chiqarilishi mumkinligini taxmin qilmoqda, ammo yangi migratsiya paketini qabul qilmaslik borasidagi kelishmovchiliklar davom etishi mumkin. Vengriya hali ham boshpana siyosati bo'yicha Yevropa Sudining qaroriga rioya qilmagani uchun kuniga bir million yevro jarima to'lashga majbur.
Magyarning katta ko'pchilik bilan g'alabasi unga korrupsiyaga qarshi kurash va boshqa islohotlarni amalga oshirish uchun konstitutsiyani o'zgartirish imkoniyatini beradi. Biroq, u Orban kabi qattiq anti-migratsiya siyosatini davom ettirishni maqsad qilgan, bu esa YI bilan davom etayotgan ziddiyat manbai bo'lib qoladi. Kelgusi oylarda Magyarning Ukrainaga yordam va YI kengayishi masalalaridagi pozitsiyasi diqqat bilan kuzatiladi.

После 16 лет правления Виктора Орбана оппозиционный лидер Петер Мадьяр одержал победу на выборах в Венгрии. Это событие вызвало неожиданные надежды в Брюсселе, поскольку правительство Орбана было известно в последние годы своими вето на решения ЕС и блокировкой сделок о помощи Украине. Руководство Европейского союза ожидает, что новое правительство прекратит сопротивление политике ЕС и утвердит пакет кредитов для Украины на 90 миллиардов евро.
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен в ночь выборов заявила, что "сердце Европы бьется сильнее в Венгрии". Тем не менее, многие аналитики подчеркивают, что резкого поворота в политике правительства Мадьяра в отношении Украины ожидать не следует. Сам Мадьяр выступал против поставок оружия Украине, и его позиция оценивается как "нейтральная". Дипломаты в Брюсселе надеются, что утверждения о контактах Венгрии с Россией прекратятся.
Мадьяр в ходе предвыборной кампании обещал реализовать реформы, требуемые Брюсселем, и разблокировать 17 миллиардов евро средств ЕС, замороженных из-за нарушений верховенства права. Эксперты предполагают, что эти средства могут быть высвобождены относительно быстро, однако разногласия по поводу отказа от нового миграционного пакета, вероятно, сохранятся. Венгрия до сих пор обязана выплачивать штраф в размере одного миллиона евро в день за несоблюдение решения Европейского суда по вопросам убежища.
Победа Мадьяра с подавляющим большинством дает ему возможность изменить конституцию и реализовать свою программу, направленную на борьбу с коррупцией. Однако он, как и его предшественник, намерен проводить жесткую антимиграционную политику, что останется источником конфликта с ЕС. В ближайшие месяцы пристальное внимание будет уделено позиции Мадьяра по вопросам помощи Украине и возможного расширения ЕС.