Nigeriya harbiylari shimoli-sharqiy Borno va Yobe shtatlari chegarasidagi Jilli bozoriga shanba kuni havo hujumi o‘tkazdi. Mahalliy mas’ul Lavon Zanna Nur Geidamning aytishicha, hujum natijasida 200 dan ortiq odam halok bo‘lgan. Ko‘pchilik tinch aholi vakillari bo‘lgan.
Harbiylar hujumni Islomiy Davlat G‘arbiy Afrika viloyati (Iswap) jangarilariga qarshi aniq zarba sifatida oqladi. Harbiy matbuot kotibi Sani Uba bayonotida hujum “doimiy razvedka ma’lumotlari asosida” amalga oshirilganligini va “terrorchilarning logistika markazi” yo‘q qilinganini ta’kidladi.
Biroq, bozorda bo‘lgan savdogarlar harbiylarning da’volariga shubha bilan qaraydi. 42 yoshli Mala Garba, jarohatlari davolanayotgan Borno poytaxti Maiduguridagi shifoxonada, “Men jangchilar borligini bilmayman. Biz oddiy odamlarmiz”, dedi. U shifoxonadagi 46 jabrdan biri.
Yobe shtati harbiy maslahatchisi brigada generali Dahiru Abdulsalam Reutersga bergan intervyusida, “Jilli haftalik bozoriga borgan ba’zi odamlar jabrlangan”, deb tan oldi. Bu esa harbiylarning dastlabki bayonotlariga zid.
Good Governance Africa tadqiqotchisi Malik Samuel bozor yaqinida Iswap faollari bo‘lishi mumkinligini tan olgan bo‘lsa-da, gavjum bozorda jangarilar va tinch aholi o‘rtasida farqlash “imkonsiz” ekanligini ta’kidladi. U, “Bunday joyga zarba berish o‘rniga, odamlarni kuzatib, ularning guruh joylashgan joylariga borishini kuzatish yaxshiroq bo‘lmasmidi?”, deb so‘radi.
Associated Press ma’lumotlariga ko‘ra, Nigeriya harbiylari 2017-yildan beri kamida 500 tinch aholini havo hujumlarida o‘ldirgan. 2017-yilda Borno shtatidagi ko‘chirilganlar lageri bombardimon qilinganida 115 kishi, 2023-yil dekabr oyida Kaduna shtatidagi diniy majlisga ikki marta havo hujumi o‘tkazilganda esa 120 dan ortiq kishi halok bo‘lgan.
Amnesty International Nigeriya bosh direktori Isa Sanusi harbiylarning o‘zini o‘zi tergov qilishiga ishonchsizlikni bildirdi: “Harbiylarga o‘zlarini o‘zi tergov qilishiga ishonib bo‘lmaydi. Qachonki ular o‘zlarini tergov qilsa, natija har doimgidek: o‘zlarini oqlaydilar”. U shuningdek, bunday halokatli hujumlar jamoat institutlariga ishonchni susaytirishini va terrorchilikka qarshi kurashni zaiflashtirishini qo‘shdi.
AQSh ilgari Nigeriyani xristianlarni jangarilardan himoya qilmaslikda ayblagan, ammo musulmon tinch aholi ham Islomiy guruhlar tomonidan o‘ldiriladi. 2025-yilgi Rojdestvo kuni AQSh shimoli-g‘arbiy Nigeriyadagi Lakurawa nomli Islomiy guruhga qarshi o‘z havo hujumlarini amalga oshirdi.

Военные Нигерии нанесли авиаудар по рынку Джилли на границе северо-восточных штатов Борно и Йобе в субботу. По словам местного советника Лавана Занны Нура Гейдама, в результате удара погибли более 200 человек, многие из которых были мирными жителями.
Военные оправдали удар как точное нанесение удара по боевикам группировки «Исламское государство провинции Западная Африка» (ИГПЗА). Пресс-секретарь военных Сани Уба в заявлении утверждал, что удар был проведен «на основе постоянной разведки» и привел к «уничтожению выявленного логистического узла террористов».
Однако местные торговцы подвергли сомнению заявления военных. 42-летний Мала Гарба, находящийся на лечении в больнице Майдугури, столицы штата Борно, заявил Agence France-Presse: «Я не знаю, были ли там джихадисты. Мы просто обычные люди». Он был среди 46 жертв авиаудара в этой больнице.
Военный советник правительства штата Йобе бригадный генерал Дахиру Абдулсалам позже признал Reuters, что «некоторые люди... которые пошли на еженедельный рынок Джилли, пострадали». Это противоречит первоначальным заявлениям военных.
Исследователь Good Governance Africa Малик Самуэль отметил, что хотя в районе рынка могли присутствовать члены или сторонники ИГПЗА, различить боевиков и мирных жителей на оживленном рынке, который посещают сотни или даже тысячи людей, было «невозможно». Он задался вопросом: «Не лучше ли было бы отслеживать людей, покидающих рынок и направляющихся в известные районы, занятые этой группой... вместо того, чтобы просто наносить удар по рынку, где точно известно, что там будут мирные жители?»
По данным Associated Press, военные Нигерии убили не менее 500 мирных жителей в авиаударах с 2017 года. В 2017 году при бомбардировке лагеря для перемещенных лиц в Борно погибли не менее 115 человек. В декабре 2023 года в результате двух авиаударов по религиозному собранию в штате Кадуна погибли более 120 человек.
Исполнительный директор Amnesty International Nigeria Иса Сануси выразил недоверие к саморасследованиям военных: «Нельзя доверять военным расследовать самих себя. Всякий раз, когда они расследуют себя, результат, как обычно: они оправдывают себя». Он добавил, что такие смертоносные удары подрывают доверие к государственным институтам и даже ослабляют борьбу с повстанцами и бандитизмом.
США ранее обвиняли Нигерию в неспособности защитить христиан от джихадистов, хотя мусульманские мирные жители также гибнут от рук исламистских группировок. В рождественский день 2025 года США сами нанесли авиаудары по исламистской группировке Лакурава на северо-западе Нигерии.