Isroilda Xolokostni Xotirlash Kuni nishonlanayotgan bir paytda, Tel-Aviv universitetining yangi hisoboti 2025-yilda G‘arb mamlakatlarida yahudiylarga qarshi og‘ir zo‘ravonlik holatlarining keskin oshganini ko‘rsatdi. Hisobotga ko‘ra, antisemitik zo‘ravonlik natijasida o‘ldirilganlar soni G‘arbda 30 yildan ortiq vaqt ichidagi eng yuqori ko‘rsatkichga yetib, 20 kishi to‘rtta halokatli hujumda qurbon bo‘lgan. Jismoniy zarar, yahudiy muassasalariga vandallik hujumlari va onlayn nafrat so‘zlari ham 2022-yilga nisbatan barcha o‘rganilgan G‘arb mamlakatlarida oshdi, bu ko‘rsatkichlar Hamasning 2023-yil 7-oktyabrdagi hujumi va Isroilning G‘azo, Livan va keyinchalik Eron bilan urushidan oldingi davrga nisbatan qiyoslanmoqda.
Hisobotda eng jiddiy antisemitik hodisa sifatida 2025-yil 14-dekabrda Avstraliyaning Sidney yaqinidagi Bondi plyajida yahudiy hamjamiyatining Xanuka bayrami tadbirida sodir bo‘lgan otishma ko‘rsatilgan, bunda 15 kishi halok bo‘lib, o‘nlab odamlar yaralangan. Avstraliyada antisemitik hodisalar umumiy soni 2024-yildagi 1,727 holatdan 2025-yilda 1,750 ga biroz oshgan, ikkala yil ham 2022-yildagi 472 holatdan keskin yuqori ko‘rsatkichni tashkil etadi. Xuddi shu o‘sish tendentsiyasi Kanada, Buyuk Britaniya va Belgiyada ham qayd etilgan.
AQShda, Isroildan tashqaridagi dunyodagi eng katta yahudiy hamjamiyati (taxminan 6 million) joylashgan bo‘lib, hisobot "amerikalik siyosiy nutqda antisemitik ritorikaning normalizatsiyasi"ni yilning eng tashvishli hodisasi sifatida ta‘kidlaydi. U AQSh prezidenti Donald Trampni va uning "lageridagi chuqur ildiz otgan, nafratli antisemitlar" bilan aloqalarini ajratib ko‘rsatadi. Hisobotda shuningdek, Trampning "qizg‘in, qadrsizlovchi siyosiy ritorikasi", "fashist Rossiya deb atalgan yovuzlikni tan o‘zmasligi" va "qonun ustuvorligiga nafratlanishi" tufayli u "AQShning kelajagi va umuman liberal demokratiya uchun xavf" tug‘dirishi aytilgan. Bundan tashqari, hisobot respublikachilar va demokratlar doirasida AQSh aholisi orasida Isroilga qo‘llab-quvvatlashning pasayishi mahalliy yahudiylar uchun tashvish sababi ekanligini qayd etadi.
Germaniyada antisemitik hodisalar soni 2024-yildagi 6,560 holatdan 2025-yilda 5,729 ga kamaygan bo‘lsa-da, jismoniy zo‘ravonlik bilan bog‘liq holatlar soni deyarli o‘zgarmagan (2025-yilda 144, 2024-yilda 148). Germaniya Federal Jinoyatchilik Politsiyasi (BKA) ma‘lumotlariga ko‘ra, ko‘plab antisemitik jinoyatlar Hamasning 2023-yil 7-oktyabrdagi hujumi va Isroilning keyingi G‘azodagi urushidan keyingi vaziyat keskinlashuvi bilan bevosita bog‘liq. Germaniya hukumati antisemitizmga qarshi kurashni maqsadlardan biri deb tez-tez aytib kelgan bo‘lsa-da, kansler Fridrix Merts boshchiligidagi markaz-o‘ng Kristian Demokratik Ittifoqi yetakchiligidagi hozirgi koalitsiya ta‘lim dasturlariga, shu jumladan antisemitizmning oldini olish bilan shug‘ullanadigan nodavlat muassasalarga bir qator byudjet kesimlarini amalga oshirdi.
Hisobotda Isroilning o‘ng qanot hukumati va mahalliy ommaviy axborot vositalarining masalani hal qilishi ham tilga olinadi. Mualliflarga ko‘ra, Isroil siyosatchilari va OAV antisemitizm atamasining ma‘nosini "ba‘zan absurd yoki shoshqaloq usullarda" "doimiy ravishda kengaytirib", shu bilan uni tahliliy ma‘nodan mahrum qilgan. Hisobot, ayniqsa, o‘ng qanot siyosatchisi Amixay Chikli boshchiligidagi Isroilning Diaspora Ishlari va Antisemitizmga Qarshi Kurash Vazirligini tanqid qilib, u "antisemitizmga qarshi kurashda hech qanday mazmunli hissa qo‘shmagan", ba‘zi holatlarda "uyat" bo‘lganligini aytadi. Hisobot vazirlikni 2025-yil oktyabrida rejalashtirilgan Isroil qonun chiqaruvchi saylovidan keyin butunlay yopishni "zarur" deb tavsiya qiladi, chunki u Chiklining Yevropadagi o‘ng qanot siyosatchilari bilan aloqalari tufayli Yevropadagi yahudiy hamjamiyatlari tomonidan tez-tez tanqid qilinadi.

В то время как Израиль отмечает День памяти Холокоста, новый отчет Тель-Авивского университета показывает резкий рост случаев серьезного насилия против евреев в западных странах в 2025 году. Согласно отчету, число убитых в результате антисемитского насилия на Западе достигло рекордного уровня за более чем 30 лет, причем 20 человек погибли в четырех смертельных нападениях. Инциденты с физическим вредом, акты вандализма против еврейских учреждений и онлайн-ненависть также увеличились во всех обследованных западных странах по сравнению с 2022 годом, периодом до атак ХАМАС 7 октября 2023 года и последующей войны Израиля в Газе, Ливане и с Ираном.
В отчете самым значительным антисемитским нападением в 2025 году названа стрельба на мероприятии еврейской общины по случаю Хануки на пляже Бонди в Австралии, недалеко от Сиднея, 14 декабря, в результате которой погибли 15 человек и десятки были ранены. Общее число антисемитских инцидентов в Австралии незначительно выросло в прошлом году с 1,727 в 2024 году до 1,750 в 2025 году, причем оба года показали резкий рост по сравнению с 472 случаями в 2022 году. Аналогичная тенденция роста зафиксирована в Канаде, Великобритании и Бельгии.
В США, где проживает около 6 миллионов евреев, крупнейшая еврейская община за пределами Израиля, отчет выделил "нормализацию антисемитской риторики в американском политическом дискурсе" как самое тревожное явление года. В нем отдельно упоминается президент США Дональд Трамп и его связи с "глубоко укоренившимися, отвратительными антисемитами в его лагере". Отчет также утверждает, что Трамп представляет "опасность для будущего [США] и либеральной демократии в целом" из-за его "подстрекательской, унизительной политической риторики", непризнания "зла, которым является фашистская Россия" и "презрения к верховенству закона". Кроме того, в отчете отмечается ослабление поддержки Израиля среди жителей США как в республиканских, так и в демократических кругах, что вызывает беспокойство у местных евреев.
В Германии число антисемитских инцидентов снизилось с 6,560 в 2024 году до 5,729 в 2025 году, но количество случаев с физическим насилием осталось схожим (144 в 2025 году против 148 в 2024 году). По данным Федерального управления уголовной полиции Германии (BKA), многие антисемитские преступления напрямую связаны с эскалацией после атак ХАМАС 7 октября 2023 года и последующей войны Израиля в Газе. Хотя борьба с антисемитизмом часто упоминается как одна из целей немецкого правительства, нынешняя коалиция под руководством канцлера Фридриха Мерца из правоцентристского Христианско-демократического союза провела ряд сокращений бюджета образовательных программ, затрагивающих и неправительственные учреждения, занимающиеся профилактикой антисемитизма.
В отчете также критикуется подход правоизраильского правительства и местных СМИ к вопросу. По словам авторов, израильские политики и медиа "постоянно расширяли" значение термина антисемитизм, "иногда абсурдными или поспешными способами", тем самым "лишая его аналитического смысла". Отчет особенно критикует Министерство по делам диаспоры и борьбе с антисемитизмом Израиля под руководством праворадикального политика Амихая Чикли, заявляя, что оно "не внесло никакого значимого вклада" в борьбу с антисемитизмом, а в некоторых случаях было "позором". Отчет рекомендует закрыть министерство после парламентских выборов в Израиле в октябре 2025 года, назвав этот шаг "императивным", поскольку министерство часто критикуется еврейскими общинами Европы из-за связей Чикли с праворадикальными европейскими политиками.