Xalqaro xayriya tashkiloti Save the Children o‘z e’lonida Sudan urushi boshlanganidan beri 5,6 million chaqaloq tug‘ilganini, bu har daqiqada kamida uchta chaqaloqning “hech qanday bola duch kelmasligi kerak bo‘lgan” sharoitda dunyoga kelishini bildirdi. Urushning uchinchi yiliga kirgani munosabati bilan tashkilotning Sudan bo‘yicha mamlakat direktori Muhammad Abdiladif, bu bolalar ko‘pincha haddan tashqari gavjum boshpana joylarida, jihozlari yetarli bo‘lmagan yoki shikastlangan sog‘liqni saqlash muassasalarida yoki oilalari ko‘chib yurgan paytda tug‘ilayotganini ta’kidladi.
2023-yil 15-aprelda Sudan armiyasi boshlig‘i Abdul Fattah al-Burhan va tezkor qo‘llab-quvvatlash kuchlari (RSF) qo‘mondoni Muhammad Hamdan “Hemedti” Dagalo o‘rtasidagi raqobat urushga aylanib, tezda butun mamlakatga tarqaldi. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, urush o‘tgan davrda o‘n minglab odamlarni o‘ldirdi, taxminan 12 million kishini ko‘chirishga majbur qildi va dunyodagi eng og‘ir gumanitar inqirozni keltirib chiqardi. Ikkala tomon ham urush jinoyatlari va insoniyatga qarshi jinoyatlarda ayblanmoqda, RSF esa BMT ekspertlari genotsid belgilarini ko‘rgan deb aytgan Darfur mintaqasidagi vahshiyliklarda ishtirok etgan.
Keng tarqalgan zo‘ravonlik va fuqarolik infratuzilmasiga hujumlar mamlakatning allaqachon zaif sog‘liqni saqlash tizimini yanada qiyinlashtirib, millionlab onalar va yangi tug‘ilgan chaqaloqlarni o‘lim xavfiga solmoqda. Save the Children ma’lumotlariga ko‘ra, tug‘ruq paytida onalarning o‘lim darajasi 2022-yildagi 100 000 tirik tug‘ilishga 263 o‘limdan 2025-yilda 100 000 ga 295 o‘limgacha 12 foizdan ortiq oshgan. Urush ta’sir ko‘rsatgan hududlardagi sog‘liqni saqlash muassasalarining 80 foizgacha qismi ishlamay qolgan, qolganlari esa jihozlar, dori-darmonlar, xodimlar va yoqilg‘i yetishmovchiligi bilan kurashmoqda.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti urush boshlanganidan beri 2000 dan ortiq odamni o‘ldirgan 200 ga yaqin sog‘liqni saqlash muassasalariga hujumlarni tasdiqlagan. Mart oyida Sharqiy Darfurdagi al-Daein o‘quv kasalxonasiga dron hujumi kamida 64 kishini, shu jumladan 13 bolani va bir nechta sog‘liqni saqlash xodimlarini o‘ldirdi va butun kasalxonani ishlamay qoldirdi. Abdiladif sog‘liqni saqlash muassasalariga hujumlar onalar va yangi tug‘ilgan chaqaloqlarning zarur yordam olish imkoniyatlarini “jiddiy va doimiy ravishda” ta’sirlashini aytdi va “Urushda ishtirok etayotgan barcha tomonlar fuqarolarni himoya qilishni va yordamga muhtoj oilalarga kirish imkoniyatini ta’minlashi kerak” deb qo‘shdi.

Международная благотворительная организация Save the Children предупредила, что в Судане каждую минуту рождаются по крайней мере три младенца в условиях, «которым ни один ребенок никогда не должен подвергаться», поскольку разрушительный конфликт между суданской армией и парамилитарными Силами быстрой поддержки (RSF) достиг своей трехлетней отметки. По данным организации, официальная статистика показывает 5,6 миллиона рождений в Судане с начала войны в апреле 2023 года, что означает 5000 детей в день, рождающихся в стране, где миллионы выживают всего на одном приеме пищи в день. Мухаммед Абдиладиф, страновой директор Save the Children в Судане, заявил, что эти дети рождаются в переполненных убежищах, недостаточно оборудованных или поврежденных медицинских учреждениях или во время перемещения их семей.
15 апреля 2023 года соперничество между главой суданской армии Абделем Фаттахом аль-Бурханом и командующим RSF Мухаммедом Хамданом «Хемедти» Дагало переросло в войну, которая быстро распространилась по всей стране. С тех пор, по данным ООН, боевые действия унесли жизни десятков тысяч людей, вынудили переместиться около 12 миллионов и породили худший гуманитарный кризис в мире. Обе стороны обвиняются в военных преступлениях и преступлениях против человечности, в то время как RSF замешаны в зверствах в обширном регионе Дарфур, которые, по словам экспертов ООН, имеют признаки геноцида.
Широкомасштабное насилие и атаки на гражданскую инфраструктуру напрягли и без того хрупкую систему здравоохранения страны, подвергнув миллионы матерей и новорожденных смертельному риску, заявила Save the Children. Уровень материнской смертности во время родов увеличился более чем на 12 процентов – с 263 материнских смертей на 100 000 живорождений в 2022 году до 295 на 100 000 в 2025 году. До 80 процентов медицинских учреждений в пострадавших от конфликта районах стали неработоспособными, а те, что еще работают, сталкиваются с нехваткой поставок, лекарств, персонала и топлива.
Всемирная организация здравоохранения подтвердила около 200 нападений на медицинские учреждения с начала войны, в результате которых погибло более 2000 человек. В марте атака дрона на учебную больницу аль-Даин в Восточном Дарфуре убила по меньшей мере 64 человека, включая 13 детей и нескольких медицинских работников, и сделала всю больницу неработоспособной. Абдиладиф заявил, что нападения на медицинские учреждения «серьезно и постоянно» влияют на доступ матерей и новорожденных к необходимой помощи, и призвал все стороны конфликта обеспечить защиту гражданских лиц и разрешить доступ к семьям, остро нуждающимся в помощи.